KLİNİKLER
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı
GÖĞÜS CERRAHİSİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi GöğüsCerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Tunçözgür* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi 1988 yılında kurulmuştur. Kliniğimiz ise 1990 yılında Prof. Dr. Levent Elbeyli tarafından Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi adı altında kurulmuştur. Daha sonra 2001 yılında Kalp Damar Cerrahisi ile ayrılarak Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı olarak hizmet vermektedir.


* Akademik kadronuz nedir?
Akademik kadroda 1 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent ve 5 araştırma görevlisi mevcuttur.


* Yardımcı sağlık personeli durumunuz nasıl?
Yoğun bakım personeli hariç, 1 hemşire, 1 yardımcı personel ve 1 teknisyenimiz mevcuttur.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nasıl?
Kliniğimizde toplam 10 yatağımız mevcuttur. Bunun dışında Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı ile ortak kullanımda olan her türlü teknik ekipmanı mevcut 4 yataklı yoğun bakımımız vardır.
Yoğun bir hasta dolaşımı ve randevulu ve ayaktan hasta takibi ile doluluk oranı yüzde 100’ün üzerinde denebilir.


* Eğitim programınızı nasıl uyguluyorsunuz?
Yoğun bir eğitim programı sürdürülmektedir. Rutin hasta hizmetleri yanında 5. sınıf öğrencilerin stajı, araştırma görevlileri ile haftada 1 kez literatür, yılda 2 veya 3 kez seminer, her gün akedemik düzeyde vizit, ve her hafta multi disipliner konsey yürütülmektedir.


* Tıbbi araç durumunuz nedir?
Göğüs cerrahisi açısından her türlü endoskopik ve cerrahi sistemler mevcut olup, her hangi bir eksik bulunmamaktadır. Transplantasyon hariç her türlü cerrahi işlem başarı ile yapılabilmektedir. Yılda yaklaşık 200’ün üzerinde büyük ve çok sayıda küçük operasyon ve endoskopik işlem yapılmaktadır.


* Bilimsel yayın durumuz nasıl ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi kongreler araştırma görevlileri dahil olmak üzere, yurt dışı kongreler akedemik düzeyde takip edilmektedir. Her yıl ortalama 2-3 SCI indeksinde, 4-5 yurt içi yayınımız olmaktadır. Özellikle deneysel hayvan laboratuvarında Fizyoloji Anabilim Dalının da yardımları ile önemli projeler yürütülmektedir.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan neler beklersiniz?
Kliniğimizi seçecek arkadaşlarımızın işini seven, özveriyle çalışan, cerrahi bir dalın zorluklarına göğüs gerebilen, çevresi ve arkadaşları ile uyumlu, ekip içinde çalışmasını seven kişiler olmasını bekliyoruz. Ayrıca yabancı dil bilmesi bilimsel yayınları takip edebilmesi açısından önemlidir.

* Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer