KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı
BİYOİSTATİSTİK
18 Nisan 2021, Pazar
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ergun Karaağaoğlu.


* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız, 1982’de YÖK Yasası ile birlikte Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı altında, Biyoistatistik Bilim Dalı olarak kuruldu. 1996 yılında ise bağımsız anabilim dalı oldu.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 3 öğretim üyesi, bir öğretim görevlisi, bir uzman ve 5 araştırma görevlisinden oluşuyor. Öğretim üyelerimizin biri profesör, ikisi doçent.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir bölüm sekreterimiz ve bir müstahdemimiz var.

* Eğitim programınız nedir?
Lisans eğitiminde, eczacılık, dişhekimliği, tıp fakülteleri ile sağlık teknolojisi yüksekokulu, ev ekonomisi yüksekokulu, fizyoterapi yüksekokulu ve hemşirelik yüksekokuluna biyoistatistik ve bilgisayar eğitimi veriyoruz. Bunun dışında, anabilim dalımızın yürüttüğü lisansüstü bilim uzmanlığı ve doktora programımız var. Bu programda 15 öğrencimiz oluyor. Anabilim dalı olarak eğitim yükümüz çok fazla. Fakülte ve yüksekokullarına verdiğimiz biyoistatistik ve bilgisayar derslerine ek olarak mezuniyet sonrası bilim uzmanlığı ve doktora dersleri her bir öğretim üyesine haftalık yaklaşık 20 saatlik ders yükü getiriyor. Lisansüstü düzüyde verdiğimiz derslerden bazıları, sağlık alanına özel istatistiksel yöndtemler, sağlık bilimlerinde araştırma teknikleri, deney düzenleme, karar verme sürecinde istatistiksel yöntemler, örnekleme, yaşam analizi, lojistik regresyon, geçerlilik güvenilirlik, çok değişkenli istatistikler, çok değerli regresyon. Ayrıca anabilim dalımızı seçen istatistik dışındaki bölüm mezunlarına matrisler kuramı, olasılık, matematiksel istatistik dersleri de veriyoruz.


* Çalışma konularınız neler?
Lisans ve lisansüstü düzeyde verdiğimiz eğitime ek olarak danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Sağlık araştırmalarında biyoistatistiğin önemi çok fazla. Araştırmanın her aşamasında, planlanması, verinin toplanması, analiz edilmesi aşamalarının hepsinde istatistik danışmanlık gerekiyor. Biz Hacettepe Üniversitesi’nin tamamına danışmanlık hizmeti verdiğimiz gibi, Ankara’daki Gazi Üniversitesi, Ankara Hastanesi, Acil Yardım ve Trafik Hastanesi ve Numune Hastanesi gibi bazı devlet hastaneleri ile hatta şehir dışından gelen araştırmacılara danışmanlık hizmeti veriyoruz. Hacettepe Üniversitesi dışından gelenler için profesyonel istatistik desteği verdiğimiz birimimiz var. Hacettepe dışından gelen talepler çoğalınca, bunu karşılamakta zorlandık. Hacettepe Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi aracılığıyla dışarıdan gelecek araştırmacılara mayıs ayından beri belli bir ücret karşılığı her türlü istatistiksel hizmeti vermeye başladık. Böyle olunca kendimizi daha rahat yenileyebilir duruma geldik, üniversite dışından gelenlere daha iyi hizmet vermeye başladık. İlaç şirketlerine, devlet hastanelerinin otomasyon işlerine halen destek vermekteyiz.


* Yürüttüğünüz araştırmaları anlatır mısınız?
Destek verdiğimiz araştırmalar dışında doktora tez aşamasında yürütülen araştırmalarımız var. Hastalıkların Yer ve Zaman Açısından Kümelendirilmesi, Conjoint Analizinin Tıbba Uygulanması, Bilgi Kuramı Tekniklerinden Yararlanılarak Tanı ya da Laboratuvar Testlerinin Değerlendirilmesi son araştırma konularımızdan bazıları.


* Araştırmalarınızı yürütürken zorluklarla karşılaşıyor musunuz?
Veri bulma aşamasında bazı zorluklar yazıyoruz. Hastanelerimiz tam otomasyona geçmediği için veri bulmada sıkıntı yaşıyoruz. Bazen klinikteki hekimlerin iş yoğunluğu nedeniyle veri aktarmada geç kalması, bazı problemler yaratıyor. Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri yakın zamanda tam otomasyona geçtiği zaman verilere daha kolay ulaşabileceğiz ve araştırmalarımızı daha rahat yürüteceğiz.


* Teknik donanımınız nasıl?
Biz, bütün işimizi bilgisayarlarla yürütülüyoruz. Bilgisayar gereksinimiz sürekli oluyor ancak bunu kimi zaman üniversiteden kimi zaman kendi yarattığımız kaynaklardan karşılamaya çalışıyoruz. Kendimize yetecek ve teknolojiyi izleyecek düzeyde ekipmanımız var. Öğrenci eğitimi için tıp fakültesinin bilgisayar laboratuvarından yararlanıyoruz. Biyoistatistik Anabilim Dalı öğretim üyelerinin de 9 bilgisayarı var. Bunları araştırmalarımız için kullanıyoruz.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongreleri çok rahat takip edemiyoruz. En büyük sıkıntımız maddi destek olmaması. Hekimler kongrelere katılmak için rahatlıkla ilaç firmalarından destek alabiliyorlar, kongre düzenleyebiliyorlar. Bizde ne yazık ki bu yok. Biz kongre düzenlesek de kongreye katılmak istesek de kendi olanaklarımızla gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle uluslararası kongrelere düzenli katılmamız olanaklı olmuyor. Ulusal biyoistatistik ve istatistik kongrelerine daha sık katılabiliyoruz. Anabilim dalımızla yakından ilişkili olan kongrelere katılmaya gayret ediyoruz. Biyoistatistik alanında yayın yapmak çok kolay değildir. Klinikte çok veri gelebilir, ilginç vakalarla karşılaşabilirsiniz, bunlar yayın olabilir ancak biyoistatistik öyle değil. Oldukça farklı çalışmayı gerektiriyor. Konu açısından yayın zorluğumuz var ve periyot açısından sıkıntımız var. Herhangi bir klinik bilimde yüzlerce olabilen uluslararası iyi nitelikli yayına karşılık, biyoistatistik alanında sadece dört tane uluslararası dergi var. Bu sebeple gönderilen yazı ya çok uzun bir süreçten geçiriliyor ya da elenme ihtimali biraz daha fazla oluyor. Bu alanda rekabet çok daha fazla. Ama üniversitelerin ve YÖK’ün koyduğu kriterleri olabildiğince karşılamaya çalışıyoruz.


* Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Bu anabilim dalının yükü çok fazla. Bu yükü kaldırmaya ve çalışmaya niyetli olan, akademik yaşam düşünen, burayı bir basamak gibi görmeyen asistanları bekliyoruz. Bu anabilim dalını seçecek olanlara önerilerim, mümkün olduğunca iyi yayın izleyebilmeleri, bu şekilde yabancı dillerini geliştirmeleri ve istatistik bilgilerini güncel tutmaları.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer