KLİNİKLER
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı
DERMATOLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Klinikler köşesinin bu haftaki konuğu İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muammer Seyhan.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1988 yılında eğitim-öğretim faaliyetine başladı. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ise 1990 yılının ağustos ayında Malatya Devlet Hastanesi’nin eski doğumevi binasında 50 yataklı bir hastane olarak açıldı. Aynı yıl içinde bir öğretim üyesi ve bir de araştırma görevlisi ile Dermatoloji Anabilim Dalı kuruldu. Araştırma hastanesindeki fiziki ortam yetersiz olduğundan müstakil bir Dermatoloji Kliniği kurulamadı ve poliklinik hizmeti verildi. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, 1996 yılında modern binasında hizmete açıldığında Dermatoloji Kliniği de 15 yataklı bir klinik olarak hizmet vermeye başladı.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde asistan eğitimi 1992 yılında başladı ve ilk uzmanlık 1996 yılında verildi.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 6 öğretim üyesi görev yapıyor. Anabilim Dalı başkanlığını 2000 yılından bugüne kadar ben yürütüyorum.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde hizmet veren 6 hemşire, 2 yardımcı personel ve 1 teknisyenimiz mevcuttur.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Kliniğimize ait 15 yatak mevcut. Genel olarak doluluk oranımız yüzde 75. Bazı aylarda yüzde 100 doluluk oranı ile çalıştığımız ve ek yatağa ihtiyaç duyduğumuz da oluyor.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Aylık poliklinik sayımız 600–650, yıllık sayımız ise 7000–7500 civarında değişiyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Kliniğimizde asistanlarımız düzenli nöbet tutuyor. İlk yıl asistanı asistan sayımıza ve ihtiyacımıza göre değişmekle birlikte genellikle 10 nöbet ile başlar, son yıl asistanlarımızda bu sayı 3-4 nöbete kadar düşer.

Eğitim programınız nedir?
Düzenli bir eğitim programımız var. Haftada bir makale sunumu yapılıyor. Asistanlarımızın öğretim üyelerinin yönlendirmesi ile seçip hazırladıkları en az 3, bazen 5 makale tartışılır. Haftada bir asistan eğitim dersi yapılır. Bu derslerin her birinden bir öğretim üyesi sorumludur. Genellikle bütün öğretim üyesi ve asistanların katılımı ile önceden belirlenmiş bir konu, soru cevap şeklinde interaktif yöntemle tartışılır. Ayda bir kez seminer yapılır. Ayrıca haftada bir hasta viziti sırasında pratik eğitim yapılır. Bu eğitimde asistanlara pratik yaklaşım ve uygulamalarla ilgili sorular yönlendirilip tartışılır. Her ay poliklinik hizmetlerinden sorumlu öğretim üyesi de ayrıca poliklinikte hasta ile ilgili tartışmalarla eğitim veriyor. İlginç ve nadir bir olguya rastlandığında olgu sunumu şeklinde hazırlanarak bütün öğretim üyelerinin görüşleri alınarak, gerekirse ilgili diğer anabilim dalının konsultan öğretim üyeleri de davet edilerek tartışılıyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Anabilim dalımızda Dermatoloji Derneği ve dermatolojide yeterlilik kurulunun da devam eden çalışmaları göz önüne alınarak çekirdek eğitim programı hazırlandı ve bu program uygulanıyor.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Anabilim dalımızda 4 yıldan beri kendi hazırladığımız asistan karneleri uygulanıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz? Zorunlu rotasyon olarak İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim dalına rotasyon uygulaması yapılıyor. Ancak gönüllü rotasyon uygulaması yapmıyoruz.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda barkovizyon, slayt makinesi, projeksiyon cihazı bulunuyor. Ayrıca sürekli internet bağlantılı bilgisayarımız da asistanların eğitiminde katkı sağlıyor.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
2005 yılında anabilim dalımız öğretim üyeleri tarafından yapılmış toplam 11 yurtdışı ve 12 yurtiçi makale yayınlandı.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Anabilim dalımız öğretim üyeleri düzenli olarak kongreleri takip ediyor. Yılda en az bir kez iki asistanımızın kongrelere katılımına özen gösteriyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
İstifa eden asistanımız yok.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Asistanlarımızın döner sermaye katkı payı yüzde 100’dür.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Dermatoloji eğitiminin çok özel bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Genellikle dermatolojinin diğer eğitimlerden daha kolay, daha az çaba ve sorumluluk isteyen bir eğitim olduğu gibi doğru olmayan bir kanı var. Oysa deri hastalıkları ve birçok sistemik hastalığın deriye yansıyan belirtileri çok geniş yelpazede bulgular olarak karşımıza çıkmakta, hem teorik bilgi hem de pratik deneyim gerektirmektedir. Dermatoloji eğitimi almak isteyen uzman adaylarına önerim, öncelikle dermatoloji alanında çalışmayı gerçekten istediklerinden emin olmalarıdır. Genellikle birtakım tesadüfî nedenlerle dermatoloji eğitimi alan asistanlarımızın başarısız olduğunu görüyoruz. Dermatolog olmaya karar verenlerin çok disiplinli ve sıkı çalışma şartlarını göze almaları, özverili ve sorumluluk sahibi olmaları gerekiyor. Ayrıca deriyi ve dolayısıyla dış görünümü etkileyen hastalıklar, hastalarımızda birtakım psikolojik sorunlara da yol açabiliyor. Bu nedenle dermatologların hastalarımıza yaklaşımda bu yönü de göz önüne alabilecek hassas, anlayışlı ve gerektiğinde her anlamda yardımcı olabilecek özellikler taşımaları gerektiğini düşünüyorum.

Teşekkürler. 27.03.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer