KLİNİKLER
İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz sayfamızın bu haftaki konuğu İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği Şefi Dr. Sami Hatipoğlu

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısnız?
Hastanemiz 2000 yılında genel amaçlı bir devlet hastanesi iken alınan karar gereği Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülmüş, Çocuk Kliniğimize de yeni açılan kadın doğum ve çocuk binasının 3. Katında yer verilmesi ve Klinik Şefi olarak benim ve 3 asistanın atanmasıyla eğitime başlamıştır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Asistan eğitimini yaklaşık 7 yıldır yapıyoruz. İlk yıllarda 3 olan asistan sayımız şu an 15 civarında.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu an 1 klinik şefi, 2 başasistan 4 yan dal uzmanı olmak üzere 8 uzmanımız bulunmakta. 15 asistanımızın yanı sıra 4 de aile hekimi asistanımız var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel durumumuza gelince; 55 yataklı kliniğimizin 26 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi olup bunun 8 yatağı 3. düzey; yine 3. düzey olan 6 yataklı Çocuk Yoğun Bakım Ünitemiz olduğu için her iki üniteye toplam 45, bunun dışında da genel servis, çocuk acil ve polikliniklere toplam 25 civarında hemşire kadromuzla iyi bir hemşire düzeyine sahibiz. Ayrıca 4 sekreter ve 15 civarında yardımcı personelimiz var.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim dönemi içinde kliniklerdeki sabah akşam vizitlerindeki eğitim dışında haftada 2 gün klinik içi, ayda 1 gün de klinikler arası eğitimleri yapmaktayız.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Kliniğimizdeki yatak sayımız toplam 55 olup, bunun 26’sı Yenidoğan Ünitesine, 6’sı Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesine 23’ü genel servise aittir. Doluluk oranlarımız yoğun bakım ünitelerinde yüzde 100 olup, diğer kısımda yüzde 80 civarındadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık poliklinik sayımız oldukça yüksek. Çocuk Acil Polikliniğimize yılda 60 bin civarında hasta gelmekte, normal poliklinik sayımız 40 bin civarında. Yani günde 300-400 civarında hasta müracaat etmekte.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ayda kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemeleri asistanlarda ilk yıl ayda 15 civarında olup, sonra kıdemlerine göre azalmakta, uzmanlar da ayda 3 ila 4 nöbet tutmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan çekirdek müfredatımız var. Asistanların her birinin asistan karnesi olup yılda 2 kez sınav olmaktalar. Ayrıca yıllara göre anlatmaları gereken seminer sayıları, yapmaları gereken işlemler, rotasyonlar, çalışacakları bölümler belli aralıklarla karnelerine işlenmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımızın 2 tane dış rotasyonları olup bunlar 3’er aylık periyotlar halindedir.

Yayın sayılarınız nasıl?
Yıllık yayın sayımız 2007 yılı itibariyle 2 tane yurt dışı, 20 civarında yurt içi şeklindedir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Senede 1-2 tane büyük kongreye katılıyorsak da pek çoğu eskisi gibi verimli geçmiyor. Konu seçimlerindeki yetersizlikten mi, aynı konular üzerine yoğunlaşmadan mı ya da kongre sayılarının gereksiz fazlalığından mıdır çoğu kongreler eski kalitesinden uzak görünüyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kliniğimize yeni gelecek asistan arkadaşlara tavsiyem çocuk hekimliğinin çok özveri gerektiren bir iş olduğu, bu branşı seçerken sosyal yaşantılarından da gerektiğinde fedakarlık etmesini bilmeleridir. Şu ana kadar 11 pediatri asistanı uzman olmuş ve ülkemizin değişik yerlerine gitmişlerdir. Onlardan aldığımız olumlu mesajlar bizleri çok mutlu etmektedir. Kliniğimizde oldukça donanımlı bir Yenidoğan Yoğun Bakım ve yine kamu hastanelerinden bir ilk olan denetim ve sorumluluğu çocuk hekimlerine ait 6 yataklı üçüncü düzey Çocuk Yoğun Bakım Ünitelerimiz nedeniyle diğer hastanelere hasta sevki için ihtiyaç duymamamız yanında, yeni yetişecek çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının da bu konularda donanımlı eğitim alması onlara daha sonra çalışacakları ortamlarda ayrıcalık sağlayacaktır.

Teşekkürler.
15-09-2008
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer