KLİNİKLER
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı
GÖĞÜS HASTALIKLARI
19 Nisan 2021, Pazartesi
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları
Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan.


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nın ilk çekirdeği 1952 yılında bugünkü Tüberküloz Servisimizin bulunduğu binada kuruldu. Prof. Dr. Tevfik Sağlam, İç Hastalıkları Anabilim Dalı başkanıyken bugünkü binamızda ayrı bir Tüberküloz Servisi’ni Doç. Dr. Rıfat Sabar başkanlığında hizmete açtı. Daha sonraki yıllarda Tüberküloz Servisi ve yürütücü kadro Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne geçti. Bina ise Üroloji Kliniğine verildi. İstanbul Tıp Fakültesi’nde Göğüs Hastalıkları Dalı ise Prof. Dr. Kuddusi Gazioğlu tarafından 1971 yılında kuruldu. 10 Mayıs 1978 tarihinde Fakülte kararıyla ayrı bir kürsü oldu. O yıllarda Anabilim Dalımız şimdiki İç Hastalıkları binasının giriş katında 1 solunum laboratuvarı ve 1 poliklinik odasından ibaret küçük bir alanda hizmet veriyordu. 25 Mayıs 1988 tarihinde ise üroloji kliniğinin cerrahi monobloğa taşınmasıyla bugünkü yerine taşındı. Daha sonra kadın-doğum servislerinin eski binalarının da alınmasıyla bugünkü yerleşimi gerçekleşti.


Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
7 öğretim üyemiz var. 6’sı profesör, 1 tanesi de doçenttir. 3 tane de doçent adayımız var. Asistan sayımız ise 13’tür.


Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Teknisyen, laborant, sekreter ve yardımcı personel sayımız toplam 19’dur. 16 tane de hemşiremiz var.


Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Normalde 50 yatağımız var ama yataklarımızın bulunduğu ana bina deprem güçlendirme çalışmaları için onarıma alındığından, şu anda eski tüberküloz servisimizdeki yatakları kullanıyoruz ki, bu da 10 civarındadır. Mevsime göre değişmekle birlikte yaklaşık yüzde 70 doluluk oranımız var.


Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Bizim acilimiz yok, bu nedenle sadece servis nöbeti tutuluyor. Nöbete 2 asistan kalıyor, bir öğretim üyesi de icapçı oluyor. Bir hemşire bir de hastabakıcı nöbete kalıyor. 50 yatağımız hizmette olduğunda gece 2 hemşire, bir tane de personel kalıyordu.


Peki, ana binanızın onarımı ne zaman bitecek?
Yılbaşına kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Böylece 50 yatağımızda tekrar hizmete girecek.


Rotasyon uygulaması nasıl yapılıyor?
Yeni tüzük değişti ama şu anda eski asistanlar eski tüzüğe tabiiler. Dahiliye, kardiyoloji, enfeksiyon hastalıkları ve radyoloji rotasyonumuz var, hepsi toplam bir yıl sürüyor. Dışardan da bize rotasyona dahiliye asistanları geliyor.


Eğitim programınız hakkında da bilgi verir misiniz?
Klinik içi faaliyetlerimizde asistan seminerleri, literatür tartışma saatleri, cerrahi vaka tartışmaları ve onkolojik saatleri şeklinde rutin eğitim faaliyetlerimiz var. Ayrıca Göğüs Hastalıkları Uzmanlık Derneğimiz olan Toraks Derneği ayda 2 tane eğitim aktivitesi vardır. Bu toplantıları hem bizim asistanlarımızın hem de diğer kliniklerden gelen konuşmacılarla birlikte eğitim faaliyetleri olarak değerlendiriyoruz. Yani sadece klinikle sınırlı eğitim olmaz. Ben derneğin İstanbul Şubesi’nin başkanıyım. İstanbul faaliyetleri yaz dışında devamlı yapılıyor. Yani dernek aracılığıyla klinik dışı eğitimlerimiz de var. Asistanlar ulusal çaptaki toplantıya, kongreye, kurslara, toplantıya katılmak zorundadır.


Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl, yeterli mi?
Gelişmiş bir fonksiyon laboratuvarımız, allerji laboratuvarımız, bronkoskopi laboratuvarımız, uyku laboratuarımız var. Bronkoskopi laboratuvarımıza yeni aletler alınması gerekiyor. Özellikle endobronşiyal tedavi olanakları için yeni aletlere ihtiyacımız var. Bir de solunum yoğun bakım olayı var. Şu anda biz noninvaziv mekanik ventilasyon yapıyoruz. İnvaziv mekanik ventilasyon yapamıyoruz. Bizim invaziv yoğun bakım ünitemizi oluşturmamız gerekiyor. Bunun için hastanemizdeki yoğun bakım ve reanimasyon kliniği ile birlikte bunu organize edeceğiz. Onlarla birlikte 2004 yılında entegre bir şekilde solunum yoğun bakım ünitesi oluşturacağız.


Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Dış yayın sayısı son 3 yılda geçmişe göre önemli sayıda arttı. Geçmişte bazı senelerde 1-2 yayın çıkardı. Şimdi yılda 3-5 uluslararası yayın çıkartıyoruz. Biz özellikle öğrenci eğitimi konusunda iddialıyız. Fakültemiz öğrencileri arasında her yıl yapılan anketlerde, en çok beğenilen iki klinikten biri oluyoruz. Biz, interaktif, öğrenci merkezli eğitim veriyoruz. Fakülte çapında program bu hale getirilmese de biz böyle yapıyoruz.


Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurt içi ve dışı kongrelere ilaç firmalarının desteği ile katılabiliyoruz, bunu herkes biliyor. Biz Anabilim Dalı olarak ilaç firmaları ile hekimlerin bireysel ilişkisini olabildiğince asgariye indirmeyi amaçlıyoruz. Eğitim desteklerinin kürsüye veya kuruma verilmesine taraftarız. Böylece destekler değerlendirilip doktorları kongrelere kürsü gönderecek. Etik olarak firma ile hekimlerin bireysel ilişkiler içinde olmasına taraftar değiliz. Biz bu prensibi benimsedik ve sürdürüyoruz.


Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz neler?
Toraks Derneği olarak ulusal çapta özellikle asistanlık eğitimini standartize etmeyi hedefliyoruz. Anabilim Dalımızdaki hekimlerin çoğu burada harcadıkları zaman kadar Türkiye çapındaki organizasyonlara da zaman ayırıyor. Buradakiler dernek üyesidir ve öğretim üyelerimizin akademik eğitim faaliyetleri gerçekleşiyor. Kurs, yaz-kış okulu, kongre aktiviteleri sadece buranın değil, tüm asistanlara yöneliktir. Bunlara katılmaları gerekir.

Yani biz klinikte hasta yaklaşımı, hasta ilişkileri, araştırmayı öğrenme yönüne ağırlık verirken teorik eğitim ve bilgiyi geliştirme eğitimlerini klinikle sınırlandırmıyoruz. Biz asistanlara nasıl öğrenebileceklerini öğretmeye çalışıyoruz. Kendilerini geliştirmelerine imkan veriyoruz. Onlardan okumalarını, bilgilenmeleri istiyoruz. Kliniğimizde internet bağlantısı da var. Asistanlardan özverili çalışmalarını, zaman kavramını unutmalarını istiyoruz. Çünkü mesai saatlerinde ancak rutin işleri yaparsınız, eğitim, araştırma mesai dışındaki saatlerde gerçekleştirilir. Yani uzmanlık dönemi öğrencilik dönemi gibi algılanmalıdır. Bizim alanda fazla para kazanılmaz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer