KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı
HALK SAĞLIĞI
14 Nisan 2021, Çarşamba
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağatay Güler* Kliniğinizin görev alanını anlatır mısınız?
Halk Sağlığı en çok görülen, en çok sakat bırakan, en çok öldüren hastalıkları konu edinen bir dal. İnsanları hastalandıktan sonra tedavi etmekten çok, hastalıkları önlemeye çalışır. Birincil koruma ile hastalıkların oluşmasını önler; ikincil korumayla saha, sağlık taramaları yaparak hastalıkların erken devrede farkına varır; üçüncül korumada ise hastalığı en az zararla atlatılmasını, hastalık zarar verdiyse kendine yeterli duruma gelmeyi sağlamaya yönelik çalışmalar yapar. Halk sağlığının müdahalelerinin sonuçlarını toplum her zaman fark etmeyebilir. Mesela biz topluma diş fırçalama alışkanlığı verirsek dişleri daha geç yaşta çürür. Sigara içme alışkanlığını bıraktırırsak akciğer kanseri vakaları azalır. Ama toplum o zaman bizi hatırlamaz. Bulaşıcı hastalıklar, okul sağlığı, çevre sağlığı, sağlık eğitimi, epidemiyoloji, iş sağlığı, kadın sağlığı ve aile planlaması ve toplum beslenmesi çalışma konularımızdan bazıları.


* Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak 1963 yılında Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin altında Toplum Hekimliği Enstitüsü ve ayrıca Toplum Hekimliği Bilim Dalı kuruldu. Daha sonra 1967’de Hacettepe Üniversitesi’nin kurulmasını takiben çalışmalarını sürdüren Toplum Hekimliği Bilim Dalı, 1981 yılında çıkarılan Yükseköğretim Kanunu kapsamında Halk Sağlığı Anabilim Dalı adını aldı. Toplum Hekimliği Enstitüsü ise kapandı. Hacettepe Üniversitesi, toplum hekimliği kavramının üniversite eğitiminde yerleşmesini hedef alarak kurulmuş bir üniversite. Kliniğimizin en etkili öğretim üyesi rahmetli Prof. Dr. Nusret Fişek’tir. Nusret Fişek, toplum hekimliği kavramının yerleşmesi ve bu alanda bilim adamı yetişmesi için çaba harcadı.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Yirmiye yakın akademik personelimiz var. Yedisi profesör, dördü doçent, üçü yardımcı doçent, dördü öğretim görevlisi ve ikisi de uzman.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kaynak dağıtılırken bazı kısıtlılıklar oluyor. Talep nerede çoksa ona ağırlık veriliyor. Bu nedenle bazı yetersizlikler olmasına rağmen köklü geçmişi olan bir anabilim dalı olduğumuz için alt yapımız oldukça güçlü. Ama gelişmekte olan üniversitelerde kadro ve alt yapı olanakları yeterli olmayabilir.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Asistanlarımız eğitimleri sırasında hem sağlık ocaklarında hem sağlık müdürlüklerinde çalışıyor. Fakat eskiden, Sağlık Bakanlığı ile ortak bölgelerimiz vardı, bölgeler ortak yönetilirdi. Artık bu uygulama yok. Rotasyonlarımız bu nedenle eskisi kadar etkili olmuyor. Asistanlarımız aynı zamanda dahiliye, kadın hastalıkları ve doğum, iç hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, pediatri ve acil servis gibi klinik dallarında da rotasyon yapıyor. Bu rotasyonların süresi 3’er ay. Sağlık ocağı rotasyonu 6, sağlık müdürlüğü rotasyonu ise 3 aylık. Ancak bu süreler yeni yönetmeliklerle değişecek. Bazen asistanların eğilimine göre onları yeni rotasyonlara da gönderiyoruz.


* Eğitim programınız nedir?
Her asistan, anabilim dalı tarafından uzmanlık tüzüğüne göre süresi belirtilen “Halk Sağlığı Teorik Eğitim Kursu’na katılır. Bu kurs diğer üniversitelerin Halk Sağlığı Anabilim Dalı araştırma görevlilerine de açık. Kliniğimizde her hafta bir gün eğitim günüdür ve araştırma görevlileri tarafından makale ve seminer saatleri düzenlenir.


* Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Halk sağlığı laboratuvarına ihtiyacımız var. Diğer bölümlerden yararlanıyoruz ama alan araştırmaları için laboratuvarımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Elektromanyetik alan ölçme, kirliliğe yönelik analizler, hava kirliliğine yönelik ölçümler. Bunların bazılarında araçlarımız var ama bazıları yetersiz.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Asistanlar her yıl 4-6 makale ve 1-2 seminer sunar. Bunun yanı sıra anabilim dalında yürütülen projelerde aktif olarak çalışır. Uzmanlık süresinin son yılında asistan tezini hazırlar. Bu dönemde onlara öğretim üyeleri danışmanlık yapar. Asistanlar, anabilim dalının yürüttüğü öğrenci seminer eğitimi ile ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ortaklaşa düzenlenen mezuniyet öncesi ve sonrası kurslara katılımcı veya eğitici olarak katılır.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Halk sağlığı kongrelerimize katılıyoruz. Bizim kongrelerimizde ilaç şirketleri ya da başka kuruluşların desteği olmaz. Kendi imkanlarımızla düzenliyoruz. Bazı klinik dallarda çok daha büyük imkanlar var ama halk sağlığında o kadar olmayabiliyor. Kitaplarımız az sattığı için çok pahalıdır. Halk sağlığı dergileri de çok pahalıdır. Bunları takip etmede birbirimize destek oluyoruz, paylaşarak okuyoruz.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Asistanlar seçimlerini iyi düşünerek yapmalılar. Halk sağlığının sadece hizmet dalı olduğunu bilmeliler. Eskiden bizim zamanımızda Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda 3 kadro varken biz 20 kişi başvurmuştuk. Kıran kırana yarışarak girmiştik. Şimdi de 3 kadromuz var. İki kişi başvuruyor. Tabii bunda, bu dalın zahmetli olması, gelecekle ilgili beklenti farklılığı yatıyor. Asistanlara baştan söylüyorum; çok çalışacaksınız, üstelik diğer alanlardan daha fazla çalışmanız gerekecek ve sahada çok çalışacaksınız. Yaptığınız işin sonucunu kimse görmeyecek, toplum yaptığınızı işin önemini yeterince kavrayamayacak ve ekstra geliriniz olmayacak. Bunu bilerek seçim yapmalarını öneriyorum asistanlara.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer