KLİNİKLER
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği
DAHİLİYE
17 Ocak 2020, Cuma

 

Kliniklerimizi tanıttığımız köşemizin bu haftaki konuğu, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları (Dâhiliye) Kliniği ve Eğitim/İdari Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Uzunlulu

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kurulduğu 1972 yılından bu yana hizmet vermektedir. Kliniğin bugünkü hâlinin temelleri ise 2000 yılında Prof. Dr. Aytekin Oğuz öncülüğünde atılmış olup, dâhiliye 1 ve dâhiliye 2 olarak son hâlini almıştır.

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Hastanemiz 1982 yılından itibaren eğitim ve araştırma hastanesi statüsüne geçmiş olup, kliniğimiz de 36 yıldır asistan eğitimi vermektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz yedi profesör, 11 doçent, bir yardımcı doçentin yanı sıra 23 uzman doktor ve 35 asistan doktordan oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personelimiz sekiz personel, iki veri giriş elemanı ve 12 hemşireden oluşmaktadır.

Eğitim programınız nedir?

Eğitimlerimiz, her pazartesi asistan seminer saati (iki saat), her salı makale saati (iki saat), her perşembe vaka takdimleri ve her ay asistan değerlendirme sınavından oluşmaktadır.

Toplam kaç adet yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Yan dal dâhil olmak üzere toplam 105 adet yatağımız ve sekiz adet de yoğun bakım (üçüncü düzey) yatağımız bulunmakta olup, doluluk oranımız ise yüzde 100’dür.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

Kliniğimizde hemen her gün 20 poliklinik olmak üzere ortalama 40 hasta bakılmaktadır. Bu sayıyı bir yıl üzerinden değerlendirirsek, yaklaşık 300-350 bin civarında bir poliklinik sayımız olduğunu söyleyebiliriz.

Nöbet düzenlemelerini nasıl yapıyorsunuz?

Yedi adet nöbet bloğumuz var. Asistanlarımız kıdem aldıkça pozisyonlar da değişiyor. Genel olarak her asistan döneminde asistanlar geldiğinde bir nöbet azalmış oluyor. Nöbet ertesi bulunmuyor.

İlk yıl bir asistan kaç nöbet tutuyor? Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

İlk yıl bir asistan ortalama dokuz nöbet tutuyor. Kliniğimizde, Tıpta Uzmanlık Kurulunun belirlemiş olduğu Ulusal Çekirdek Eğitim Programı  uygulanıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyonlarımız zorunlu rotasyonlar ve iç rotasyonlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Enfeksiyon hastalıkları (iki ay), göğüs hastalıkları (iki ay), kardiyoloji (üç ay) ve radyoloji (bir ay) bölümlerinde zorunlu rotasyonlar uygulanmakta olup, iç rotasyonlarımız ise hematoloji (üç ay), yoğun bakım (dört ay), nefroloji (üç ay) ve gastroenterolojide (dört ay) gerçekleştiriliyor. Bunların yanında poliklinik ortamında romatoloji, endokrinoloji ve geriatri rotasyonları yapılıyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir? 

Son bir yıl itibarıyla toplam 20 adet yayınımız bulunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Evet. Kongrelere katılım gösteriyoruz. Başta ulusal iç hastalıkları ve ulusal diyabet kongresi olmak üzere dâhiliye branşı kapsamındaki bütün kongrelere katılım gösteriyoruz. Bunun yanında metabolik sendrom sempozyumu, İstanbul Dâhiliye Klinikleri Buluşması ve Göztepe Dâhiliye Günleri gibi kongre ve sempozyumları da kendimiz düzenliyoruz.

Aranıza yeni katılacak olan asistanlara önerileriniz nelerdir?

Öncelikle dâhiliye ve yan dallarda hem eğitim hem de sosyal açıdan tatmin edici bir kliniğiz. Birçok klinik, özellikle rotasyonları başka hastanelerde yapıyor. Burada tüm rotasyonlarımızı hastane içinde yapabiliyoruz.Akademik kadrosunun ve asistanların gayet donanımlı olmasının yanı sıra hastanenin şehir merkezinde bulunması da artı yönleri. Son olarak, yeni binamızın yakın zamanda bitecek olması da sayabileceğimiz avantajlar arasında diyebiliriz.

İç Hastalıkları (Dâhiliye) Kliniklerinde Görev Yapan Hekimler

Prof. Dr. Aytekin Oğuz

Prof. Dr. Mehmet Uzunlulu

Prof. Dr. Mustafa Kanat

Doç Dr. Banu Alpaslan Mesci

Doç Dr. Hilmi Çiftçi

Uzm. Dr. Zeynep Engin Saçar

Uzm. Dr. Nail Bambul

Uzm. Dr. Ahmet Bülent Eralp

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer