KLİNİKLER
İstanbul Ü. İstanbul T.F. Çocuk Sağlığı ve Hast. Acil ve Yoğun Bakım Ünitesi
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
14 Nisan 2021, Çarşamba
İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Acil ve Yoğun Bakım Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Nedret Uzel.

Ünitenizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
1980 yılında Türkiye\'de ilk olarak Fakültemizin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD bünyesinde ayrı bir acil servis kuruldu. İç içe geçmiş 3 odada kurulan bu küçük serviste bir uzman ki o benim ve bir asistan çalışmaya başladık. Oksijenin tüple sağlandığı bu servisin önemi anlaşılınca ve gereksinim artınca daha büyük bir yer arayışına gidildi. Birinci bodrum katının inşaatı ve tefrişi, bir hayırsever tarafından yapılarak acil servis büyütüldü. 2 yıl sonra şu anda bulunduğumuz yer, yine aynı hayırsever tarafından acil servis olarak düzenlendi. Merkezi oksijen sistemi kuruldu. Daha sonra çocuk yoğun bakım ünitesi 1994 yılında acil servisin içinde önce 2 sonra 4 vantilatör ve monitörle, 4 yataklı çocuk yoğun bakım ünitesi olarak kuruldu.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
2\'si profesör 3 öğretim üyesi, 1 uzman, 1 gönüllü uzman ve 5 asistanımız var.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
6 tane yardımcı personelimiz var ve yeterli. Şu anda 15 hemşiremiz var, birkaç hemşireye daha ihtiyacımız var.

Yatak kapasiteniz nasıl, doluluk oranınız ne kadar?
Yoğun bakımda 8\'i acil serviste, biri müşahade ve canlandırma odasında 9 yatağımız mevcut. Hasta dönüşümümüz çok hızlı. Genel durumu iyi olanı ya evine gönderiyoruz ya da uzun süre tedavisi gerekiyorsa, servise yatırıyoruz. Ama acilde 3 ay yatan da oluyor. Yani yataklarımız pek boş kalmıyor.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?
Klinik genelinde her gün mesaiden sonra bir nöbetçi uzman, bir de kıdemli asistan sorumlu olur. Bunların dışında bizim ünitede de 2 asistan her gün nöbete kalır.

Rotasyon uygulamanız nasıl oluyor?
Tüm rotasyon süresinde asistan, en az 2-3 kez, 2\'şer aylık rotasyona gelir. Ama diğer servislere 1 aylığına gider. Çünkü acil ve yoğun bakım ünitesi multi- disipliner çalışan bir yer. Burada hastaya global olarak yaklaşılır.
Bize fakültemiz dışından, eğitim hastanelerinden, üniversite hastanelerinden deneyim kazanmak için rotasyonla uzmanlar da geliyor. 3 veya 6 ay bazen bir yıl kalıyorlar. Sonra da geri dönüp ya ünitelerini kuruyorlar ya da kurulmuşsa deneyim kazanmış oluyorlar. Bu ünitenin en büyük özelliği; Türkiye\'de pediatri bünyesinde, çocuk hekimlerinin sorumluluğunda açılan ilk acil ve yoğun bakım ünitesi olmasıdır.

Eğitim programınızdan da bahseder misiniz?
Haftada bir gün asistanlara mezuniyet sonrası eğitimi veriyoruz. Bu, katılımcı ve in- teraktif bir biçimde oluyor. Her gün vizitte, hasta başı tartışmalarımız oluyor. Bu da bir deneyim ve eğitim şeklidir. Ayrıca hastanenin genel programı çerçevesinde yılda birkaç kez konuşma yapıyoruz.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Yıllardır bu işle uğraştığımızdan uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış birçok araştırma makalemiz var. Ayrıca vaka sunumları ve derlemelerimiz de oluyor. Geçen sene bir arkadaşımızın araştırması, Amerikan Pediatri Akademisi tarafından ödüle layık görüldü.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Yoğun bakım teknolojisi çok hızla ilerliyor. Hiçbir zaman yeterli olduğumuzu söyleyemeyiz. Yenilemeğe çalışıyoruz. Ama bu teknoloji çok pahalı, ne kadar ayak uydurabilirsek...

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Amerika\'ya 1 yıllığına gidip, yoğun bakımda çalışarak deneyimini arttırdıktan sonra geri dönen arkadaşımız var. Çalıştığı o yerle irtibat içindeyiz. Ekonomik nedenlerle yurt dışı kongreleri pek takip edemiyoruz.

Ünitenizi tercih edecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Bizim kapasitemiz sınırlı. Yılda rotasyonla en fazla 2 asistan alabiliyoruz. Onu da mülakatla seçiyoruz. Ama talep çok oluyor. Çalıştığı yerde bu ünite kurulmuş veya kurulma aşamasında olmalı, bu birinci şartımız! Acil yoğun bakımda çalışmak özveri ister. Getirisi az, götürüsü çoktur. Uzun süre yoğun bakımda çalışan hekimlerde psikolojik sorunlar her zaman çıkabilir. Yani gönüllü olmak, yürekten bağlanmak gerek. Yoksa bu iş yürümez!

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer