KLİNİKLER
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı
DERMATOLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güzin Özarmağan.

Kliniğinizin tarihçesini anlatırmısınız?
Kliniğimizin binasının yapımı 1910’lu yıllara dayanır. Atatürk’ün 1933’teki üniversite reformundan sonra bu binanın bir kısmı bugün olduğu gibi dermatolojiye tahsis edilmiştir. Türkiye isminin dünya tıp tarihinde yer almasında önemli katkıları olan Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet, 1933 yılında yeni kurulan İstanbul Tıp Fakültesi Deri Hastalıkları Kliniğinin direktörü olmuştur. Behçet Hastalığı’nın tanımı, leishmaniasisdeki çivi arazı bulgusunun tespiti ve frengi ile ilgili çalışmaları tıp tarihimize yazdırdığı ana başlıklardandır. Bu klinikte başlangıcı gibi sonrasında da, birbirinden değerli çalışmaları ile önümüzü açan, Türkiye’ye dağılarak yeni dermatoloji kürsüleri kuran ve buralarda çalışmalarını yürüten çok sayıda uzman, öğretim üyesi yetişmiştir. Kliniğimiz öğretim üyelerinden Ord. Prof. Dr. Cevat Kerim İncedayı 1963’te Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne atanmıştır. Sonrasında Prof. Dr. Osman Yemni, Prof. Dr. Nevzat Öke, Prof. Dr. Ahmet Murat, Prof. Dr. Oğuz Lav, Prof. Dr. Türkan Saylan ve Prof. Dr. Orhan Baransü kliniğimizde eğitim, laboratuvar ve klinik çalışmalarını yapmış öğretim üyelerimizdir. Prof. Dr. Türkan Saylan ülkemizde lepra (cüzzam) hastalığının tanınması ve hastalıkla mücadelenin geliştirilmesindeki başarıları ile uluslararası Gandhi Ödülü’ne layık görülmüştür. Halen Prof. Dr. Dilek Kocabalkan Selçuki, Prof. Dr. Gülsevim Azizlerli, Prof. Dr. Güzin Özarmağan, Prof. Dr. Rıfkiye Küçükoğlu, Prof. Dr. Can Baykal, Prof. Dr. Afet Akdağ Köse, Prof. Dr. Esen Özkaya öğretim üyeliği görevine devam etmektedir. Lepra, veneroloji, Behçet Hastalığı, immünoloji laboratuvar çalışmaları kliniğimizin ülkemizde önayak olduğu ana başlıklardır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kuruluşundan yani 1933 yılından buyana asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Halen görev yapmakta olan 7 öğretim üyemiz var. Ancak uzman kadrosu temini ile yapılanmamız devam edecektir.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Maalesef yetersiz. Özellikle yardımcı personel konusunda sıkıntılarımız bulunmaktadır.Gece nöbetlerinde hemşire ve personel eksiğimiz sıkıntılar doğurmakta.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
20 adet yatağımız var ve doluluk oranı yüzde 50-70 dolayındadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Anabilim dalımızda yıllık 35.000-40.000 arasında hasta bakılmaktadır. Ayrıca biyopsi, kriyoterapi, elektro koterizasyon ve basit cerrahi girişim işlemleri yapılmaktadır.

Nöbet ayarlamalarınızı nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl asistanı ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bizim kontrolümüzde ancak kendi istekleri doğrultusunda asistanlar nöbetlerini ayarlıyorlar. İlk yıl asistanı ayda ortalama 3-4 nöbet tutuyor.

Eğitim programınız nedir?
Günlük olarak tüm öğretim üyelerinin ve asistanların katıldığı vaka toplantısı yapılmakta ve o gün poliklinikte görülen ilginç yada çözülmesi güç olgular tartışılarak değerlendirilmektedir. Yıllık eğitim programı çerçevesinde haftalık seminerlerimiz olmakta ve her asistan yıllık 2 seminer hazırlamaktadır. Ayrıca öğretim üyelerimizde yıllık seminer vermekte ve dönem dönem konuk konuşmacılar davet edilmektedir. Haftalık literatür toplantısı yapılmakta ve yenilikler takip edilerek tartışılmaktadır. Yine 15 günlük aralıklarla Fakültemiz Patoloji Anabilim Dalı ile ortak toplantı düzenlenerek bu periyotta tespit edilen ilginç olgular tartışılmaktadır. Günlük vizit, haftalık tüm asistanların bulunduğu vizit yapılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim programınız var mı?
Her asistanın yerine getirmesi gereken minimum koşullar belirlenmiş durumdadır. Yıllık olarak bunların değerlendirmesi yapılmaktadır. Hazırlayacağı seminerler, toplantılarda olgu sunumu, yapması gereken girişimsel işlemler, kongre katılımı ve sözlü yada yazılı sunu hazırlaması, yazılı değerlendirme bunlardan bazılarıdır.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Kendi birimimize uyarladığımız, ancak standart kriterleri içeren karne uygulaması yapılmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
İç ve dış rotasyonlarımız bulunmaktadır. Kendi alt birimlerimizde yaptığımız iç rotasyonlar asistanın kıdemine göre belirlenmektedir. Ayrıca 2 yılını dolduran asistanlar dahiliye ve infeksiyon hastalıkları rotasyonları yapmaktadırlar. Beş yıllık asistan eğitim programımızda plastik cerrahi ve dermatopatolojiye yönelik kısa rotasyonlar planlamaktayız.

Eğitimde kullandığınız araç ve gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimiz içinde bir kütüphanemiz bulunmaktadır. Seminerlerimizde kullanılmak üzere bilgisayar, barkovizyon donanımı içermektedir. Asistanların odasında 4 adet, her öğretim üyesinin odasında birer adet internet bağlantısı olan bilgisayar vardır. Aylık yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı dergilerin yanısıra, dermatoloji ile ilgili yeni kaynak kitaplar kısa sürede temil edilmektedir. Kliniğimizin uzun zamandır var olan fotoğraf arşivinin dijital ortama aktarımı ve yeni dijital kamera ile çekilen fotoğrafların düzenlenmesi çalışmaları devam etmektedir.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayınlarınınızın sayısı nedir?
Kliniğimizde son bir yılda ortalama 30 yurt içi, 12 yurt dışı yayın, bildiri yapılmıştır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yılda bir yurtdışı ve iki yurtiçi kongre katılımımız olmaktadır. Asistanlarımız da en az bir ortalama iki yurtiçi kongreye katılmaktadırlar.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Kişisel tercihlerinin değiştiğini ifade eden 2 asistanımız istifa etmiştir.

Aranıza yeni katılan bir asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Aramıza yeni katılan bir asistan 450 YTL civarında döner sermaye payı almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Öncelikle asistanlar bölüm tercihi yaparken bunun emekliliği olmayan, yaşam boyu birlikte yaşayacakları, yaşam tarzlarını ve karakterlerini etkileyecek hekimlik mesleği olduğunu unutmamalıdırlar. Dermatoloji ihtisası yapmaya karar veren bir hekim için İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nı tercih etmek birçok avantajla başlamak demektir. Sıcak ve kapsayıcı bir ortamının yanısıra teknik olanakların genişliği de ayrı bir yönüdür. Bugüne kadar dermatoloji alanında birçok ilke imza atmış olan bölümümüzde birçok hastalığı görerek tanıma fırsatı veren zengin hasta potansiyeli, yılların kazandırdığı eğitim tecrübesini edinen öğretim üyelerinin varlığı, referans hastanelerden birisi olma karakteri asistanlara hedeflerine ulaşabilmek için geniş olanaklar sunmaktadır.

Teşekkürler. 25/09/2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) mehmet terzi (işadamı)
16.02.2018 20:33:11
saygıdeğer hacam içinde ne varsa beyninde ne varsa olduğu gibi anlatmış gururla okudum ağzına sağlık değerli hocam
People
1
2) serhat dikici (temizlik )
09.10.2013 22:35:25
sayın başhekimim sizden tek ricam var hastane döner sermayesınden personellere ufak da olsa bi katkı yapsanız asgari ücretle geçim gercejden çok zor lütfen duyun sesimizi
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer