KLİNİKLER
Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği
DERMATOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Klinik Şefi Vekili Doç. Dr. Tuğba Rezan Ekmekci

METE GENERALOĞLU-ANKARA
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane adıyla 1903 yılında açılmıştır. İlk kuruluşta yer alan dört klinikten biri Cildiye ve Efrenciye Kliniğidir. Kurucusu Prof. Dr. Celal Muhtar Özden’dir. 1933 Üniversite Reformu ile İstanbul Üniversitesinin Avrupa yakasına taşınması sonucunda hastane Sağık Bakanlığına geçmiş ve 1936 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi adı ile tekrar faaliyete başlamıştır. Bu dönemin ilk Klinik Şefi Dr. Nuri Osman Eren’dir. Daha sonra Dr. Hazım Pekin, Prof. Dr. Hasan Reşat Sığındım, Dr. Mustafa Hakkı Akansel, Prof. Dr. Burhan Remzi Urus, Dr. Cihat Çam (hekzaklorobenzene bağlı akiz porfiri kutane tardayı tanımlamıştır), Dr. Oktay Türközü, Dr. Osman Güney, Dr. Tülin Mansur klinik şefi olarak görev yapmışlardır. 2007 yılında Dr. Tülin Mansur’un emekli olması ile asistan eğitimine ara veren kliniğimiz Temmuz 2009 tarihi itibariyle tekrar açılmıştır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde 1936 yılından beri asistan eğitimi verilmekte olup, 2007-2009 yılları arasında geçici olarak asistan eğitimine ara verilmiştir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Klinik şefi görevini yürüten 1 doçent, 2 başasistan ve 1 uzmandan oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 5 hemşire, 5 personel ve 1 tıbbi sekreter bulunmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Haftanın iki günü eğitim saatimiz vardır. Burada düzenli olarak yapılan seminer ve literatur programlarının yanı sıra, internet saati adı altında paradermatolojik konular işlenmektedir. Patoloji Kliniği ile ayda bir ortak eğitim toplantıları düzenlemekteyiz. Ayrıca her asistana ekim-mayıs ayları içinde uzman moderatörlüğünde yaptıkları bir yıllık çalışma verilmektedir.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Yatak sayımız 12 ve Temmuz ayından beri yatak doluluk oranımız yüzde 85’tir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yıllık poliklinik sayısını veremiyoruz. Ancak, kliniğimizin tekrar faaliyete geçtiği Temmuz ayından itibaren günlük ortalama poliklinik sayımız 150’dir. Yeni yılla beraber, özel polikliniklerimiz (Nevus Polikliniği, Lazer Polikliniği, Cerrahi İşlemler) de faaliyete geçecektir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistan kadromuz 6’dır, birinci yıl asistanı da herkesle eşit olarak ayda 5 kez servis nöbeti tutmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Türk Dermatoloji Derneğinin oluşturduğu çekirdek eğitim müfredatına göre uygulanacaktır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyonlarımız, uzmanlık tüzüğünde olduğu gibi 3 ay enfeksiyon hastalıkları, 3 ay dâhiliye şeklindedir.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimizde radyokoter, elektrokoter, kriyocerrahi, galvanoterapi, el-ayak fototerapi cihazları ile birlikte bilgisayarlı dermatoskopi, “pulsed dye laser” vardır. Ayrıca, donanımlı cerrahi odamız ile dijital kameralı eğitim mikroskobu da içeren donanımlı toplantı salonumuz mevcuttur. Kabin fototerapi cihazımız ise yeni yılla beraber gelecektir. Yine yeni oluşturmaya başladığımız patoloji arşivinin yanı sıra klinik fotoğraf arşivi de sistemli hale getirilecektir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Kliniğimizde son bir yılda 3’ü yurt dışı olmak üzere 4 adet yayın, 14 adet sözlü ve yazılı bildiri yapılmıştır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Uzmanlar yurt içi kongre ve sempozyumlara yılda iki kez katılabilmektedir. Asistanların da kıdem sırasına göre kongrelere katılmasına dikkat ediyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Dermatoloji, hem cerrahi hem de dâhili özellikleri bünyesinde barındıran, enstrümental bir branş olmaya doğru giden, alt branşlaşmaya müsait, bireysel ve ekip olarak farklı hekimlik uygulamaları yapmaya elverişli çok zengin bir branştır. Asistanların rahat etmek ya da hekimliğin kıyısından geçmek için değil, bir hayat biçimi olan hekimliği tam da içinde yaşamak için dermatolojiyi seçmeleri gerektiğine inanıyorum. Hekimlik birçok vasıf gerektiriyor. Muhakkak iyi bir yabancı dil bilme, veri tabanı kavramı ile birlikte iyi bir bilgisayar kullanıcısı, iyi bir fotoğrafçı olmak gibi donanımların yanı sıra, kurum adına özveride bulunma, indirekt kazanım peşinde koşma, eleştirel yaklaşmayı öğrenme, görgüsünü devamlı artırma çabası içinde olmaları da gerekli. Çalışkan, akıllı, becerikli, uyanık, ilgili, dikkatli, dışa dönük, kendi kendine öğrenme gibi melekelerini mümkün olduğu kadar geliştirmeliler. Ayrıca, asistanlık eğitimi süresince yurt dışına gitmek gerektiği fikrine şimdiden kendilerini alıştırmalarını öneririm.

Klinikte görev yapan akademisyen ve uzmanlar

Klinik Şef Vekili
Doç. Dr. Tuğba Rezan Ekmekci

Başasistan
Uzm. Dr. Fatih Göktay
Uzm. Dr. Şirin Pekcan Yaşar

Uzmanlar
Uzm. Dr. Zehra Aşiran Serdar

Asistanlar
Dr. Canan Aslan
Dr. Ceyda Tanzer
Dr. Nurhan Döner
Dr. Tuğba Doruk
Dr. Yeşim Doğan
Dr. Sevda Gizlenti

Hemşireler
Serpil Yetiş Yıldız (Sor. Hem.)
Serpil Sertgürer
Serpil Kaya
Ayben Çokçetin
Tülay Yıldırım

Tıbbi Sekreter
Didem Arslan

04/01/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Bülent Sahin (demir üzerine)
02.03.2017 09:02:35
merhaba

ben gecen sene nisan gibi göz kapak larima lazer attirdim cünkü kilcal damarlarim dan rahatsiz oldugum icin .fakat suan cok daha mutsuzum .kirmizi kizardilar ve sistiler sanki yan mis lar gibi deri cok zedeli .kirem ler le damlalar la herseyi denedim .ben yurt disinda yasiyorum ve burda ev doktoruma ve göz doktoruma gittim .verdik leri sadece damla ve bi ise yaramayan bi kirem .lütfen bana yardimci olun .caresizim ilk ucak la gelmeye raziyim .yeterki bu kötü durumdan beni kurtarin lütfen
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer