KLİNİKLER
Hacettepe Ü.T.F. Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı
ÇOCUK CERRAHİSİ
18 Nisan 2021, Pazar
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkan Vekili Prof. Dr. Cahit Tanyel.

Anabilim Dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Hacettepe Çocuk Cerrahisi Kliniği, Türkiye\'deki çocuk cerrahisi klinikleri arasında en eski iki klinikten biri. Kuruluşu 1963 yılına dayanmaktadır. Hacettepe\'nin kuruluşuyla neredeyse akran gibi. 39 yıllık bir geçmişi var. Bu 39 yıl içinde Türkiye\'de çocuk cerrahisinin kurumsallaşmasına katkılarda bulunmuş önemli bir klinik. Türkiye\'de çocuk cerrahisi anabilim dallarını kuran öğretim üyelerinin çoğu bizim kliniğimizden yetişmiştir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 5 kişi var. Anabilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Nebil Büyükpamukçu, şu anda Amerika\'da. Ben, Prof. Dr. Mehmet Ocak, Doç. Dr. Arbay Özden Çiftçi, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Parlak. Ayrıca 11 de asistanımız mevcut.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bize ait olmasa bile kullanmamıza tahsis edilmiş çeşitli birimlerimiz var. İçinde poliklinik hizmetleri ve çeşitli üniteler olan departmanda hemşiremiz, üç sekreterimiz, iki müstahdemimiz, bir teknisyenimiz standart olarak görev yapıyor. Ondan başka kliniğimizde iki hasta servisi var. Bulardan birisi 1 yaşından büyük hastaları kabul eden bir servis, diğeri 1 yaşın altındaki hastaları ve yeni doğan da dahil kabul eden servis. Dolayısıyla her iki servisimizin de hemşire kadrosu, personel kadrosu, farklı farklı hizmet vermekte. Bizim kullandığımız genel ameliyathanede iki ameliyat odası var. Buranın da hemşiresi, teknisyenleri sonuçta çocuk cerrahisi kliniğinin birer parçası olarak hizmet vermektedir.

Yatak kapasiteniz yeterli mi?
Yatak kapasitemiz yeterli. Yatak problemi olduğunda her zaman çocuk hastanesinden destek alabiliriz. Çocuk hastanesinin diğer servislerine de sıkıştığımız zaman hasta yatırabiliriz. Zaten ameliyat ettiğimiz hastaların bazılarını çocuk servisinde yatan hastalar oluşturduğu için onları kendi servisimize almadan direkt oraya yatııyoruz. Yatak için her zaman bir çözüm bulmak mümkündür.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Nöbetlerimiz oldukça sıkı. Başasistanlarımız üç günde bir nöbet tutuyorlar. İlk iki sene gün aşırı nöbetimiz var. Ondan sonra eleman sayısına göre üç günde bir veya en fazla dört günde bir nöbet olabilir. Dört günde birden daha seyrek nöbet yoktur.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Tüzükte geçen rotasyonları uygulamaya çalışıyoruz. Ancak şartlara göre bazı esneklikler yapmak durumunda kalabiliyoruz. Ama prensip olarak bu rotasyonları uygulama çabası içindeyiz.

Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Eğitim programımız aşağı yukarı 30 yıldır standartlaşmış bir program. Kliniğimizde her çarşamba günü eğitim toplantıları yapılır. Eğitim toplantılarının hangi saatlerde yapılacağı bir yıl önceden planlanır. Çarşamba günü sabah 9:00-10:00 arası radyoloji toplantımız vardır. Hastaların bütün filmleri tartışmaları orada yapılır. Onun dışında iki haftada bir onkoloji toplantımız var. Onkoloji toplantımızda Onkoloji Bölümüyle ortak takip ettiğimiz hastalar tartışılır. Kendi anabilim dalımız içinde her öğretim üyesinin anlatacağı dersler ve ayda bir de makale toplantıları olmak üzere programımız devam eder. Bundan başka her ay klinik, poliklinik hizmetlerimiz ve sonuçlarımızın değerlendirildiği bir değerlendirme toplantımız olmaktadır.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Uluslararası yayın sayımız yılda 20\'nin üzerindedir. Bölümümüz uluslararası yayın konusunda iddialı, kendi geliştirdiği teorilerle uluslararası planda tanınan bir bölümdür.
Yazı sayısı oldukça fazladır. Bölümümüze gelen ödül sayısı da çoktur. Örneğin TÜBİTAK 2001 Bilim Ödülü\'nü sağlık alanında ben aldım. Türkiye\'de sağlık bilimleri alanında dağıtılıp da, anabilim dalımız elemanlarınca alınmamış ödül yoktur.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanımımız oldukça yeterli. Son olarak Sayın Rektörümüzün anabilim dalımız için sağladığı imkanlarla oldukça yeterli durumdayız. Anabilim dalımıza ait servislerin yenilenmesi, yoğun bakım aletlerinin sağlanması işlemleri devam ediyor. Bunlar da tamamlandığında modern anlamda tüm imkanlara kavuşmuş önemli bir yerde olacağız.
Yıllık ameliyat sayımız ortalama 2 bin-2 bin 200 arasında değişiyor. Çocuklarda karaciğer nakli yapan ülkemizdeki sayılı ekiplerden biriyiz
Bölümümüzde ayrıca endoskopik cerrahi yapılabilmektedir. Çocuk cerrahisiyle ilgili her tür cerrahi teknolojiyi günü gününe izliyoruz. Bölümümüzdeki asistanların, vaka yapma konusunda hiçbir sorun yoktur.
Beyin ve kalp dışında uzman düzeyinde eğitim veriyoruz, vaka yapıyoruz. Ankara\'da en çok travmaları kabul eden anabilim dalı da biziz.

Kongreleri takip ve yurt dışı kuruluşlarla bağlantılarınız nedir?
Kongrelere davetli konuşmacı olarak çağrılan öğretim üyelerimiz çoktur. Biz kongrelere katkıda bulunan ekibiz. Geçen seneki Avrupa Çocuk Cerrahisi Kongresi\'ne en yüksek sayıda bildiri ile katılan bölüm bizimki. Anabilim dalı bazında baktığınız zaman bizimle aynı sayıda olan bir tek Almanya\'dan bir ekip vardı. Kongreyi katılmak deyince benim aklıma daha çok turistik seyahatler geliyor. Onun için biz kongrelere katılan değil, kongrelere bilimsel katkıda bulunan ekibiz.

Bu bölümü tercih edecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Çocuk cerrahisi eğitimi Hacettepe\'de zordur. İki sene gün aşırı nöbet tutmayı ve beş sene çalışmayı göze alması lazım. Ama bunun karşılığında oldukça iyi eğitim alacaktır, eğer niyeti varsa iyi bir bilim adamı olma temellerini alacaktır. Buna gözü kesen ve hevesi olan arkadaşlar için, elbette bu bölüm çok iyi bölümdür.
Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) ismail yetenek (dr)
23.09.2012 14:50:49
Ne yani, şimdi,artık hastanın yüzünü bile görmeden mi reçete yazıcaz..
People
2
2) DR ZAFER (DR)
14.08.2012 14:10:49
sen doktora sekreter verme hemşire vermee yardımcı pesonel verme tek başına bırak ondan sonra doktordan hastayı muayene etmesini iste güldürmeyin insanı.önce doktoruna sağlık çalışanına değer ver saygınlık ver ondan sonra hizmet bekle.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer