KLİNİKLER
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği
RADYOLOJİ
27 Kasım 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. D. Alper Hayırlıoğlu

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Radyoloji departmanı hastanenin kurulduğu yıl olan 1972’den beri hizmet vermektedir. 1990 yılına kadar uzman hekimler yönetiminde değişik kliniklerin içerisinde röntgen mahalli adı altında hizmet vermiştir. 1990 yılında Dr. L. İhsan Kuru’nun klinik şefi olarak atanması ile radyoloji departman haline gelmiş ve asistan  eğitimi vermeye başlamıştır. 1998 yılında benim de klinik şefi olarak göreve başlamam ile ikinci bir radyoloji kliniği tesis edilmiştir. Resmi olarak iki ayrı radyoloji kliniği olmakla birlikte, her iki klinik çalışanları tek bir program dâhilinde ve sanki tek bir klinikmiş gibi başlangıçtan bu yana çalışmaya devam etmektedir.

1990 yılının ilk yarısında zamanın teknolojisine uygun cihazlarla [monitörlü çift masa çift tüp cihaz, renkli Doppler ultrasonografi cihazları ve bilgisayarlı tomografi cihazı (BT)] donatılmış olan kliniğimize aradan geçen uzun yıllar boyunca (2004 yılına kadar) önemli bir yatırım yapılmamıştır. Bu süreçte cihazlarımız da eskimiş ve klinik olarak eğitim verme ve bilimsel yayın yapma yönünden ciddi sıkıntılarımız olmuştur.

Daha sonra kliniğimize Sağlık Bakanlığı ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünce mamografi ve kemik dansitometri cihazı, çok sayıda Doppler ultrasonografi cihazı ve çok sayıda gri skala ultrasonografi cihazı alınmıştır. Ayrıca, BT ve manyetik rezonans görüntülemeleri (MRG) özel sektörden hizmet alınarak çözüm yoluna gidilmiştir. Bu sayede eğitim verme ve hizmeti hızlandırma konusunda ciddi adımlar atılmıştır. Bununla birlikte hizmet satın alınan MRG ve BT bölümünde, şartnamedeki maddeler nedeniyle asistan eğitimi konusunda zaman zaman aksamalar yaşanmaktadır.

Halen biri Merdivenköy Polikliniğimizde, diğerleri pediatride, acil cerrahide, görüntüleme merkezinde ve merkez radyoloji ünitemizde olmak üzere beş farklı yerde eğitim ve hizmet vermekteyiz.

Mamografi ünitemizde stereotaksi eşliğinde girişimsel işlemler yapılmaktadır. Anjiyografi cihazımız ve C kollu röntgen cihazı gibi aletlerimizin olmaması nedeniyle büyük ve vasküler yapılarla ilgili olan invaziv işlemler bölümümüzde yapılamamaktadır. Kliniğimizdeki girişimsel işlemler büyük oranda teşhis amaçlı ve yalnızca ultrasonografi eşliğinde yapılabilmektedir.

1990 yılından bu yana kliniğimizden bazıları bulundukları kliniklerde profesör ve doçent olmuş 50’nin üzerinde asistan mezun etmiş bulunmaktayız. Halen kliniğimizde 16  asistan eğitim almaktadır.

Ayrıca, 6 yıldan bu yana Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) Dönem 5 öğrencilerinin teorik ve pratik radyoloji dersleri kliniğimizce verilmektedir. Medeniyet Üniversitesi öğrencileri için de gerekli hazırlıklar yapılmaktadır.

Ayrıca, kliniğimizde röntgen teknisyeni eğitimi de verilmektedir. Radyoloji teknikerliği ve teknisyenliği öğrencileri stajlarını  uzun yıllardan beri kliniğimizde yapmaktadır.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 1990 yılından bu yana 21 yıldır asistan eğitimi verilmektedir. Asistanlarımız eğitimleri süresince alanımızla ilgili tüm bilgi ve becerileri eksiksiz olarak öğrenmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde 10 akademisyen görev yapmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde yaklaşık 50 teknisyen, bir hemşire ve 10 hizmetli yardımcı personel olarak çalışmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Her hafta çarşamba günleri bölüm semineri ve her cuma olgu bildirisi, literatür saati veya kliniklerle ortak toplantı yapılmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Bölümümüzün özelliğinden dolayı yataklı servisimiz bulunmamaktadır. Ancak girişimsel işlemlerin yapıldığı bölümümüzde hastaların dinlenmesi için 1 yatağımız mevcuttur.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık polikliniksayılarımız 2010 yılı verilerine göre şu şekilde gerçekleşmiştir:

Röntgen: 286 bin 842

Ultrasonografi: 46 bin 76

Doppler: 8 bin 815

Mamografi: 6 bin 255

Kemik dansitometri: 6 bin 544

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Aylık olarak asistan nöbetleri düzenleniyor. Bütün yıllardaki asistanlar yaklaşık eşit sayıda nöbet tutuyor ve bu sayı aylık olarak asistan sayısına göre değişiyor. Genellikle aylık altıyı geçmiyor.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Evet.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Yılda ortalama üç program yapılıyor. Rotasyonlar önceden belli oluyor. İhtiyaca ve asistanların durumuna göre şekillendiriliyor. Mümkün olduğunca çekirdek programdan sapılmamaya çalışılıyor.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Bölüm olarak son bir yıl içerisinde yurt dışı dergilerde yayınlanmış iki yayınımız bulunmaktadır. Bu sayı yurt içi dergilerde biraz daha fazladır. Yurt içi dergilerde yayınlanmış beş yayınımız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, alanımızla ilgili bilimsel toplantılarda gerçekleştirdiğimiz sunumlar ve posterlerimiz de bulunmaktadır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Tüm ekip olarak, imkânlar ölçüsünde alanımızla ilgili kongrelere katılmaktayız.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinin büyük ve geleneği olan bir hastane olduğunu bilsinler. Medeniyet Üniversitesi ile de afiliye olduğu için gelecekte teknolojik ve akademik anlamda daha da güçlü olacaktır. Bu nedenle tercihlerinde bunu dikkate  almalarını öneririm.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. D. Alper Hayırlıoğlu

 

Klinik Şefi:

Uzm. Dr. L. İhsan Kuru

 

Şef Yardımcısı:

Uzm. Dr. Senem Şentürk

 

Başasistan:

Uzm. Dr. Başak Atalay

 

Hekimler:

Uzm. Dr. Hatice Eraslan

Uzm. Dr. Devrim Bahar Ekim

Uzm. Dr. Begümhan Baysal

Uzm. Dr. Tunahan Ayaz

Uzm. Dr. Canan Çimşit

Uzm. Dr. Hayri (Henri) Abanunu

Dr. Sabriye Gülçin Bozbeyoğlu

Dr. Sibel Bakan

 

Asistanlar:

Dr. Aslı Aydin Kipçak

Dr. Yavuz Kutlu

Dr. Emine Takçi

Dr. Vildan Şakar

Dr. Umut Özdamarlar

Dr. Hacer Bedük Kurt

Dr. Şakir Çömez

Dr. Nesrin Gündüz

Dr. Nuri Özgür

Dr. Firdevs İkbal Güçer

Dr. Elif Fluoğlu Tuncer

Dr. Hatice Öztürk

Dr. Yasin Akın

Dr. Yücel  Genç

Dr. Fikret Balyemez

Dr. Faruk Gökdere

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer