KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümran Özalp.


Kliniğinizin yatak sayısı nedir?
150’si cerrahi branşlarla ilgili toplam 300 yatağımız var.

Kliniğinizin akademik kadrosu hakkında bilgi verebilir misiniz?
Akademik kadromuzda 71 araştırma görevlisi, 25 uzman, 11 yardımcı doçent, 19 doçent, 51 profesör görev almaktadır.

Nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?
Asistanlarımız ilk yıl gün aşırı servis nöbeti, ikinci yılda üç günde bir servis kıdemlisi olarak nöbet tutarak deneyim ve bilgi kazanmaktadır. Üçüncü yılda departmanlarda çalışılıp Çocuk Acil Polikliniği\'nde (ÇAP) nöbet tutulurken, 4-5 ay ÇAP kıdemlisi olarak çalışılmaktadır. Son yıl içinde 6 ay tez ünitesinde çalışılıp acil servis nöbetleri de tutulmaktadır.

Rotasyonlar nasıl yapılıyor?
Yeni başlayan araştırma görevlileri servislerde çalışmaya başlamadan önce her ünitede en az bir ay rotasyon yaparlar. Ayrıca bir ünitede tez çalışmalarını yürütmek üzere ilk iki yıl içinde her ay yeni bir serviste (Pramatüre, yeni doğan, süt çocuğu, oyun çocuğu, okul çocuğu, adolesan, enfeksiyon hastalıkları, yoğun bakım) çalışırlar. İkinci yıl sonunda ise ünitelerde aylık rotasyonlarla çalışırlar.

Teknik donanım olarak bir sıkıntınız var mı?
Tıp da teşhis koymak ve araştırma yapmak için teknik sürekli ilerliyor, döner sermaye olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilen fiyatlar uygulanıyor. Bununla bu teknik gelişmeye ayak uydurmak mümkün değil. Ancak rektörlük mümkün olduğunca gerekli yerlere gerekli donanımları yapmak için çaba harcıyor. Hasta bakımı donanımında da Türkiye\'deki diğer sağlık kuruluşlarında olduğu gibi bazı yetersizlikler söz konusu. Bunlar karşılandığında sağlık hizmeti ve eğitimde çok ilerleyecek bilimsel potansiyeli mevcut. Ancak daha ileri bir donanım yapması gerekli.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Hasta sirkülasyonu mümkün olduğunca hızlı olmaktadır. Yeni hastaların tedavisine imkan verebilmek için iyileşen hasta süratle taburcu edilmeye çalışılıyor. Hacettepe Üniversitesi bir referans hastanesi olduğu için Türkiye\'nin değişik yerlerinden hasta geliyor ve bu nedenle dışardan gelen hasta sirkülasyonunda zaman zaman yavaşlamalar yaşanabiliyor.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Bilimsel yayın yönünden her yıl değerli araştırmalar yapılmaktadır. Science Citation Index\'e yılda toplam 150 civarında yayın giriyor. Türkiye’den bu Index’e giren yayınlara, Hacettepe Üniversitesi’nin son yıllarda büyük katkısı var. Ayrıca Türkçe ve İngilizce yayınlanan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi ile eğitimde hekimlere çok büyük katkısı olan Katkı Pediatri Dergisi çıkarılıyor. Süreli yayınlarda her yıl 3-4 tane bilimsel kitap yayınlanıyor. Değişik ünitelerde ulusal ve uluslararası pediatri kongreleri ve panelleri yapılıyor. Her yıl yapılan bu kongre ve panellerle sürekli bilim alışverişi sağlanmaktadır.

Yardımcı personel sayınız yeterli mi?
Yetersiz, özellikle hastane ve hasta hizmetlerinde çok önemli olan hemşire kadrosu maalesef çok eksik. Ayrıca hastanedeki diğer yardımcı personel ve sekreter sayısında yetersizlik var. Üniversite rektörlüğü sürekli gerekli yerlere başvurularda bulunmakla birlikte sağlık hizmetlerinde çok önemli olan kadrolar devlet tarafından verilmiyor. İlkedeki kemer sıkma politikası sonucu kadro verilmemesi ile karşı karşıyayız ancak yardımcı personel kadrosunun bir an önce verilmesi gerekir.

Eğitim programınız nasıl?
Akademik eğitim döneminde Pazartesi asistan dersi, Salı mortalite toplantısı, Çarşamba vaka takdimi, Perşembe poliklinik toplantıları yapılmaktadır.
Hem tıp fakültesi öğrencilerine hem de araştırma görevlilerine, yeterli sayıda öğretim üyesi olduğu için iyi bir eğitim verilmektedir. Bunun sonucu olarak da TUS sınavında Hacettepe Üniversite\'sinden mezun öğrenciler birinci sırada yer almaktadır. Çok sayıda çeşitli hastanın varlığı ve yeterli öğretim üyesinin olması araştırma görevlilerinin uzmanlık eğitiminde iyi bir eğitim almalarını sağlıyor.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer