KLİNİKLER
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı
GENEL CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Balcısoy

* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Cerrahpaşa Cerrahi Kliniği’nin tarihçesi 1933’e kadar Cerrahpaşa Hastanesi’nden ayrı olarak gelişti. Bu gelişme dönemi başka bir olaya, İstanbul Darülfunun’una bağlıdır. 1908’de II. Meşrutiyetin ilanıyla V. Darülfunun İstanbul Darülfununu olarak yeniden yapılandı. Bu yapılanmayla Kadırga’daki Tıbbiye Mülkiyesi ile Askeri Tıbbiye-i Şahane birleştirildi. Haydarpaşa’da Tıp Fakültesi olarak kuruldu. 1911’de fakültenin Haydarpaşa’dan İstanbul tarafına taşınma isteğine direnen Cemil Paşa (Topuzlu) dekanlık ve direktörlükten ayrılınca 1911’de klinik ikiye ayrıldı. 1925 yılında bir süre Tıp Fakültesi’nin son sınıfı Cerrahpaşa’da staj yaptı. 1933 Üniversite Reformu ile yeniden tesis edilen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Haydarpaşa’dan İstanbul tarafına değişik hastanelere taşındı. 1. Cerrahi Kliniği Cerrahpaşa Hastanesi’ne yerleşti.1911’de ahşap bir konakta Cerrahpaşa Hastanesi belediyeye bağlı olarak kuruldu. 1912’de yeni binasında Cerrahi Kliniği faaliyete başladı. 1967’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kuruldu ve Cerrahi Kürsüsü yeni fakültenin bünyesinde yer aldı. 1982’de 2247 sayılı kanunla Cerrahi Kürsüsü Genel Cerrahi Anabilim Dalı adını aldı. 19 Temmuz 1999’da Anabilim Dalı Başkanlığına seçildim. Geçen yıl yapılan seçimlerde oy birliği ile başkanlığa tekrar seçildim. Yani iki dönemdir bu anabilim dalının başkanlığını yapıyorum.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
58 öğretim üyemiz var. Bunlardan 20’si doçenttir. Bir tane uzmanımız var. Yeterli öğretim üyemiz olduğundan 4-5 senedir uzman alımını kestik. 40’a yakın asistanımız var. Hemşire ve personel sayımızda 200’den fazladır.

* Yardımcı personel ve hemşire sayınız yeterli mi?
Özellikle yardımcı personel sayımız yeterli değil. Gidenin yerine yenisi gelmiyor. Üdare ediyoruz ama yeni personel alımı olmazsa ilerki yıllarda çok zorlanırız. Çünkü içinde bulunduğumuz monoblokta bizden başka Plastik Cerrahi, Toraks Cerrahisi, Kalp-Damar Cerrahisi gibi anabilim dalları da var. Hizmetler ise tek elden yürütülüyor yani yardımcı personelden binadaki tüm anabilim dalları yararlanıyor. Hastanenin girişine yakın yerde olan Acil Cerrahi Ünitesi’nin genel cerrahi kısmında bizim asistanlarımız ve öğretim üyelerimiz nöbete kalıyor.

* Nöbet düzenlemelerini nasıl yapıyorsunuz?
Bizde öğretim üyeleri de nöbet tutar. Öyle telefon nöbeti yoktur, doçent arkadaşlarımız bizzat acilde ve burada, yataklı servislerin olduğu bölümde nöbete kalırlar. Acilde bir doçent, en kıdemli, kıdemli, orta kıdemli, alt kıdemli asistan derken yaklaşık 10 kişi nöbete kalır. Yataklı bölümümüzde de bir doçent ve 4 asistan nöbet tutar.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
200’den fazla yatağımız var. Doluluk oranımız da yüzde 70-75 arasındadır. Tabii mevsime göre bu oranda değişiyor.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Yeni çıkan bir kanun var, uygulamaları hazırlanıyor. O kanunla asistanların eğitimi 5 yıla çıkartıldı. Daha önce kadın doğum, üroloji, toraks cerrahisine giderlerdi. Oralarda 1-2 ay bazen daha uzun kalırlardı. Kanunla yeni bazı rotasyonlar koymayı düşünüyoruz. Ben de müfredat komisyonunun üyesiyim. Yeni ihtisas yönetmeliğinin rotasyon bölümlerini biz hazırlıyoruz. Laparoskopi, endoskopi, ultrason, anestezi gibi yeni rotasyonlar koyacağız.

* Eğitim programınız nedir?
Burada 2 ana eğitim var. 4 ve 5. sömestrlerde öğrencilere ilk cerrahi bilgiler verilir. Şok, hastaya sıvı tedavisi, yara bakımı, infeksiyon gibi daha çok genel konular işlenir. 7 ve 8. sömestrlerde talebelere organların hastalıklarını örneğin mide, kalın bağırsak kanserleri gibi bilgileri veririz. Tüm bu eğitimler öğretim üyeleri tarafından anfilerde verilir 7. ve 8. sömestrlerde pratik uygulamalı derslerde vardır. Oraya öğrenci sabah 08:30-11:30 arası gelir ve hastayı muayene edip sorular sorar. Üsterse kendi grubu ile ameliyata gidip ameliyatı seyreder. 1-2 yıldır 7. ve 8. sömestrlere uyguladığımız bir çalışma var. Talebelere bir konu veriliyor. Burada kaldıkları staj süresinde o konuyu aynen tez gibi hazırlayıp not alıyorlar. Her öğretim üyesine bir dönemde 1-2 öğrenci veriliyor. Öğrenciler de verilen konuyu hazırlayıp öğretim üyesine göstererek not alıyor.

* Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Dış yayınlarda oldukça iyiyiz. Her yıl kliniğimizden 20-30 tane dış yayın çıkıyor. Genç arkadaşlarımızın gönderdikleri yayınlar geri gelmiyor, yayımlanıyor. Bu da bizi gururlandırıyor. Yurt içinde yayınlarımız oluyor tabi. Kliniğimiz her yıl en az 10-15 kongrede bildiri sunuyor. Kaldı ki klinik olarak düzenlediğimiz kongreler de var. Kolon-Rektum Kongresi, Meme Kongresi, Troit Kongresi gibi. 10 Haziran 2003’te Almanlarla birlikte düzenlediğimiz 15. Karaciğer Hastalıkları Kongresi’ne Almanya’dan tanınmış cerrahlar katıldı.

* Kongreleri takip edebiliyor musunuz, ekonomik durum bu katılıma etkiliyor mu?
Bizden her kongreye katılım olur. Bende yılda 1-2 kongreye katılırım. Ekonomik koşullar belli, ama özveride bulunarak katılıyoruz.

* Anabilim Dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz neler?
Her şeyden önce kendilerine ve hastalarına dürüst , gerçekçi olsunlar. Para kazanmak düşüncesiyle bu mesleği seçmesinler. Özverili, fedakarca çok çalışmak gerekir. Zaman kavramı olmayacak, hastasını her şeyin üzerinde görecek ve çok çalışmayı kabul edecek asistanları bekliyoruz.

* Teşekkürler
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer