KLİNİKLER
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirürji Kliniği
NÖROŞİRÜRJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirürji Kliniği Şefi Opr. Dr. Turgay Bilge

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirürji Kliniği, 1986 yılında şeşiğe atanan Opr. Dr. Aydın Tuğrul’un özverili ve yoğun çalışmaları ile kurulmuştur. Aydın Tuğrul, Şişli\'deki şef yardımcılığı görevinden ayrılıp Haseki\'deki genel cerrahi kliniğinde bir köşe kurarak işe başlamıştır. Daha sonra ekibe Dr. Sinan Onsun ve ardından ekibe dahil olan Opr. Dr. Tevfik Gözüm ile eğitim kadrosu oluşturulmuştur. Kliniğimiz bu kadro ile uzun yıllar şef muavinleri başasistanlarla çalışmaya devam etmiştir.

1999 yılında Klinik Şefi Sayın Aydın Tuğrul’un acı kaybı ile boşalan klinik şeşiği, bir süre Şef Muavini Opr. Dr. Tevfik Gözüm tarafından yürütülmüştür. Ben 2001 yılında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şef Yardımcılığından istifa edip, burada klinik şefi olarak göreve başladım. Halen klinik şeşiği görevini sürdürmekteyim. Uzun yıllar şef muavinliği kadrosu boş kalmış, 2008 yılında bu kadroya klinikten yetişen Doç. Dr. Kadir Kotil atanmıştır. Başasistan olarak da ilk günden beri hizmet veren Opr. Dr. Mustafa Akçetin, Opr. Dr. Mustafa Eras halen görevlerine devam etmektedirler.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Asistanlık, uzman olmak için geçirilmesi gereken çileli bir süredir. Üstelik bu süre, kişinin en verimli yıllarını almakta, en aktif dönemine damgasını vurmaktadır. Ülkemizde tıpta uzmanlık eğitimi ile ilgili sorunlar, her klinikte olduğu gibi bizde de mevcuttur, ama kabul edilebilir düzeydedir. Kliniğimizde yetişen değerli asistanların klinikte uzman olduktan sonra kalmaları için veya akademik gelişimleri için şeşikçe elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Mesela, yine kliniğimizden yetişen değerli kardeşlerimiz ve meslektaşlarımızdan Dr. Murat Kalaycı ve Dr. Şanser Gül, Karaelmas Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak büyük çapta hizmet üretmektedirler ve bizlerin de gurur kaynağımız olmaktadırlar.

Asistan eğitimi kliniğin kurulması ile başlamıştır. Buradan yetişip uzman olan Opr. Dr. Mustafa Arif Eras, Opr. Dr. Mustafa Ali Akçetin, Opr. Dr. Cengiz Acar, Opr. Dr. Bekir Kılınç ve Opr. Dr. Nurgül Balcı kliniğimizde uzman olarak görevlerine devam etmektedirler. Kliniğimize en son gelen asistan doktor Ezgi Ayçiçek 66.5 puanla en fazla puan alarak giren asistanımız olmakla beraber, ortalama giriş puanı 60 civarındadır. Asistanların deneysel çalışmaları hemen yanı başımızda bulunan İstanbul Üniversitesi deney laboratuvarında yapılmaktadır. Henüz kendimize ait deney laboratuvarımız yoktur.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda kliniğimizde 1 şef, 1 şef yardımcısı, 2 başasistan, 3 uzman, 12 asistan mevcuttur.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir sorumlu hemşire, 4 ameliyathane hemşiresi, 8 servis hemşiresi, 2 ameliyathane personeli, 7 yardımcı hizmetli, 2 temizlik personeli, 2 sekreter mevcuttur.

Eğitim programınız nedir?
Kranial, spinal, periferik sinir, pediatrik, vasküler ve travma konusunda çok sayıda hazırlanmış eğitim seminerlerimiz, yoğun operasyon programları ile asistanlar karnelerini doldurmaktadırlar.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 29 yatak bulunmaktadır. Özel hazırlanmış çocuk odası, iki kişilik tuvaletli ve banyolu plazma televizyonlu odalar yanında, tek kişilik konforlu odalarımız da lüks otelleri aratmayacak düzeydedir. Kalite birimlerince servisimize ödül verilmiştir. Bu konudaki gayretli çalışmalarından dolayı sorumlu hemşiremiz Nurgül Çepni’ye sizlerin vasıtasıyla minnettar olduğumuzu ayrıca belirtmek isteriz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık poliklinik sayımız 24 bin civarında. İstanbul’da, Avrupa yakasında referans hastanesi olduğumuzdan çok sayıda hasta bakılmaktadır. Eski İstanbul olarak bilinen Sür içinde veya 3-7. tepelerinde bulunan Kocamustafapaşa’da, Çapa’da çok sayıda üniversite hastanesi ve eğitim hastaneleri bulunmaktadır. Dolayısıyla İstanbul’dan bu bölgeye hasta akışı çok olmaktadır. Günde ortalama 130-140 civarında hastaya polikliniklerde, 20 hastada acil nöbetlerde bakılmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbetlerde bir uzman, bir kıdemli bir de kıdemsiz asistan görev yapmaktadır. Ortalama olarak ayda 6-7 nöbet tutulmaktadır. Nöbet sayıları yoğun olmamakla birlikte, yeni gelen asistan ortalama ayda 5 nöbet tutmaktadır. Ve bu kıdemden bağımsız ayarlanmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Kliniğimizde kullandığımız bir çekirdek eğitim müfredatımız var. Çekirdek eğitim müfredatı kliniğimizce belirtilmiş ve programı yapılmıştır. Nöbetler hariç her asistanın ne kadar seminer anlatacağı ve dinleyeceği, hangi yılda hangi operasyona 1. veya 2. asistan olarak gireceği bilinmektedir. Bu program aksamadan her asistana uygulanmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bütün rotasyonlarımız hastanemiz içindeki birimlerde tamamlanmaktadır. Rotasyon sürelerimiz, nöroloji 10 ay, genel cerrahi 6 ay, anestezi ve reanimasyon 3 ay, patoloji 1 ay olarak gerçekleşmektedir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son iki yılda SCI-expanded dergilerde yayımlanmış 10 adet makalemiz vardır. Bu makalelerden birçoğu kliniğimizde üretilmiş orijinal ve özgün makalelerdir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Her yıl ulusal kongre ve eğitim sempozyumlarına bildiri ve panelistlerimiz ile katılmaktayız. Türk Nöroşirürji Derneği (TND)\'nin asistanlara verdiği değer sayesinde, birçok asistan buradan aldığı destekle iyi yayınlar çıkarabilmektedir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kliniğimizde yıllık ortalama 1000 elektif nöroşirürjikal girişim ve ortalama 100 acil girişim ile hizmet verilmektedir. Asistan eğitiminde vaka sıkıntısı çekilmemektedir. Kliniğimizde vakaların tamamı mikroşirürjikal olarak opere edilmekte ve tüm operasyonlar DVD’ye kaydedilmektedir. Operasyon sonrasında tekrar seyredilerek asistan eğitimine katkıda bulunulmaktadır. Kendimize ait iki adet ameliyathanemiz yoğun bir şekilde çalışmasına rağmen, mortalite ve morbiditemiz yetişmiş uzman kadromuzun desteği ile kabul edilebilir oranlardadır.


Teşekkürler.


Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar

Klinik Şefi
Opr. Dr. Turgay Bilge

Şef Yardımcısı
Doç. Dr. Kadir Kotil

Başasistan
Opr. Dr. Mustafa Arif Eras

Başasistan
Opr. Dr. Mustafa Ali Akçetin

Uzmanlar
Opr. Dr. Cengiz Acar
Opr. Dr. Nurgül Balcı Öktem
Opr. Dr. Bekir Mahmut Kılınç

Asistanlar
Dr. Bülent Özdemir
Dr. İsmail Ulusal
Dr. Tamer Tunçkale
Dr. Tuğrul Ton
Dr. Osman Ersagun Batçık
Dr. Alper Birgül
Dr. Hüseyin Canaz
Dr. Orkun Koban
Dr. Metin Kasap
Dr.Ezgi Ayçiçek
Dr. Rabia Tari
Dr.Gülşah Öztürk
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer