KLİNİKLER
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı
KARDİYOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Aksoy.

Anabilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi 1987 yılında kuruldu. Kardiyoloji Anabilim Dalının kuruluşu ise yakın bir zamanda, 1999 yılında oldu. İlk öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İlyas Akdemir idi. Anabilim Dalımız hızlı bir gelişim gösterdi. Akademik kadro arttı. Beraberinde noninvazif laboratuvarlar, servis, yoğun bakım ve 2001 yılı sonunda anjiyografi ünitesi ile elektrofizyoloji laboratuvarı açıldı. Şu anda tüm kardiyolojik girişimlerin yapıldığı bir merkez konumuna geldi.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

1 doçent, 3 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi olmak üzere 5 kişiden oluşmaktadır. Ayrıca 3 araştırma görevlisi hizmet vermektedir.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?

Sayı olarak yetersiz. Ancak nitelikli ve özverili çalışan personelimiz var. İhtiyacı karşılamaya çalışıyoruz.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nasıl?

Yatak sayımız da yetersiz. 6’sı yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 19 yatağımız bulunmaktadır. Yüzde 100 doluluk oranımız mevcut.

Nöbet düzenlemeleriniz nasıl yapılıyor?

Araştırma görevlilerimiz 3 günde 1 nöbet tutmaktadır. 1 öğretim üyemiz ve anjiyografi laboratuvarının 2 personeli icapçı olarak nöbet tutmaktadır. Akut miyokard infarktüslerinde primer anjiyoplasti için mesai saatleri dışında da gereğinde hemen ekip oluşturulmaktadır.

Eğitim programınız nasıl?

Araştırma görevlisi sayımızın azlığı, iş yoğunluğu nedeni ile eğitim programımızın yürütülmesinde güçlüklerle karşılaşıyoruz. Haftada 1 gün seminer programı uyguluyoruz. Her gün kalp cerrahisi ile konsey yaparak vakaları tartışıyoruz.

Rotasyon uygulamaları nasıl yapılıyor?

Araştırma görevlilerimiz klinik içi bölümlerde (servis, koroner yoğun bakım, anjiyografi laboratuvarı, noninvazif laboratuvarlar, poliklinik) 1’er ay süre ile rotasyon yaparak çalışmaktadır. Ayrıca, her araştırma görevlisi diğer klinik rotasyonlarını (iç hastalıkları) tamamlayacaklardır.

Teknik donanımınız nasıl, eksikleriniz var mı?

Teknik olarak belirgin bir eksikliğimiz bulunmamaktadır. Hergün 10 civarında anjiyografi, anjiyoplasti ve elektrofizyolojik çalışma yapılmaktadır.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?

Öğretim üyelerimiz ve araştırma görevlilerimiz yurtiçi ve yurtdışı kongrelere bildiriler göndermekte ve imkanlar dahilinde katılmaktadırlar. Üniversite kütüphanesi üzerinden önemli dergilerimizi internet üzerinden takip etmekteyiz.

Anabilim Dalınıza gelecek asistanlara neler söylemek istersiniz?

Bölümümüz yeni kurulan ve asistan açığı olan bir yer. Bu nedenle gelecek araştırma görevlilerinin yoğun çalışma temposunu göz önünde bulundurarak gelmesi lazım. Bununla birlikte, herkesin severek çalıştığı bir ortamımız mevcut. Ayrıca her asistanımız invazif ve noninvazif tüm kardiyolojik uygulamaları yeterli sayıda yapma imkanı bulacaktır. Özverili ve severek çalışmayı isteyen meslektaşlarımızı aramızda görmek bizleri mutlu edecektir.

Teşekkürler...


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer