KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı
PSİKİYATRİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Uluşahin* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Psikiyatri Anabilim Dalı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1964 yılında Prof. Dr. Doğan Karan başkanlığında kuruldu. O tarihte yataklı servis bulunmuyordu, Anabilim Dalı faaliyetleri mezuniyet öncesi ve sonrası eğitime yönelikti. Hacettepe Hastanesi bünyesinde psikiyatri yataklı servisi 1969 yılında açıldı. 1977-1983 yılları arasında Gölbaşı Ruh Sağlığı Merkezi, Anabilim Dalı tarafından Psikiyatri Hastanesi olarak kullanıldı. 1983 yılında Gölbaşı Ruh Sağlığı Merkezi’nin kapanmasından sonra Anabilim Dalı hasta bakım ve eğitim faaliyetleri, yeniden genel hastane içinde, yatan ve ayakta hasta birimlerinde sürdürüldü.
Psikiyatri Anabilim Dalı’nda bugüne kadar doksan bir tıp doktoruna, 1978 yılına kadar ruh ve sinir hastalıkları uzmanı, 1978’den sonra ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı unvanı verildi.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 3 psikiyatri bir klinik psikoloji profesörü, üç psikiyatri, bir klinik psikoloji doçenti, üç uzman ve 12 asistandan oluşuyor.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak 9 hemşire, 1 sosyal hizmet uzmanı, 5 sekreter, 1 uğraşı öğretmeni ve 14 hastabakıcı çalışıyor.

* Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Yataklı servisimizde 33 tam gün, 15 gündüz hastasına hizmet veriliyor. Yatakların beşi yoğun bakım yatağı niteliğinde. Servis doluluk oranı ise ortalama olarak yüzde 80.

* Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Yataklı serviste bir kıdemli asistan, iki intern nöbetçi kalıyor. Eğer serviste çalışmasının ilk 6 ayını tamamlamamış asistan varsa eşlikçi olarak nöbete katılıyor. Nöbetçi doktor hem serviste yatan hastalardan, hem acile başvuran psikiyatri hastalarından hem de başka servislerden gece istenen konsültasyonlardan sorumlu oluyor.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Uzmanlık eğitimine başlayan asistan ilk 2 ay psikiyatri servisinde bir alışma dönemi geçirdikten sonra 9 aylık nöroloji rotasyonuna gidiyor. 4 aylık çocuk ruh sağlığı, üç aylık dahiliye ve bir aylık acil gibi diğer rotasyonlar uzmanlık eğitimi süresi içinde değişik dönemlerde yapılabiliyor. Servis çalışma süresi en az 24 ay oluyor. İhtisas süresinin kalan kısmı ise poliklinik ve konsültasyon hizmetlerinde çalışılarak dolduruluyor.

* Eğitim programınız nedir?
Uzmanlık eğitimi süresince iki yılda bir yinelenen ve eğitiminin ilk iki yılındaki asistanlara yönelik temel dersler yer alıyor. Ayrıca öğretim üyeleri bireysel ya da grup olarak asistanlara hasta denetim saatleri ayırıyor. Bu sabit programın dışında her hafta makale saatleri, asistanların hazırladıkları seminerler ve vaka takdimi saatleri var.

* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Tıbbi araç gereç açısından imkanlarımız yeterlidir.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Bölümümüz yerli ve yabancı yayın açısından verimli sayılabilecek durumda. Gene yurt içi ve yurt dışı kongrelere yeterince katılıyoruz. Örneğin, 2002-2003 ders yılı süresince bölümümüz yurt dışı kongrelere yirminin üzerinde bildiri ile katıldı.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek asistanlardan beklentilerimizin başında dinlemeyi bilmeleri ve sabırlı hekimler olmaları geliyor. Ayrıca iyi düzeyde İngilizce bilmeleri de yabancı kaynakları izleyebilmeleri açısından önem taşıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer