KLİNİKLER
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
18 Nisan 2021, Pazar
Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz 1987 yılında kurulmuştur. Anabilim dalımız modern ve çağdaş tıbbın gereği olan bilimsel yeniliklere uyum sağlayarak eğitim, araştırma ve bölge ihtiyaçlarına yanıt verecek yüksek kalitede sağlık hizmeti sunmayı görev edinmiştir. Yeni yapılan yataklı servislerin bulunduğu binamıza 2001 yılında geçilmiştir. 2004 yılında faaliyete açılan poliklinik binamızda ise poliklinik hizmetleri sunulmaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 1 profesör, 3 doçent, 1 yardımcı doçent ve 10 araştırma görevlisinden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
10 hemşire ve 4 yardımcı personelimiz mevcuttur. Bu sayı verilen klinik hizmetleri için yeterli oluyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Anabilim dalımızda 22 yatağımız mevcuttur ve yüzde 90 doluluk oranı ile hizmet vermekteyiz.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Anabilim dalımızda göreve başlayan asistan arkadaşlarımız önce uyum ve tanıma sürecinde 3 ay boyunca günaşırı nöbet tutmaktadır. Daha sonra kıdem sırasına göre nöbet sayısı 3 günde 1’e ve daha az sayılara inmektedir.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Asistanlar kanuni olarak yapılacak düzenleme ile %100 oranında döner sermaye payı alacaklardır. Bu da yaklaşık olarak 500 YTL’ye denk düşmektedir.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Asistanlık eğitiminde yönetmeliğin gerektirdiği süre ve kliniklerin durumuna göre; anestezi, üroloji, genel cerrahi ve patoloji rotasyonları yapılmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Anabilim dalında, her cuma günü eğitime ayrılmıştır. Haftalık jinekoloji, obstetri ve poliklinik vakaları sunulmaktadır. Belirlenmiş seminerler ilgili öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerince sunulmakta, literatür takibi makalelerle yapılmaktadır.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Gebelik öncesi, devamı ve sonrasında her türlü modern bakım, tarama, tanı ve tedavi prensipleri uygulanmaktadır. Üç adet, asistanların kullanımına açık USG cihazımız, kardiyotokografi cihazlarımız, kolposkopi, ofis ve operatif histeroskopi, laporoskopi olanaklarımız mevcuttur. Kullanımdaki üst düzey teknolojiye sahip doppler USG ile perinataloji alanındaki yenilikler takip edilmekte ve çocuğa yönelik girişimler (amniosentez , kordosentez vb.) yapılabilmekte ve riskli gebelikler yakından incelenebilmektedir.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kliniğimizde klinik çalışmalar ve vaka takdimleri ile ilgili çalışmalarımız gerek ulusal ve daha çok uluslararası saygın dergilerde yayınlanmaktadır. Asistan arkadaşlarımız da yılda en az 2 yurtiçi kongresine katılmaktadır.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Bölgesel merkez hastane konumundan ötürü geniş bir popülasyona hizmet sunan kliniğimizde dinamik ve sürekli bir hasta sirkülasyonu mevcuttur. Yoğun tempoda disiplinli ve nezih bir ortamda çalışmak isteyecek arkadaşlara bölgesel konumundan ötürü geniş bir hasta çeşitliliğinde ilginç vakalar da görerek kalıcı bir eğitim ve öğretim sunmak istemekteyiz. Zor ama bir o kadar da zevkli olan, branşını ve insanı seven doktor arkadaşlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Ahmet AZİZOĞLU (Öğretmen)
23.10.2019 22:00:31
İsmet Hocam ,mütevazi hekimliğinin yanında insani ilşkilerde buluştuğumuz güzel insan.Yüzüne baktığınızda anadolunun bütün hikayesini okursunuz.Yörüklerin çadırı,dadaşların barı,egenin zeybeği... Yaptığı akademik çalışmaların bir kısmına şahit oldum.Ömürlü olsun,milletimize nice hizmetler etsin.Saygılar.
People
5
2) ATİYE OKAY (EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ)
17.11.2018 12:27:01
TEŞEKKÜRLER
Pazartesi günü kardeşimin eşi oldukça ciddi bir ameliyat geçirdi.Ameliyatını Gaziantep Üniversitesi Kadın Doğum Hastalıkları Bölümü'nden Sayın Doçent Doktor Mete Gürol Uygur Bey ve ekibi gerçekleştirdi.Hekimlerde,personelde aradığımız sorumluluk,duyarlılık bilincini ziyadesiyle gördük ve yaşadık.Bu nedenle hastamıza emeği geçen başta değerli doktorumuza ve arkadaşlarına gönülden teşekkür ediyoruz.Bir kez daha anladık ki sağlık ve sağlıkçılarımız önemli.İkisinin de kıymetini bilmeliyiz.
People
4
3) Elif bozkurt (Ev hanımı )
04.10.2018 20:28:45
Iyi aksamlar kadın doğuma nasıl randevu alabilirim?
People
13
4) Ayşin Aksu (Öğretmen )
23.06.2018 02:09:04
Bu kadar fedakar ve mesleğini seven bir doktorun hastası olmaktan dolayı çok mutluyum(keşke başka türlü tanıma ve tanışma fırsatım olsaydı da tecrübelerinden istifade etseydim). Rabbim sağlıklı uzun ömürler versin
People
14
5) Huriye colak (Ev hanimi)
07.02.2018 21:28:00
Hayırlı aksamlar ismet aydigduyla nasıl görüşebilirim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer