KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Nisan 2021, Pazartesi
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Lütfü Önderoğlu.


Kliniğinizi tanıtır mısınız?
Kliniğimiz 1964 yılında kuruldu. Geçen 36 yıl boyunca kadın hastalığı ve doğum dalında daima ileriye giderek bugünkü düzeyine ulaştı. Kendi dalında ülkemizdeki birçok ilkleri gerçekleştirerek önderliğini ve atılımlarını sürdürmektedir. Örneğin intrauterin müdahaleler, jinekolojik kanser teşhis ve tedavisi,
tüp bebek gibi. Anabilim Dalına genel olarak baktığımızda temel jinekoloji ve doğum branşlarını alt yapı olarak sürdürmektedir. Ama çağdaş tıp anlayışında özel ihtisas alanlarında hizmet veren üniteler oluşturulmuştur. Bu üniteler yaptıkları hizmetlerle ülkemizde birçok yeni bakış açısının da doğmasına yol açmışlardır. Yeni branşlarda kaliteli hizmet vermişlerdir. Bunların başında üreme endokrinolojisi ve infertilite ünitesi gelmektedir. Bu üniteye bağlı olarak hormon bozuklukları, menopoz, aile planlaması, tüp bebek ve endeskopik cerrahi bilimleri bulunmaktadır.

Kliniğinizin yatak sayısı nedir?
Doğum servisinde 42, jinekolojide 46, yoğun bakımda 4, eylem odasında 8 yatağımız mevcuttur. Endoskopi, küçük cerrahi ve sezaryan için ayrılmış iki ameliyathanemiz, iki ameliyat odamız ve ayrıca günlük operasyonlar için ayrılmış bir genel büyük ameliyathanemiz mevcuttur.

Kliniğinizin akademik kadrosu hakkında bilgi verir misiniz?
Kadromuzda 12 öğretim üyesi var. Bunlar yedi profesör, dört doçent, bir yardımcı doçenttir. Ayrıca 12 tane asistanımız var.

Nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?
Eğitim süresi dört yıl olan asistanlarımızdan yeni başlayanlar ilk altı ay günaşırı nöbete kalıyor. Daha sonra ise asistan sayısına bağlı olarak üç dört günde bir nöbet tutuluyor.

Rotasyonlar nasıl yapılıyor?
Asistanlık eğitiminin ikinci yılından itibaren acil tıpta bir ay, anestezide iki ay, ürolojide bir ay, genel cerrahide üç ay, patolojide bir ay rotasyon yapılmaktadır.

Teknik donanım olarak bir sıkıntınız var mı?
Teknik donanımda bir sıkıntımız yok. IVF ünitesi 1992 yılından itibaren çalışmalarına başlamıştır. Güncel gelişmelere göre donanımı yenileyerek çağdaş IVF tedavisi hizmetini sürdürmektedir. Diğer bir ünitemiz olan jinekolojik onkolojide teknik donanım olarak lazer, kolposkopi, LLEP cihazları ile güncel monitorizasyon imkanları ile kemoterapi protokollerini uygulamaktadır. Maternal- Fetal tıp ünitesinde ise üst düzey ultrasonoğrafi, renkli doppler ve elektronik fetal monitorizasyon imkanları mevcuttur. Prenital tanı ve intrauterin tedavi teknikleri gelişmiş ülkeler düzeyinde kullanılabilmektedir. Ancak tüm ünitelerde sürekli bir teknik donanım yenileme ihtiyacı hep sürecektir.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Haftada 500 poliklinik hastası görülmekte. Haftada yaklaşık olarak 40 doğum, 50 jinekolojik operasyon yapılmakta olup özel teknik gerektiren operasyon ve tanısal girişimlerde hasta sıralanması gerekmektedir.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Bütün öğretim üyelerimiz kendi branşlarında ön sıralarda yer almaktadırlar. Öğretim üyelerimizden özellikle iki tanesi uluslararası tıp literatürlerine en çok katkı yapan ilk 30 kişi arasında yer almaktadır. Yine iki öğretim üyemiz TÜBİTAK ve benzeri kuruluşlardan tıp bilimi teşvik ödülü almışlardır. Aynı zamanda diğer öğretim üyelerinin de uluslarası indekse giren yayınlanmış araştırmaları ülkemiz bazında en ön sıralarda yer almaktadır.

Yardımcı personel sayınız yeterli mi?
Yeterli sayıda ve çoğu da özel olarak eğitim almış oldukça önemli bir hemşire kadromuz ve yardımcı personelimiz bulunmaktadır.

Eğitim programınız nasıl?
Mezuniyet sonrası eğitim yani asistanlık eğitimi dört yıllık bir süreyi kapsamakta olup bunun ilk altı ayı rotasyonlarda geçmektedir. Birinci yıl ameliyata hazırlık, ameliyat sonrası bakım, doğumların asiste edilmesi, antenetal takip faaliyetlerine ayrılmıştır. İkinci sene doğum vakalarının ve poliklinik faaliyetlerinin yapılmasına ayrılmıştır. Üçüncü ve dördüncü sene içinde operatif doğum, jinekoloji operasyonları ve tez çalışması ön plana çıkmaktadır. Bütün asistanlık süresince araştırmaya önem verilmektedir. Haftalık genel ve ünite toplantıları mevcuttur. Sürekli tıp eğitimi çerçevesinde her yıl iki üç sempozyum düzenlenmektedir. Bu faaliyetlere asistanlarımız da katılmaktadır. Asistanlarımız eğitim süresince vaka takdimi, tez ve haftalık olguların sunumu gibi eğitim faaliyetlerine katılmaktadır.

Kliniğinizin yurt dışı ilişkileri nasıl?
Öğretim üyelerimizin hepsi ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde konularıyla ilgili üst eğitim yapmışlardır. Bu ilişki sürekli devam etmektedir. Aynı zamanda gelişmiş ülkelerle karşılıklı bilgi alışverişimiz de devam etmektedir.

Yeni gelen asistandan neler beklersiniz?
Asistanlarımızın öncelikle gayretli, dikkatli, hastalara saygılı, meslektaşlarıyla uyumlu, mevcut güncel literatürü takip eden bir doktor olmalarını bekliyoruz.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer