KLİNİKLER
İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği
GASTROENTEROLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Oya Övünç

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimizin temel taşları 1986 yılında gastroenteroloji uzmanı olarak Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne iç hastalıkları başasistanı olarak atanmam ile atılmaya başlandı. Birkaç ay sonra iç hastalıkları şef yardımcılığı sınavını kazanınca iç hastalıkları şef muavini olarak 5. Dahiliye Kliniği’nde çalışmalarına devam ettim.
Bu sırada idari bir kadro için Sağlık Bakanı’nın emri ile Şişli Etfal Hastanesi’ne tayin edildim. Haydarpaşa Numune Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Asuman Eğribozlu’nun geri gelmemi istediğini bildirmesi üzerine yeniden Haydarpaşa Numune Hastanesine döndüm. Hastane başhekimi, hastane derneği ve hastane vakfına, günde en az 10 endoskopi yapıp 1 yılda borcunu ödeyeceğini taahhüt ederek bir gastroskop ve bir de kolonoskop aldırdım. 1989 yılında böylece endoskopi laboratuvarı açılmış oldu. 1992 yılında gastroenteroloji doçenti oldum. 1994 yılında Doç. Dr. Selçuk Ünalmışer başhekim olduğunda gastroenteroloji kliniği kurulması için bakanlığa başvurdu. 1995 yılında 4 kez iptal edilip yeniden açılan şeflik sınavına girerek Haydarpaşa Numune Hastanesi’nin ilk Gastroenteroloji Şefi olarak göreve başladım. Sadece 3 asistan kadrosu verilmişti. Birkaç ay sonra Ankara Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Sökmen gastroenteroloji uzmanı olarak atandı. 1996 yılında da Dr. Remzi Dalay, şef yardımcılığı sınavına girerek ilk gastroenteroloji kliniği şef muavini oldu.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 1995 yılından bu yana asistan eğitimi veriliyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kadromuzda 1 şef, 1 şef yardımcısı, 4 başasistan ve 6 asistan var ama atamalar yapılmıyor. Sadece 1 şef, 3 asistan ve 1 uzman kadrosu dolu.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Sabah şiftinde 2, diğer şiftlerde tek hemşire çalışmak üzere 5 hemşiremiz var. Personel sayımız ve çalışma düzenimizde aynı.
Yıllık poliklinik ve girişim sayılarınız ne kadar?
Son 3 yılın ortalamaları alınırsa yıllık poliklinik sayımız 8 bin 500 civarında ve sürekli artışta. Yıllık diagnostik ve teropötik üst sindirim kanalı endoskopik girişim sayımız 2 bin 500, yıllık diagnostik ve teropotik kolonoskopi sayımız ise 750 civarında.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç hasta görüyor?
Halen yılda 3 bin 500 endoskopi yapıldığına ve 3 asistan sıra ile endoskopide rotasyon yaptığına göre bir asistan yaklaşık bin endoskopi yapıyor veya bazı işlemlerde asiste ediyor.

İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Halen iç hastalıklarından gelen rotasyonerlerle birlikte 5 kişi oldukları için 6, yaz tatilinde ise 10 nöbet tutuluyor.

Eğitim programınız nedir?
Her asistan yılda 1 kez seminer, 2 haftada bir literatür ve her yıl yazılı veya kongre bildirisi şeklinde 1 yayın yapmak zorundadır. Olgu sunumu veya vaka tartışması yapmıyoruz, zira ilginç olgular kliniğimizde çalışan hekim sayısı çok az olduğundan her an paylaşılıyor ve fikir alışverişi yapılıyor. Patoloji departmanımızın olanakları elverdiği sürece ilginç olguları klinikopatoloji toplantılarında tartışıyoruz. Cerrahi gerektiren olguları zaman zaman cerrahi klinikleri ile toplantı yaparak yeniden değerlendiriyoruz.

Çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Her eğitim yılı başında o yıla ait bir eğitim programı hazırlıyoruz. Hastaların yatırılmasında da eğitime katkı sağlayacak çeşitliliği sağlamaya çalışıyoruz. 2-3 yıl öncesine kadar standart bir program çerçevesinde text booklardan haftanın 4 günü bir konuyu okuyup klinik uygulamalara yansıtılmasına çalışıyor ve bu çerçevede yorumluyorduk. Ama bu kadro ile hizmet yükünün altından kalkamadığımızdan bu uygulamayı durdurmak zorunda kaldık. Fakat vizitler sırasında her gün bir başka konuda bilgi yenilemesi yapıyoruz. Endoskopi eğitim programımızda da standart sayılarda izleme, asiste etme uzman denetiminde uygulamalar yapılıyor. Diagnostik gastroduodenoskopi ve kolonoskopi dışında skleroterapi, bant ligasyonu, polipektomi, endoskopik mukozektomi, endoskopik gastrostomi, balon dilatasyonu gibi uygulamalar her asistan tarafından yüksek sayıda uygulanabiliyor.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet özellikle girişimsel endoskopi, karaciğer biyopsisi gibi manüplasyonlar, seminer ve literatür sunumlarını kapsayan asistan karnemiz var.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Endoskopi laboratuvarı poliklinik ve klinik olmak üzere sıra ile rotasyon yapılabiliyor. Klinik dışında eğitim rotasyonlarını, örneğin radyoloji, patoloji gibi, istememize rağmen ilgili dallardan olumlu yanıt alamadığımızdan yapamıyoruz. Zaten bu sıralar rotasyona gönderebilecek, zorunlu hizmetten ayırabileceğimiz asistan bulunamıyor, programımız rotasyon içermiyor.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
15 yıllık süre içinde kullandığımız endoskoplar (gastroskop ve kolonoskop) ağırlıklı olarak bağış kapsamında kazandırılmış gereçlerdir. Yine bağış olarak aldığımız bir duodenoskop defalarca yapılan taleplerimize rağmen alınmayan bir C kollu skopi cihazı nedeni ile atıl durumda, kullanılamıyor. 24 saat pHmetre cihazı ve 1 USG cihazımız yine bağış olarak kliniğe kazandırılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda PCR laboratuvarı açılması için yaptığımız uğraşta bakanlığımızdan onay alındığı halde hastane idaresinin desteğini bulamadığımız için başarılı olamadık.

Son üç yıldaki yayın sayılarınız nedir?
Son 3 yılda 12 ulusal 12 uluslararası yazılı yayın yapabildik. Kongre bildirilerimiz bu sayıların dışındadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Son 2 yıldır kadromuzun bu kadar küçülmesi ve hizmet sorumluluğumuzun ön plana çıkarılması nedeni ile kongre katılımlarımız çok azaldı. Önceki yıllarda her yıl 1 yurt dışı, 1 yurt içi kongreye ve düzenli olarak aylık Gastroenteroloji Derneği’nin ve Karaciğer Araştırmaları Derneği’nin kongrelerine ve panellerine dinleyici konuşmacı veya moderatör olarak katılıyorduk.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Bir asistanımız, ani bir kararla yıldırıcı iş yüküne dayanamayıp önce iç hastalıkları uzmanlık görevine döndü sonra yeniden kliniğimize dönmek istedi, ben kabul etmeme rağmen bakanlık onay vermediği için kamudaki görevinden de istifa etti.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Prensipte şef dahil tüm uzmanların döner sermayeden eşit pay alabilmesine çabalıyor ve iş bölümünü buna göre yapmaya çalışıyoruz. Ama sayı çok az olduğundan bazen durum değişiyor. Bu da aylık yaklaşık olarak 1000-1500 YTL arasında oluyor. Hastanemizde döner sermaye gelirleri zaten diğer hastanelere göre çok düşük.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Hekim olduğunuza hala pişman değilseniz, dürüstlük temel ilkeniz ise, bu işi profesyonel beceri ve dikkatinizle ama amatör bir ruhla, hepsinden öte sevgiyle yapmaya hazırsanız, hoş geldiniz!

Teşekkürler. 18/09/2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer