KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı
FİZYOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abid Yalçın Rıdvanağaoğlu.* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
H.ü.T.F Fizyoloji Anabilim Dalı, 1964 yılında Prof. Dr. Naci Bor başkanlığında kuruldu. Sırasıyla Prof. Dr. Orhan Andaç ve Prof. Dr. Orhan Duman’ın Anabilim Dalı Başkanlıkları sırasında Fizyoloji alanında öncü ve yönlendirici bir yer kazanan Fizyoloji Anabilim Dalı, kuruluşundan bugüne kadar 26 tıpta uzmanlık ve 7 bilimde yeterlilik doktora öğrencisi mezun etti.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 10 öğretim üyesi ve 10 asistan görev yapıyor. Öğretim üyelerinin 3’ü profesör, 2’si doçent, 2’si yardımcı doçent, 3’ü de öğretim görevlisi. Asistanlarımızın 2’si başka üniversitelerden eğitim için gelen asistanlar.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel kadromuzda, 2 sekreter, 1 teknisyen ve 1 müstahdem bulunuyor.

* Çalışma konularınız neler?
Hemoreoloji, böbrek fizyolojisi, soğuk fizyolojisi, kükürt dioksit ve farklı vücut sistemlerine etkileri ve iskemi-reperfüzyon sitemleri gibi konularda çalışmalar yapıyoruz. Laboratuvarlarımızda solunum sistemi ile ilgili, kan ve dolaşım sistemiyle ilgili araştırmalar ağırlıklı olmak üzere fizyolojinin hemen hemen her alanında araştırma ve çalışmalar yapılıyor.


* Araştırmalarınızı yürütürken zorlukla karşılaşıyor musunuz?
üniversitemiz bünyesindeki araştırma fonu, yapmak istediğimiz projelerde bize maddi yardımda bulunuyor. Araştırma fonundan yararlanmak için projenin maliyeti çıkarılarak rektörlüğe gönderiliyor. Araştırma komisyonu uygun görürse projeye destek veriyor. Anabilim dalının kuruluşu 1964’te olduğu için aletler de o dönemden kaldı. Ama öğrencilere dönük laboratuvarımızda bilgisayar sistemine geçtiğimiz için artık bilgisayarla çalışıyoruz ve çalışmalarımızda çok zorluk çekmiyoruz.

* Eğitim programınız nedir?
Hacettepe üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri, H.ü. Tıp Fakültesi’ne, Diş Hekimliği Fakültesi’ne, Eczacılık Fakültesi’ne, Eğitim Fakültesi’ne, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu’na, Hemşirelik Yüksek Okulu’na, Çocuk Sağlığı ve Gelişimi Yüksek Okulu’na, Beslenme ve Diyetetik Yüksek Okulu’na, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’na Fizyoloji dersleri veriyor. Bu okulların yıllık öğrenci laboratuvar pratik çalışması 249 saati buluyor. Tıp fakültesine 160 saat teorik, 37 saat pratik ders veriliyor. Laboratuvar çalışmaları ise dönüşümlü gruplar halinde yapılıyor. Probleme dayalı öğrenme sistemi ile de tıp fakültesi öğrencileri küçük gruplara ayrılarak eğitiliyor. “Hücre Fizyolojisi”, “Kas-Sinir Sistemi Fizyolojisi”, “Sindirim ve Metabolizma Sistemi Fizyolojisi”, “Nörolojik Sistemler Fizyolojisi” gibi başlıklar altında derslerimiz var. Uzmanlık süresince, araştırma görevlileri öğrenci laboratuvarlarının hazırlık ve yürütülmesinde görevlidir. Her akademik yılda asistanların bir seminer ve en az iki makale sunumu yapma zorunluluğu var. Araştırma görevlileri bölümde yürütülmekte olan araştırmalar hakkında bilgi sahibi olduktan ve gerekli fizyoloji bilgi birikimini yaptıktan sonra, araştırma planlayıp laboratuvar çalışmalarına başlarlar. Fizyoloji Anabilim Dalı’da hayvan ve insan çalışmaları in vivo ve in vitro sistemlerde yapılabiliyor.


* Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Laboratuvarımız öğrenci pratikleri ve araştırmalar için yeterli sayılabilecek durumda. Laboratuvarımızda kendi akademik elemanlarımız dışında diğer anabilim dallarından ve başka üniversitelerden, hatta Sağlık Bakanlığı’ndan gelen araştırmacılar da çalışabiliyor. Bu çalışmalar için ve öğrenci pratiklerinde bizzat öğrencilerin kullanabildiği 9 adet bilgisayarlı setimiz bulunuyor. Onun dışında EKG aletimiz, kimograf seti, cerrahi malzemeler gibi birçok alet var.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızda, senede yaklaşık 6-10 yayın yapılıyor. Fizyoloji kongrelerini de mümkün olduğunca izlemeye çalışıyoruz. Özellikle genç arkadaşlarımız, fizyoloji ile ilgili diğer kongrelere katılıyor.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Fizyoloji Anabilim Dalı’nda araştırma görevlileri tıpta uzmanlık sınavı ve doktora ile alınıyor. Her TUS döneminde bölümün gereksinimleri ve kadro durumuna göre en az bir en fazla iki araştırma görevlisi kadrosu ilan ediliyor. Uzmanlık eğitimi süresince araştırmalar ön planda tutuluyor. Klinik dal olmadığı için tıp öğrencilerinin bazıları fizyolojiyi tercih etmeyebiliyor. Fizyoloji Anabilim Dalı’nı seçecek asistanların, bilime, eğitime önem vermesi gerekiyor. Anabilim dalımızı seçecek asistanlar, parayı bir kenara bırakarak tıbba en iyi şekilde yardım etmeyi amaç edinmeliler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Bedri NALBANT (öğrenci)
13.10.2013 12:38:11
fizyolojik psikoloji: Bu dersin amacı, psikolojinin ve bilişsel işlevlerin beyinsel ve fizyolojik temellerini tanımak, davranışlarımız ve beyin arasındaki ilişkileri öğrenmektir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer