KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi
KADIN HAST. VE DOĞUM
16 Haziran 2016, Perşembe

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Lale Karakoç Sökmensüer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ünitenizin tarihçesini anlatır mısınız?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi 1991 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin en köklü ve saygın tüp bebek merkezlerinden biri olarak uzun yıllardır faaliyet göstermektedir.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi, 2006 yılında Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği [European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE)] tarafından Avrupa’da ve Türkiye’de akredite olmuş ilk tüp bebek ünitesidir. Merkezimizde rutin tüp bebek işlemlerinin yan sıra, Sağlık Bakanlığınca sertifikalandırılan klinisyen ve embriyolog eğitimleri de yürütülmektedir.

Ünitenizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Tüp Bebek Ünitemiz, Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı bünyesinde 25 yıldır hizmet veriyor. Üreme tıbbı ve infertilite özel bir alan olduğundan son sene asistanları rotasyon çerçevesinde ünitemizde eğitim alıyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Merkezimizde üç kadın-doğum uzmanı, dört embriyolog görev yapıyor. Ana Bilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Serdar Günalp’tir. Rutin işlemlerimiz, infertilite alanında Kanada’da MacGill Üniversitesinde çalışmalarda bulunmuş, ülkemizin saygın infertilite hekimlerinden olan Doç. Dr. Gürkan Bozdağ önderliğinde yürütülüyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Ünitemizde üç hemşire, bir teknisyen, iki yardımcı personel ve bir sekreter görev yapıyor.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi olarak Sağlık Bakanlığınca sertifikalandırılan altı aylık “Klinisyen ve Embriyolog Eğitim Programı”nı yürütüyoruz. Senede minimum iki klinisyen, iki embriyolog eğitimini gerçekleştiriyor ve bu kişilerin sertifikalanmalarını sağlıyoruz. Eğitim süresince eğitim alan kişiler teorik eğitimlerin yanı sıra follikül ölçümü, kontrollü ovaryen stimülasyon protokolleri, infertil kadın ve erkeğin değerlendirilmesi gibi pratik konularda deneyim kazanıyorlar.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Tüp Bebek Ünitemizde dört yatağımız var. Hastalarımız işlemler sonrasında birkaç saat istirahat edip evlerine gidebiliyorlar.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

Yıllık yaklaşık 500 civarında tüp bebek uygulaması yapmaktayız.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Yatan hastamız olmadığı için ünitemiz nöbet sistemine dâhil olarak çalışmıyor. Çeşitli nedenlerle hastalarımızı servislerde yatırdığımız durumlarda ise servis asistanlarımız bu hastalarımızı takip ediyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

2016 yılında ESHRE tarafından Avrupa’da ve Türkiye’de akredite olmuş ilk tüp bebek merkeziyiz ve bu kapsamda detaylı bir eğitim müfredatımız var.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Son sene asistanlarımız aylık rotasyonlar şeklinde hasta takibi, follikül ölçümü, yapılan işlemlerin takibini içeren konularda rotasyona tabi tutuluyorlar.


Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız nedir?

Merkezimizden çıkan yayın sayısı son yıl için yaklaşık 15 civarında.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

ESHRE (Avrupa Üreme Derneği)  ve ASRM (Amerikan Üreme Derneği) yıllık toplantılarına, ayrıca günlük pratiğimizde kullanacağımız konuları içeren yurt dışındaki lokal toplantılara katılıyoruz.

Tıbbi cihaz açısından durumunuz nedir?

Şu an laboratuvarımızda kullanılan yöntem ve cihazlar;  yurt dışında saygın merkezlerde kullanılan bütün işlem ve ekipmanları kapsamaktadır. 

Aranıza yeni katılacak embriyologlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 

Embriyoloji laboratuvarında çalışmak zevkli olduğu kadar özveri, maksimum konsantrasyon ve uzun çalışma saatleri gerektiren bir iş. Gerek biyoloji gerekse tıp fakültesi mezunu genç arkadaşlarımızdan bu alanda çalışmak isteyenler; laboratuvara ilgi duyan, kendini geliştirmeye açık, yenilikleri takip edecek dinamik kişiler olmalıdır. Bu kişilerin lisans veya yüksek lisans eğitimleri sonrası klinik embriyoloji alanında kendilerini geliştirerek bu işi yapmalarını tavsiye ediyoruz. İyi bir embriyolog olmak için Sağlık Bakanlığının belirttiği uzun eğitim süreçlerinden geçmek gerekiyor. Bu süre gençleri hem maddi hem manevi anlamda zorlayabiliyor. Ancak, işi en iyi şekilde öğrenmeleri, dünyada bu alandaki yeni gelişmeleri ve literatürü takip etmeleri, kendilerini geliştirmeye açık olmaları gerekir.

Ayrıca bizim işimizde “ekip olmak” önemli bir unsur. Ekip uyumu, huzurlu bir iş ortamı, birbirine güvenen, işini seven insanların birlikte uyum içinde çalışması işimizi kolaylaştırıyor. Biz bir ekibiz; bu ekipte kadın-doğum uzmanı, embriyolog, hemşire, sekreter ve sağlık teknisyenleri yer almakta. Bizler hep birlikte uyum içinde çalışarak hastalarımızın kliniğimizden memnun ayrılmasını hedefliyoruz.

Bu nedenle ekibimizdeki diğer arkadaşlarımın da düşüncelerini paylaşmalarını isterim. 

Embriyolog Hande Yeğenoğlu:  “Biyoloji mezunları için çok güzel ve önü açık bir alan.  Bir biyoloğun çalışma alanına uygun bir meslek, çünkü oosit ve sperm hücreleri ile çalışıyoruz.  Yeni bir bireyin oluşma sürecini ve annelerin mutluluğunu görmek isteyenler için çok güzel ve yeniliklere açık bir alan.”

Embriyolog Neslihan Coşkun: “Embriyoloji, pek çok alana göre manevi tatmini yüksek ve iş alanı geniş bir bölüm.  Kendini geliştirmek isteyenler için önü çok açık bir alan.  Ancak uzun eğitimler ve özveri gerektiren bir meslek.  Karanlık bir ortamda saatlerinizi geçirmeniz gereken bir meslek olduğu için, bu işi seçecek kişilerin bu alanı sevmeleri çok önemli.  Dinamik ve manevi bir süreç.  Yardım ettiğimiz ailelerin mutluluğunu görmek bizleri de çok mutlu ediyor.”

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer