KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı
RADYASYON ONKOLOJİSİ
18 Nisan 2021, Pazar
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Lale Atahan.



* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
1967-1991 yılları arasında Radyoloji Bölümüne bağlı Radyoterapi Ünitesi olan bölümümüz, 1991 yılından sonra Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı adını aldı. 1993 yılından beri Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteriyoruz.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 4 profesör, 3 doçent, 2 uzman, 8 asistan görev yapıyor. TUS’u kazanan iki asistan daha göreve başlayacak. Ayrıca 3’ü masterli 4 medikal fizikçi ve 1 radyoterapist arkadaşımız da bizimle çalışıyor. Ancak bölümümüze yeni cihazlar alınacağı için fizikçilere olan ihtiyacımız artacak.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
16 teknisyen ve 4 hemşire görev yapıyor.

* Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’nın kendine ait yataklı servisi yok. Hastalarımız, Dahiliye ve Onkoloji servislerinde yatıyor. Yıl sonuna kadar açılması hedeflenen Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi hizmete girdiğinde bizim anabilim dalımızın da kendine ait yatağı olacak.

* Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Yataklı servisimiz olmadığı için nöbet uygulamamız yok.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Plastik cerrahi, radyoloji, nükleer tıp, dahiliye ve onkolojide rotasyon uygulamamız var. Yeni yasayla ihtisas süremiz 5 yıla çıkarılıyor. Rotasyonda ağırlığı onkolojiye veriyoruz.

* Eğitim programınız nedir?
Araştırma görevlileri, yılda iki kez Tıpta Uzmanlık Sınavı ile alınıyor. Eğitim süresi resmi 3 yıl olmakla birlikte asistanlar 4.5 yıldan önce uzmanlık unvanı alamıyorlar. Asistanlarımız, radyasyon fiziği, radyoloji gibi radyoterapinin temeli sayılabilecek derslerin yanı sıra birinci sene simülasyon öğreniyor. Hastalıkları gruplandırarak, asistanların her grupta eğitim almasını sağlıyoruz. Böylece asistanlar hem sorumluluk hem eğitimi aynı anda alıyorlar. Haftada bir seminer ve makale saati, multi disipliner onkoloji, KBB, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Göğüs Hastalıkları, Ortopedi, Pediatri, Beyin Cerrahisi, bölüm içi simülasyon toplantılarına katılma, Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi konferanslarına katılma gibi eğitim faaliyetlerimiz oluyor.

* Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda en modern cihazları kullanıyoruz. İki sene önce yapılan bir ihaleyle o dönemin en son teknoloji ürünü cihazlar aldık. Bu sene de bunları yeniledik. Önümüzdeki sene yapılacak ihaleyle cihaz sayımız artacak.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Çok sayıda yurt dışı yayınımız oluyor. Bu sayı, bölümümüze genç arkadaşların katılmasıyla daha da arttı. Türkiye’de en çok yurt dışı yayın yapan Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dallarından biriyiz. Yılda ortalama 8-10 yurt dışı yayınımız oluyor.

* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongreleri kaçırmamaya çalışıyoruz. Ulusal radyasyon onkolojisi kongrelerine geniş katılımla, spesifik kongrelere de konuşmacı olarak katılabiliyoruz.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Bu anabilim dalını seçecek asistanlardan ilk beklentim işini sevmesi ve hastaya karşı müşfik olması. Güleryüz, bizim çok önem verdiğimiz bir unsur. Asistanların ayrıca hasta-hekim ilişkisini, deontolojiyi iyi bilmeleri, özveriyle çalışmaları gerekiyor. Aksi takdirde onkoloji çekilmez. Hastalar bizden özel ilgi bekliyor. Bu nedenle anabilim dalımızı seçecek asistanların işlerini yüksünmeden yapmaları lazım. Radyasyon Onkolojisi yorucu ve bir o kadar da zevkli bir dal.



Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
39
1) Cemal KOCAMAN (ESNAF)
28.09.2017 15:54:34
Üniversitesde ameliyat edilemez denen hastanın ameliyatını yaptı kendisi.
Minnetarım kendine...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer