KLİNİKLER
Hacettepe Ü.T.F. Odyoloji ve Kon. Bozuklukları B.D.
K.B.B.
18 Nisan 2021, Pazar
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Belgin.

Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz? Kliniğimiz Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Bölümü\'ne bağlı olarak 1967 yılında Odyoloji Ünitesi olarak kurulmuştur. 1968 yılında Odyoloji Yüksek Lisans Programı ile formal akademik eğitime başlamıştır. 1971 yılında doktora eğitimine başlayan bilim dalında 1982 yılında isim değişikliğine gidilerek "Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları" adı ile programa devam edilmiş, mezunlarına "Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Yüksek Lisans ve Doktora" derecesi verilmeye başlanmıştır. Kliniğimiz, nöroloji-psikiatri, halk sağlığı, pediatri klinikleri ile multidisipliner çalışma içinde yer alır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 2 profesör, 4 yardımcı doçent, bir öğretim görevlisi ve 7 asistandan oluşmaktadır.

Yardımcı personeliniz yeterli mi?
Akademik kadro dışında 4 odyometrist (2 yıllık yüksek okul mezunu) yardımcı olarak çalışan kadromuzda yer almaktadır. Personelimiz yeterlidir.

Yatak kapasiteniz nedir?
Kliniğimize çeşitli kliniklerden ayaktan veya yatan hastalar, test ve terapi için gönderilmekte, kendisine ait yatağı bulunmamaktadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Türkiye\'nin en büyük Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Kliniği olması nedeni ile çeşitli üniversite ve devlet hastanelerinden kulak burun boğaz asistanları, bilgi ve görgü artırmak amacıyla birer ikişer aylık rotasyonlarla kliniğimize gelmektedir.

Nasıl bir eğitim programı uyguluyorsunuz?
Eğitim programımız, 2547 sayılı yasanın enstitüler ile ilgili çerçeve yönetmeliklerine paralel düzenlemelerle yürütülür. Yüksek lisans programımız 45 kredilik ders ve Tez Savunma Sınavı\'ndan oluşur. Ders ve tez çalışması toplam 2.5-3 yıllık süre gerektirir. Doktora programına kabul edilmek için Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları alanından Yüksek Lisans diploması gereklidir. Doktora programı 4-5 yıllık bir akademik çalışma süresini gerektirir.

Bilimsel yayın durumunuz hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimizde 30\'u yabancı olmak üzere 200\'ü aşkın yayın yapılmıştır. Bunlardan 13 adedi SCI kapsamındaki dergilerde yayınlanmıştır.

Kongreleri takip ve yurt dışı bağlantılarınız hangi düzeyde gerçekleşiyor?
Ulusal ve uluslararası kongrelere mümkün olduğu ölçülerde katılıyoruz. İki yılda bir düzenlenen Türk Otorinolarengoloji Derneği\'nin kongrelerine katılmakla birlikte uluslararası düzeyde International Audiology ve European Audiology kongrelerine de her yıl kliniğimizden katılımlar olmaktadır. Kliniğimizde 1992 yılında başlanılan Koklear Implant Projesi ile İsviçre ve Almanya\'daki merkezlerle devamlı kurslar ve bilgi alışverişi ile bilimsel toplantılara koklear implant (biyonik kulak) ekibi olarak yılda birkaç kez katılmaktayız.

Kliniğinizde yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?
Kliniğimizde 1997 yılında ilk ameliyat yapılmıştır. Bugüne kadar 116 çocuk ve erişkine biyonik kulak takılarak eğitim programlarına alınmıştır. Ülkemizde bugüne kadar yaklaşık 470 biyonik kulak ameliyatı gerçekleştirilmiştir. Bugün bu ameliyatlar, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara SSK Dışkapı Hastanesi, İzmir SSK Hastanesi, Anadolu Üniversitesi, GATA ve bazı büyük merkezlerde yapılabilmektedir. Bir ekip işi olan koklear implantasyonun yapılabilmesi için, odyoloji uzmanı ve eğitim odyoloğunun mutlaka ekip içinde bulunması gerekir. çok hassas cerrahi ve cerrahi sonrası özel programlama ve eğitim gerektiren bu uygulamada sonuçlarımız yüzde 100\'e yakın olumludur. Kliniğimizin öncülüğünde Başbakanlık Özürlüler idaresi ve Sağlık Bakanlığı ile hastanemizde ve Ankara Telsizler Doğumevi\'nde başlatılan yenidoğanda işitme taraması projeleri başarı ile sürdürülmektedir. Bu amaçla 8 bin civarında çocuk taranmıştır. İşitme kaybı tespit edilen bebekler gerekli muayene ve odyolojik değerlendirmeden sonra özel eğitim programına alınmıştır. İkinci aşamada bu çalışmaların yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

Teknik donanımınız yeterli mi, yenileme ihtiyacı var mı?
Teknik donanımlarımız, çalışma alanımızla ilgili olarak modern teknolojiyi yakından izlemektedir.

Bu kliniği tercih edecek asistanlar için neler söylemek istersiniz?
Burayı düşünen asistan adaylarımıza, kliniğimizin, gerek akademik gerekse hizmet kalitesi açısından dünyanın sayılı klinikleri arasında olduğunu söylemek isterim.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer