KLİNİKLER
İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ülker Öneş.


Anabilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Eskiden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi olarak bir Cerrahpaşa bir de biz vardık. İki klinik birarada çalışırdık. 1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi\'nden ayrılarak, İstanbul Üniversitesi\'ne bağlandı. Her fakültenin ayrı anabilim dalları oluştu. Bu Anabilim Dalı\'nın ilk asistanı da benim.

Bünyenizde hangi bilim dalları var?
Pediatrik Alerji ve Pediatrik Akciğer Bilim Dalı iki ayrı bilim dalıdır ama birarada çalışır. İkisinin de başkanı benim. Hematoloji Bilim Dalı ve Onkoloji Bilim Dalı da birbirinden ayrıdır ama birarada çalışılır. Kardiyoloji Bilim Dalı, Büyüme Gelişme ve Endokrin Bilim Dalı, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bilim Dalı, Neonatoloji Bilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmünoloji Bilim Dalları, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı, Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı, Tıbbi Genetik Bilim Dalı, Acil Pediatri Bilim Dalı, Genel Pediatri Bilim Dalı ve Sosyal Pediatri Bilim Dalı.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
34 profesör, 11 doçent, 6 da uzman doktorumuz var. Ayrıca bizde 11 tane yan dal ihtisası yapan uzman bulunuyor. Bunlar 2 yıllığına gelirler. İhtisası alıp bu dalı kurmak üzere geldikleri yere geri dönerler. 36 tane de asistanımız var.

Asistan sayınız yeterli mi?
Burada İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı\'ndan başka Çocuk Sağlığı Enstitüsü de bulunuyor. Bu enstitü direkt rektörlüğe bağlıdır. Onların öğretim üyelerinin hepsi bizim anabilim dalında çalışır. Onların da asistan kadrosu var. Şu anda bizim 36, onların da 10 asistanı var. Enstitü asistanları gidince kadroları da beraberinde gidiyor. Yani 10 tane asistan bitince Enstitü\'nün asistan kadrosu da yok olacak. Dolayısıyla asistan ihtiyacımız büyüyecek. Burada hem enstitünün hem AD işlerinin yürümesi için asistan sayım 50 olmalıdır. Talep ettim, 3 tane asistan geldi.

Yardımcı personel durumunuz nasıl, ihtiyacı karşılıyor mu?
Hiç yeterli değil. İhtiyaç çok fazla. Hemşirede büyük açığımız var. Bu nedenle servis açamıyoruz. Çocuk Nörolojisi ve Genetik Servislerimiz var, çocuk nöroloji servisinin açılışını yapamıyoruz. Hemşire talep ettik, bekliyoruz. Personel eksiğimiz de fazla. Bilgi işlemde yeterli eleman bulunmadığından yığılmalar oluyor. Yani memur ve personel açığımız çok fazla. Ama hemşire açığımız hepsinden korkunç fazla.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Fiili 300 yatağa sahibiz. Yoğun bakım ünitesinde 8 tane yoğun bakım aletimiz var, personel eksikliğinden hepsini devreye sokamıyoruz. Bu yüzden burası yazın yarı kapasiteyle çalışır. Ayrıca tedavi ünitelerimiz var. 1 yataklı uyku apne merkezimiz de var. Ama doluluk oranı servislere göre değişiyor. Örneğin Hematoloji de yüzde 100 dolulukla çalışılıyor, bazılarında da bu oran yüzde 80- 90 oluyor.

Nöbet düzenlemeleriniz nasıl oluyor?
Mesaiden sonra 1 uzman, bir de şef altı dediğimiz son sene kıdemli asistanı kalır. Poliklinikte 2 asistan, acilde 2 asistan, servislerde de 4 asistan bulunur. Yani her akşam 8 asistan nöbete kalır.

Rotasyon düzenlemeleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?
2 ayda bir rotasyon değişir. Asistandan sorumlu öğretim üyemiz var. Asistan bünyemizdeki her bilim dalına gider. Dışarıda da 2 ay kadın doğum rotasyonu olur.

Eğitim programınız hakkında neler söylersiniz?
Her bilim dalı için bir kitapçık hazırlıyoruz. Örneğin Pediatrik Alerji ve Akciğer Hastalıkları. Haftada 2 gün poliklinik yapılır, perşembe günleri akciğer hastalarına bakılır. Asistanların nefes alacak zamanları olmaz. Polikliniklere, vizitlere araştırmalara katılırlar, tez hazırlarlar. Haftada bir mecmua klübümüzün toplantısı olur. Haftada bir vaka toplantısı yaparız. Ayrıca pazartesi, çarşamba, cuma sabahları 08:30-09:30 arası, bir gece önce yatan vakaların tartışmaları, değişik servislerdeki ekipler çağrılarak yapılır. Çarşamba ve cuma günleri 12:30-13:30 arası mezuniyet sonrası eğitimimiz olur. 1 Eylül\'de başlar 15 Haziran\'a kadar devam eder. Paneller, konferanslar, sempozyumlar, interaktif tartışmalar olur. Asistanlarla birlikte hazırlanan seminerlerimiz olur. İki asistan bir öğretim üyesi ile birlikte hazırlayıp sunar.
Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Her bilim dalı kendi içinde yılda ortalama 5 dış yayın yapar. 14 bilim dalı olduğuna göre bu sayı 70\'dir. İstanbul Tıp Fakültesi\'nde en çok araştırma yapan kliniklerin başındayız. Yurtiçi yayınların sayısı çok daha fazladır.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Full-time öğretim üyelerine dekanlık, üniversite muayyen bir yardımda bulunur. Part-time çalışan öğretim üyeleri ise kongre masraflarını kendileri öder. Bazı ilaç firmaları da tebliği olanların yol parasını veya kongre kayıt ücretini öder. Her sene bizim klinikte kongre düzenler. 24. Pediatri Günleri bu yıl yapıldı ve 400 kişi kayıt yaptırdı. Kanıta Dayalı Vaka Tartışmaları adı altında toplantılarımız olur. Her bilim dalı problem vaka hazırlar. Gelen katılımcılara vakayı sunup, \'siz olsaydınız ne yapardınız?\' diye sorar, tartışılır. Her yıl bu iki kongreyi de yaparız. 2 senede bir Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği\'nin kongresi olur. Dernek başkanı benim. Bu yıl ikincisi yapıldı. Yaklaşık 300\'e yakın kişi katıldı. Derneği buradaki öğretim üyeleri kurdu ama Türkiye\'nin her tarafından üyemiz var.

Teknik donanım, tıbbi araç- gereç durumunuz nasıl, eksikleriniz var mı?
Tıbbi araç-gereç bakımından iyiyiz. Dünyada referans laboratuvar olarak kabul edilen bir biyokimya laboratuvarımız var. Her bilim dalının laboratuvarı var. Ekokardiyografi aletimiz eksik, talep ettik, bekliyoruz. Çocuk anjiyomuz yok, istedik. Bronkoskopimiz var ama yetersiz, yenisini talep ettik. Alerji ve genetik laboratuvar konusunda Türkiye\'de bir numarayız. Prenetal tanı laboratuarımızla iftihar ediyoruz, bağışlarla yaptırdık. Metabolizma laboratuvarımız var. Sağlık Bakanlığı ile kombine çalışıyor. Bakanlık personel veriyor. Yenidoğan taramaları yapılıyor. Türkiye\'nin her tarafından kanlar geliyor, kalıtsal metabolik hastalıklar aranıyor. Bulunduğunda o aile daha detaylı tetkik için buraya çağrılıyor.
Anabilim Dalınızı seçecek asistanlara önerileriniz ne olur?
Kliniğimizin iş yükü fazladır. Özveriyle çalışacak, mesleği seven gelsin. Yoğun çalışma yüzünden bizi tercih etmeyen bazı çalışkan öğrencilerimiz var. \'Falan fakülte daha rahat\' diyor onu seçiyor. Asistanın saati olmaz, gece de çalışacak. Çocuğu sevecek, hasta ve ailesine sabırla hizmet verecek. Ama buna karşılık kliniğimizde tüm güncel, modern tanı ve tedavi yöntemlerini öğrenip tecrübe sahibi olacak. Konularında araştırma yapma imkanı bulacak. Her asistana en az bir araştırma yapma önerisinde bulunulur. Onu yapmayanı zaten ihtisasa sokmuyoruz. Yayın yapacakları öğretim üyelerine bağlıyoruz, nasıl yayın yapılacağını da öğreniyorlar. Kısaca çok çalışacaklar ama dörtdörtlük uzman olacaklar.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer