KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı
BİYOFİZİK
14 Nisan 2021, Çarşamba
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Pekcan Ungan.* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımızın çekirdeğini oluşturan birim, 1970 yılında bir enstitü olarak kuruldu ve kısa bir süre sonra yüksek lisans ve doktora programlarının yürütüldüğü, Rektörlüğe bağlı bir Araştırma Enstitüsü olarak etkinlik göstermeye başladı. 1976 yılında, ofis ve laboratuvarlar için uygun koşullar sağlayacak biçimde düzenlenmiş olan şimdiki yerine taşınan birimimiz, 1980”li yılların başında Tıp Fakültesi”nin bir bilim dalı haline geldi. 1981 yılından itibaren Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri 2. sınıf öğrencilerine okutulmasına karar verilen biyofizik dersleri birimimiz öğretim elemanlarınca hazırlanarak verilmeye başlandı. 1987 yılından bu yana Tıp Fakültesi”nin bir Temel Bilim Anabilim Dalı olarak etkinlik göstermektedir.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda halen iki profesör, iki doçent, iki yardımcı doçent, birisi doktorasını yeni tamamlamış olan diğerleri ise lisans üstü öğrenimlerini sürdüren dört araştırma görevlisi bulunmaktadır.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda yardımcı personel olarak maalesef yalnızca bir sekreter ve bir de müstahdem çalışmaktadır. Değişik laboratuvarlarda sürdürülen araştırmalarımız ve deney hayvanlarımız için tek bir teknisyenimiz bile bulunmamaktadır.


* Eğitim programınız nedir?
Bu anabilim dalında, bir yandan Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri ile Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin eğitimlerine katkı verirken, diğer yandan da biyofizik dalında yüksek lisans ve doktora programlarını yürütüyoruz. Üniversitemizin Sağlık Bilimleri Enstitüsü”ne bağlı olarak yürüttüğümüz bu diploma sonrası eğitime ek olarak, bu öğretim yılından başlayarak Tıp Fakültemizde uygulamaya konan MD-PhD programına da katkı veriyoruz. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin her birisi için, danışman öğretim üyesi tarafından belirlenen en az toplam 24 kredi değerindeki derslerin izlenerek başarılması ve nitelikli bir tez çalışmasının sonuçlandırılarak başarıyla savunulması gerekmektedir. Lisans eğitimlerini sağlık ve yaşam bilimleri çerçevesinde tamamlamış olanların gerekli fizik ve matematik konularında, teknik dallarda tamamlamış olanların ise gerekli fizyoloji ve biyoloji konularında lisans düzeyinde bazı dersleri almaları gerekebilmektedir. Üniversitemiz içinden ya da başka üniversitelerden gelen ortak tez yöneticiliği ya da bir tezin kısmen laboratuvarımızda yürütülmesi biçimindeki başvuruları da, uygun koşulların bulunması durumunda kabul edebilmekteyiz.


* Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Kuruluş yıllarında edinilen laboratuvar araç ve gereçlerinden çoğunun zamanla demode olması, hatta tümüyle çalışamaz duruma gelmesi ve ülkemizin ekonomik durumundaki olumsuzlukların da yeni cihaz teminine olanak vermemesi nedeniyle, 1977-1985 yılları arasında birimimizde önemli yeni araştırmalar yürütmek mümkün olamadı. Daha sonra, bilgisayarların PC niteliği kazanması ve özel ama çok da pahalı olmayan bazı kartlar takılmak suretiyle, bunların oldukça ekonomik bir şekilde sinyal kaydı sağlayan laboratuvar cihazları haline dönüştürülebilmesi sayesinde, araştırma çalışmalarına tekrar başlanabildi ve ülkemizin olanakları ölçüsünde oldukça iyi bir düzeye tekrar ulaşıldı. Beyin elektriksel aktivitesi, kas kontraksiyonları ve hücre membranı üzerinde çalışabilmemizi sağlayan laboratuvarlarımızda, bugüne kadar 7 yüksek lisans ve 16 doktora tezi ile, TÜBİTAK tarafından desteklenen 20, H.Ü. Araştırma Fonu tarafından desteklenen 4 araştırma projesi yürütülmüş ve başarıyla sonuçlandırılmış bulunuyor.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Araştırma laboratuvarlarımızda yürütülen projelerin sonuçları, yurt dışında basılmış 2 kitap, 36”sı uluslararası, 57”si ulusal dergilerde basılmış toplam 93 makale ve 32”si uluslararası, 91”i ulusal kongrelerde sunulmuş toplam 123 bildiri halinde yayınlanmış bulunuyor. Bu yayınlardan bazılarında yoğunlaşmak üzere, söz konusu çalışmalara Science Citation Index tarafından taranan dergilerde yapılan atıfların sayısı toplam olarak 300 ün üzerindedir.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Birimimiz öğretim elemanları, ülkemizde her yıl düzenlenen biyofizik, EEG-klinik nörofizyoloji, nörobilimler kongrelerine düzenli olarak katılmakta, bunların bazılarının düzenleme ya da bilimsel kurullarında yer almaktadırlar. Birimimizin bir temel tıp dalı olması nedeniyle, öğretim elemanlarımız, ilaç firmalarının klinik dallara cömertçe sağladığı desteklerden yararlanamamaktadırlar. Buna bağlı olarak da, uluslararası bilimsel toplantılara katılım istenen sıklıkta olamıyor.


* Anabilim dalınızı seçecek araştırma görevlilerinden beklentileriniz nelerdir?
Biyofizik dalında verdiğimiz diploma sonrası eğitimi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü”nün ilgili yönetmeliğine göre yürütüyoruz. Tıp, Diş Hekimliği, Fen ve Mühendislik Fakülteleri mezunları, bu yönetmelikteki yabancı dil, LES, bitirme derecesi gibi koşulları da sağlıyorlarsa, yüksek lisans öğrencisi olarak başvurabilirler. Biyofizik doktora programına girebilmek için bu dalda yüksek lisans derecesini almış olmak gerekmekle birlikte, Tıp Fakültesi mezunları doğrudan bu programa başvurabiliyorlar. Anabilim dalımızın yüksek lisans ya da doktora derslerinin birçoğunu izleyebilmesi ve tez çalışmalarını yürütebilmesi için, öğrencinin, yeterli düzeyde fizyoloji, fizik ve matematik bilgisine sahip olması, iyi düzeyde bilgisayar kullanabilmesi gerekiyor.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Ahmet şahin (Ticaret )
31.10.2016 13:13:13
Adam gibi adam çok saolsun bize çok yardımı dokundu bu ne mütevazilik bu ne meslek aşkı büyüdükçe küçülmek bu olsa gerek bunu şimdi daha iyi anladık
People
8
2) Burhan ORAL (Emekli)
14.03.2016 22:49:54
Sn.Prof.Dr İskender ALAÇAYIR ülkemizin sahip olduğu büyük değerlerden biridir, insanlığı ve mesleğindeki başarısı müthiştir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer