KLİNİKLER
İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
K.B.B.
02 Aralık 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın  bu haftaki konuğu,  İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fahrettin Yılmaz

 

Kliniğinizin tarihçesini kısaca anlatır mısınız?

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz  (KBB) Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarihçesi, 2009 yılında Medipol Üniversitesinin kuruluşuyla başlar. Ancak, Medipol Mega KBB Ana Bilim Dalı Temmuz 2012 tarihinde hasta kabulüne başlamıştır.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Daha çok yeni bir kliniğiz. Beş aydır hizmet veriyoruz

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Şu an kliniğimizde bir doçent, dört yardımcı doçent, beş uzman, iki asistan çalışmaktadır. Bu ay bir asistanımız daha başlayacak. Önümüzdeki süreçte kadromuzun akademik olarak daha da güçlendirilmesi düşünülmektedir. Kliniğimizde çalışma düzeninin üç ayağı mevcut. Bunlardan birincisi akademik faaliyetler; bunlar gün aşırı belirlenen saatlerde yapılmaktadır. İkincisi poliklinik hizmetleri, üçüncüsü ise ameliyatlardır. Bu hizmetler randevu dâhilinde düzenli olarak yürütülmektedir.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde halen bir odyometrist, altı sekreter çalışmakta. Önümüzdeki haftalarda iki uzman odyolog da kadromuza dâhil olacak.

 

Eğitim programınız nedir?

Bir önceki sorunuza verdiğim cevapta belirttiğim gibi haftada üç gün belirlediğimiz saatlerde seminer, makale saati, olgu tartışmaları, Ana Bilim Dalımızın bilimsel ve akademik faaliyetleri ele alınmaktadır. Bunun dışında, diğer kliniklerle multidisipliner toplantılar yapılmaktadır. Tümör konseyi, uyku apnesi gibi.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Sizin de bildiğiniz gibi, burası Vakıf Üniversitesi-Özel Hastane afiliyasyon modeli ile hizmet vermektedir. Hastanemizin 470 yatak kapasitesi, 133 yataklı yoğun bakım ünitesi mevcuttur. Kliniğimizde yatak sorunu yaşamıyoruz, ihtiyacımız olan yatak sayısını alabiliyoruz.

 

Yıllık ameliyat ve poliklinik sayınız ortalama ne kadar?

Daha çok yeni bir kliniğiz. Beş aydır hizmet veriyoruz. Aylık olarak bir rakam vermem gerekiyorsa, kliniğimizde ayda 3 bin 500-4 bin poliklinik, 120-150 ameliyat yapılmaktadır.

Nöbet düzenlemelerini nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Kliniğimizde akademik personel haftalık icap şeklinde, asistanlarımız ise hastane nöbeti tutmaktadır. İlk yıl asistanı ayda ortalama 8-10 nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde çekirdek eğitim müfredatı kullanıyor musunuz?

Kliniğimizde, Sağlık Bakanlığı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Eğitim ve Müfredat Komisyonu ile Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Derneği Yeterlik Kurulu Eğitim Komisyonunun hazırladığı Uzmanlık Eğitimi Müfredatı esas alınmaktadır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Her öğretim üyesi ve asistanın yılda iki kongreye katılma hakkı mevcut. Onun dışında sözel ve yazılı sunusu olan, kurs veren, panelist olan arkadaşlarımızın kongre sınırlamaları yoktur. Bu şekilde, öğretim üyeleri bilimsel çalışmalara teşvik edilmektedir.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Medipol Mega Hastaneler Kompleksi, 470 yatak kapasitesi, 133 yoğun bakım ünitesi, 25 ameliyathanesi olan en son teknoloji ile donatılmış bir sağlık kompleksidir. Yine Türkiye’nin en fazla branş sayısına sahip özel sağlık yatırımıdır. Çok genç ve dinamik bir kadroya sahiptir. Genç meslektaşlarımıza tavsiye ederim.

 

 

Teşekkürler.

 

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Doç. Dr. Fahrettin Yılmaz

 

Yrd. Doç. Dr.Gökhan Altın

Yrd. Doç. Dr. İsrafil Orhan

Yrd. Doç. Dr.Salih Aydın

 

 

 

Op. Dr.Celal Günay

Op. Dr.Erkan Soylu

Op. Dr.Necdet Özçelik

Op. Dr. Ömer Aşkıner

Op. Dr.Ömer Faruk Çalım

Op. Dr.Rasim Yılmazer

 

Odyometrist:Ceylan Genç

Arş. Görevlisi:Ahmet Mahmut Tekin

Arş. Görevlisi:Burak Kersin

Arş. Görevlisi: Erol Güldün

 

Sekreter:Seda Türe Taşkıran

Sekreter:Emine Demirtaş

Sekreter:Kübra Aydın

Sekreter:Belgin Özen

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer