KLİNİKLER
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği
BİYOFİZİK
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Kurucu Şef Vekili Doç. Dr. Kadir Kotil


METE GENERALOĞLU-ANKARA

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemizin kuruluş yılı olan 1960’tan 1994 yılına kadar beyin cerrahisi sağlık hizmeti diğer hastanelerden sağlanmış, fakat 1994 yılından bu yana birçok değerli beyin cerrahisi uzmanı eğitim kliniği olmadan önce hizmetler vermiş, geçmiş zamana göre çok iyi ve başarılı operasyonlar yapmışlardır. Bu uzmanların kronolojik sıraya göre isimleri; Dr. Halit Togay, Dr. Zafer Özgün, Dr. Şafak Uluer, Dr. Olcay Avcı, Dr. Cumalı Aksoy, Dr. Aytaç Akbaşak, Dr. Erol Taşdemiroğlu, Dr. Ahmet Şengöz, Dr. Candan Hundemir, Dr. Hasan Çetin. 2008 yılında kliniğin eğitim kliniğine dönüşmesinden sonra, 2009 yılında ben Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki şef yardımcılığı kadrosundan kurucu şef vekili olarak bu kliniğe atandım. Klinikte şu an Doç. Dr. Erol Taşdemiroğlu, Dr. Halit Togay, Dr. Hasan Çetin, Dr. Ahmet Şengöz ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Dr. İsmail Karaca’nın görevlendirilerek gelmesiyle 6 uzman ile her türlü nöroşirurjikal ameliyat yapılmaya başlanmıştır. 2010 TUS sınavı ile 5 asistan alımı için Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğüne başvuru yapılmıştır. Vizyonumuz kliniğimize gelecek asistanların çağın gereksinim duyduğu tüm donatılarla donatarak akretide olma yolunda olan hastanemiz gibi klinik akreditasyonunu sağlamak, EANS kurslarına ve TND yeterlilik veya BOARD kurulundan geçirmektir. Nöroloji ile ortak çalışmalarımız mevcut olup, yoğun hasta desteği söz konusudur ve hastane güçlendirme çalışmalarından sonra toplam 23 yatak ile hizmet verecektir.


Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
2010 TUS’u için 5 kişilik kontenjanla yeni alım yapılacak. Bu asistan arkadaşlarımızın en iyi şekilde eğitileceklerini söyleyebilirim, İstanbul’da birçok klinikte veya hastanede olmayan travma hastası ve mükemmel bir acil sistemi var. Acil birim hekimliği bizim birçok hastamızın sorunlarını bize ulaşmadan çözmektedir.


Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Klinik şefi görevini yürüten vekil, 1 başasistan ve 5 uzmanla akademik kadro her türlü donanım ve eğitime sahiptir. Toplamında 7 kişilik bir uzman kadromuz mevcuttur.


Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı sağlık personeli olarak, bir Sağlık Bakanlığı kadrosundan elemanları, bir de özel şirket elemanları var. Onlar gece ve gündüz olmak kaydıyla nöroloji servisiyle aynı katta çalışmakta ve toplu nörolojik hasta bakımında son derece deneyimli vardiya usulü şeklinde çalışıyorlar. Şift usulü çalıştıkları için bir gün nöbete kaldıkları zaman ertesi gün izinli oluyorlar. Toplam 9 personelimiz var. Bizim hastalarımız tek başlarına kalkıp yürüyemedikleri için onların taşınmaları, laboratuvar tetkiklerini takip etme, kliniğin temizlik işleri, hastalarla ilgili birtakım getir-götür işlerini bu elemanlar yapıyor. Kliniğimizin epikriz yatış ve çıkış işlerini düzenleyen profesyonel bir kadromuz var.


Eğitim programınız nedir?
Kliniğimiz, içerisinde bulunduğumuz 2009 yılı itibariyle eğitim kliniği olmuştur. Her sabah vaka toplantıları ve literatür eşliğinde sabah seminerleri, sempozyum ve kongre katılımcıları, aramızdan konuşmacı veya katılımcı olarak devam etmekteyiz. Eğitim hastanesi olması özelliğinin yanı sıra, aynı zamanda da bir hizmet hastanesi. Poliklinik yoğunluğumuz fazla. Acil yoğunluğumuz da fazla. Dolayısıyla düzenli bir eğitim programı yapma şansımız asistanlarımız gelene kadar ancak belli günler için haftada en az 3 gün olan, çoğunlukla da 3 olmasına gayret gösterdiğimiz makale saatleri ve seminer programlarımız var. Her kliniğin Avrupa Birliği’ne uyum standardını yakalaması için belli sayıda ameliyat yapıyor olması gerekiyor ve bize gelecek asistanların o oranda ameliyatlara girmesi gerektiği belirtiliyor. Kliniğimizde her türlü cerrahi müdahale en iyi şekilde yapılmaktadır.


Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bizim yatak sayımız daha önce 22 idi. Fakat inşaat nedeniyle yataklarımız azaldı üç ay sonra yatak sayımız tekrar 23 olacak, ama başka kliniklerden birçok yatağı kullanabilmekteyiz. Doluluk oranımız da haliyle yüzde 100’ün üzerinde oluyor.


Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Geçtiğimiz yıl poliklinik sayımız 15 binin üzerinde gerçekleşti. Bununla birlikte ameliyat sayımızı da 100 beyin ameliyatı, 500 omurga ameliyatı, küçük ameliyat olarak da 200 periferik sinir ameliyatı olmak üzere toplam 800 olarak söyleyebilirim.


Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Klinik nöbeti şu an uzman kadromuz tarafından götürülmektedir. Asistan gelince dağılımı yapılacaktır.


Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Türk Nöroşirurji Derneğinin ve EANS’nin programına koyduğu şekliyle hazırlanacaktır.


Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyonlar TND ve Sağlık Bakanlığının eğitim müfredatında olduğu gibi yapılacaktır.


Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son bir yılda yurt içi 2 makalemiz basım aşamasında bulunmaktadır.


Kliniğinizde ne tür girişimler yapılabiliyor?
Kliniğimizde yapılan konvansiyonel ve mikroşirurjikal ameliyatlar yapıyoruz. Bunları tüm beyin tümörleri, beyin kanamaları, enfeksiyonlar ve cerrahi tedavisi, nonendoskopik şant cerrahisi, tüm spinal kompleks konjenital ve travmatik ameliyatlar ve tıp literatürüne oturmuş konvansiyonel-güncel spinal enstrümantasyonlar, servikal, torakal ve lomber disklerin mikroskobik rezeksiyonu, omurilik lezyonları, periferik sinir cerrahisi, kraniospinal travma ve cerrahisi ve diğer pediatrik nöroşirujikal müdahaleler olarak sayabiliriz.


Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Hastanemiz İstanbul’da sahilde Cerrahpaşa’nın yanında ISO 2001 kalite belgesi olan ve en iyi kalitede asistan yetiştirecek olan bir klinik olarak hizmette açıktır. Vizyonumuz, kliniğimize gelecek asistanların çağın gereksinim duyduğu tüm donatılarla donatılarak akretide olma yolunda olan hastanemiz gibi klinik akreditasyonunun sağlanarak, EANS kurslarından ve TND yeterlilik veya BOARD kurulundan geçirilmesidir. Nöroloji ile ortak çalışmalarımız mevcut olup, yoğun hasta desteği söz konusudur ve hastane güçlendirme çalışmalarından sonra toplam 23 yatak ile hizmet verilecektir. Ameliyat sayımızı şu an 1/7 şeklinde yürütülen çalışma ile 750’den bin 300 ve üzerine çıkarmaktır. Hastanemizin acil servisi İstanbul’da en iyi donanıma sahip ve acil hasta kabulü dünya standartlarına uygun olup, çok iyi bir nörotravma işleyiş mekanizması kurulmuştur. Ayrıca, helikopter pisti ile acil hastalar en hızlı şekilde nörotravma birimince değerlendirilmektedir. Acil birim uzmanlığı bu konuda donatılmıştır.


Klinikte görev yapan akademisyen ve uzmanlar

Klinik Şef Vekili
Doç. Dr. Kadir Kotil

Başasistan
Op. Dr. İsmail Karaca

Uzmanlar
Uzm. Dr. Ahmet Şengöz
Doç. Dr. Erol Taşdemiroğlu
Op. Dr. Feridun Kubilay
Uzm. Dr. Halit Şakir Togay
Uzm. Dr. Hasan Çetin

Hemşireler
Sevilen Zeytin (Sorumlu Hem.)
Hülya Başkan
Lale Öztürk
Lütfiye Bildik
Melek Öztürk Tanlasa

Tıbbi Sekreter
Filiz Altan

www.istanbuleah.gov.tr


21/12/2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer