KLİNİKLER
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Algoloji Bilim Dalı
ANES. VE REANİMASYON
18 Nisan 2021, Pazar
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine.

Bilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
1986 yılı Mart ayında ağrı ünitesi olarak poliklinik binasında, bir odada kuruldu. Türkiye\'nin ilk ağrı ünitesi burasıdır. Daha sonra hızlı bir gelişim izledi. 1990\'da Algoloji\'de Türkiye\'nin ilk yataklı servisini açtık. 1990 \'da Yüksek Öğretim Kurulu tarafından Avrupada ilk olmak üzere Avrupanın ilk ağrı bilim dalı, Algoloji Bilim Dalı burada kuruldu. Şuanda 16 Tıp Fakültesinde Algoloji Bilim Dalı var. Oradaki arkadaşlarımızın çoğu buradan yetişti. Oradan geliyorlar, 6 ay, bir sene burada kalıp yöntemleri öğreniyorlar, geri dönüp kendi dallarını kuruyorlar. Yani Türkiye\'ye yayıldık. 1987 yılında Türk Ağrı Derneği\'ni kurduk. 1986 yılında kurulduğumuzda 500 hastaya ile işe başladık. Şu anda senede 3 bin yeni hasta kabul ediyoruz.
Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Benimle birlikte 2 profesör, 1 doçent, 1 uzman ,1 psikolog ve 1 fizyoterapist var.
Yardımcı personel durumunuz nasıl?
8 hemşire, 8 personel, 4 sekreterimiz var, yani bu konuda sıkıntımız yok.
Yatak sayınız ve doluluk oranınız nasıl?
14 yatağımız var. Doluluk oranımızda yüzde 80 civarındadır.
Nöbet düzenlemeleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?
Biz Anestezi ve Reanimasyon AD\'ye bağlıyız. Bu nedenle anestezi asistanları nöbet tutuyor.Bu arkadaşlar burada rotasyon yaptılar ama kendi elemanlarımız tutsa daha iyi olurdu. Hasta bakımında sorun yok ama, bana göre ideal değil.
İdeal olması için neler yapılmalı?
Kadromuz daha büyük tutulmalı. En az 4 ağrı uzmanımız olmalı. Ancak o şekilde birer birer nöbete bırakabiliriz. çünkü onların bilgi birikimleri daha farklı.
Rotasyon uygulamanız nasıl oluyor?
Bize Anestesi ve Reanimasyon ABD\'dan 3 ayda bir asistan gönderilir. Diğer anabilim dallarından da asistanlar rotasyona geliyor. İstanbul dışından da ağrı ünitesi veya bilim dalı kurmak için bize gelmek isteyenlerin sayısı hayli kabarık. Bunlar 6 ay- 1 sene arasında bizde kalıyorlar. Şuanda önümüzdeki 4 yıl dolu. Başvuranlara daha sonrası için tarih veriyoruz. Amaç sadece görmek değil, uygulamak da. Bu nedenle birinci ayın sonunda ben gelen kişiyi sıkı bir imtihandan geçiririm, başarılı olursa devam eder, olmazsa gider.İçerden gelenlerede aynı imtihanı yaparım. Uzmanmış, doçentmiş farketmez. Kapalı yerde beyne, omuriliği iğne ile giriyoruz. Açık cerrahi değil. Kişinin eline iğneyi vermek için iyi öğrenmiş olması gerekir.

Eğitim programınız hakkında da bilgi verir misiniz?
Bilim dalımızın aylık toplantıları var. Ayrıca Türkiye\'de eğitime ciddi katkılarımız oluyor. Şu ana kadar 15 kitap yazdık. Yerli- yabancı 70 yazarlı, 80 sayfalık bir kitabı , 5 bin adet bastık, dağıttık. Kitapları sponsor aracılığıyla bastırıp bedava dağıtıyoruz. Pratisyen hekimlerin eğitimine de katkıda bulunacağız. Bir kitap yazıyorum, 25 bin adet basılıp dağıtılacak. Senede 3 kez Türkiye\'nin bir yerinde, oradaki Algoloji Bilim Dalı\'nın ev sahipliğinde toplanıp bir konu işliyoruz. Yerel televizyonun da katkısını alıyoruz. Ameliyathanede biz hasta üzerinde uygulama yaparken dışardan bizi naklen izleyenler, sorularla konuya katılıyorlar. En son Samsun\'da 15 vaka gösterdik. Bizim 70- 80 kişilik bir çekirdek kadromuz var, her yere gelirler. Benim uluslararası niteliğim var. Dünya Ağrı Enstitüsü 2. Başkanıyım. Bu nedenle her yeni öğrendiğimi önce ben yaparım sonra kıdem sırasından başlayarak ekiptekilere öğretirim. Ama ben de öğrendiğim şeyi önce defalarca kadavrada denerim sonra hastaya uygularım.
Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Burada üzerimizde çok yük var. Bu nedenle yazı yazacak zamanımız yok . Buna rağmen yılda 3-4 yabancı yayın yaparız. Yurtiçi yayınlarımız oldukça fazladır. Bu sene Amerika\'da 3 Amerikalı bir de benim olduğum 4 kişilik doktor kadrosunun hazırladığı, yaptığımız yöntemleri anlatan İngilizce bir kitap basılacak. 450 sayfa olacak. Orada dağıtılacak.
Teknik donanımız nasıl, eksikleriniz var mı?
Burası bilim dalı olduğunda hayırseverlerin yardımıyla yeniden yapılandık. Bodrum katı ama fakültenin en güzel bölümü. Hayırseverlerin 300 bin dolarıyla burası oldu. Tabi ki üniversitenin de katkıları var. Alet edavatı aldı. Herşeyimiz var. Yani şanslı bir bilim dalıyız.
Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yılda yaklaşık 20 kongreye davetli konuşmacı olarak katılırım. Arkadaşlarımın da 3-4 kongreye katılmalarını sağlarız. Biz kendimiz, Türkiye\'de 2 dünya, bir de Avrupa Ağrı Kongresi yaptık. En son geçen sene yaptığımız Dünya Ağrı Kongresi\'ne 57 ülkeden 1600 kişi geldi.
Bilim dalınızı seçecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Bu bilim dalı geleceği olan, önü açık bir daldır. Hala bebeklik çağında. Ben bu işe 20 yılımı verdim. İlk başladığım yıllarda 5 kalem müdahale vardı, şimdi uluslararası sınavlarda insanlar, 45 kalem yöntemden imtihana giriyorlar. Yani bilim çok hızlı gelişiyor, tıp da öyle. Kişinin çok yoğun olarak ve kendini yenileyerek çalışması gerekir, aksi takdirde bu işi yapamaz. Ben her öğrendiğim yöntemi defalarca kadavrada dener sonra hastaya uygularım. Bu işi yapanların sayısının çok az olmasının nedeni de bu. İşimiz mücevher işlemek kadar zor.çünkü riskli bölgelerde iğne ile dolaşıyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Sağlıkta Tababet ve Uzmanlık Tüzüğü\'nün çıkmasını bekliyoruz. Bu tüzükte algoloji üst ihtisas olarak yer alıyor. Bu olmadan Türkiye\'de ağrının oturması mümkün değil. O tüzük yayınlanırsa bizler birer ağrı uzmanı olacağız, insan yetiştirebileceğiz. Şimdi bilim dalları insanlar yetiştiriyor. O zaman bizde yetiştireceğiz.Tüzük sayesinde piyasada bu işin sömürüsünü yapanlar da dizginlenip düzelecekler. Tüzük şu anda Danıştay\'da.Türk Tabipler Birliği ile Sağlık Bakanlığı\'nın bu konuda bazı uyuşmazlıkları var.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer