KLİNİKLER
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı
ORTOPEDİ VE TRAV
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz Köşesinin bu haftaki konuğu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aziz K. Alturfan

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, ülkemizde kurulan ilk ortopedi ve travmatoloji kliniğidir. Kliniğimizin kuruluş tarihçesi Türk ortopedisinin kuruluş tarihçesidir. Dünyanın pek çok ülkesinde 100-150 yıldır müstakil bir ihtisas dalı olan ortopedi, başlangıçta ülkemizde genel cerrahinin bir branşı olarak kabul edilmiş ve harp cerrahisi ile birlikte okutulmuştur. İlk olarak İstanbul Tıp Fakültesi Haydarpaşa Hastanesinde cerrahiye bağlı olarak küçük bir barakada Prof. Mouchet ile Türkiye’de ortopedinin kurucusu merhum Ord. Prof. Dr. Akif Şakir Şakar idaresinde faaliyetine başlamıştır. 1933 üniversite reformundan sonra Ord. Prof. Dr. Akif Şakir Şakar idaresinde Şişli Etfal Hastanesinde 10 yataklı bir pavyon olarak çalışmalarına devam etmiş ve ihtiyacın artması üzerine yatak sayısı 20’ye çıkarılmıştır. Zamanla bu yatak sayısı da az gelmeye başlamış, klinik, Şişli Hastanesinden Haseki Hastanesine nakledilmiş ve yatak sayısı 40’a yükseltilmiştir. Uzun yıllar Genel Cerrahinin bir kolu olarak çalışan kliniğimiz, 9 Ağustos 1947 tarih ve 6680 sayılı Resmi Gazete’de neşredilen “Tababeteler Hakkında Tüzük” ile çocuk cerrahisi ve ortopedinin müstakil bir uzmanlık dalı olarak tanınmasıyla çocuk cerrahisi ve ortopedi kliniği adı altında müstakil bir kürsü olarak Ord. Prof. Dr. Akif Şakir Şakar’ın idaresinde çalışmalarına devam etmiştir.
Ord. Prof. Dr. Akif Şakir Şakar’ın büyük gayret ve çabaları sonunda eskiden Gureba diye anılan şimdiki İstanbul Tıp Fakültesindeki, zamanının dünyadaki benzerleriyle aynı modernlikteki binası 5 katlı olarak inşaa edilmiş ve 1955 yılında hizmete açılmıştır. 1958 yılında Ord. Prof. Dr. Akif Şakir Şakar’ın ölümünden sonra klinik direktörlüğünü Prof. Dr. Münir Ahmet Sarpyener üstlenmiştir. 1972 yılında yayımlanan “Tababet Uzmanlık Tüzüğü” ile, çocuk cerrahisi ile ortopedi birbirinden ayrılmış ve kliniğimizde ortopedi ve travmatoloji kliniği olarak hizmet ve ihtisas vermeye devam etmiştir.

Kliniğinizde kaç yıldan beri asistan eğitimi veriliyor?
İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nın şu anki binasında açılışından beri aralıksız bir şekilde asistanlık eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 17 profesör ve doçent, 3 uzman hekim olmak üzere 20 kişiden oluşmaktadır. Asistan sayısı dönem dönem farklılıklar göstermekle beraber 20 civarındadır.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde bir başhemşire, bir başhemşire muavini ile beraber toplam 36 hemşire, 40 hizmetli personeli çalışmaktadır. Yatak sayısı ayaktan vakalar bölümü ile birlikte yaklaşık 145’i bulunmaktadır.

Yatak doluluk oranınız nedir?
Yatak doluluk oranımız %89 ile diğer klinikler arasında ön sıralarda yer almaktadır.

Yıllık ameliyat ve poliklinik sayılarınız nedir?
Yılda yaklaşık 25 bini normal poliklinik, 7 bini acil poliklinik olmak üzere 32 bin kişiye poliklinik hizmeti verilmektedir. Kliniğimizde bir yıl içerisinde her türlü ortopedi ve travmatoloji vakası olmak üzere toplam 2500 ameliyat yapılmaktadır.

Kliniğinizde standart asistan karnesi uygulaması yapılıyor mu?
Asistan doktorların kıdemlerine göre yapmaları gereken ameliyat çeşitleri ve sayıları bulunmaktadır. Bu ameliyatlar asistan karnelerine işlenerek asistanlık sonunda değerlendirmeye alınmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Asistanlık eğitimi için haftanın bir günü boş bırakılmıştır. O gün içinde gerek klinik içinden gerek klinik dışından gelen öğretim üyeleri eğitim seminerleri vermektedir. Yine aynı gün içerisinde asistanlar arasında dergi kulübü ve mini seminer programları düzenlenmektedir. Bu tür eğitim faaliyetleri için kliniğin toplantı salonu ve kütüphanesi kullanılmakta, görsel olarak bilgisayar ve barkovizyon cihazlarından faydalanılmaktadır.

Yeni başlayan bir asistan ayda ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistanlığa başlayanlar ilk iki ay refakat olarak günaşırı nöbet tutarlar. Her nöbete 4 asistan kalmaktadır. Asistanlık dönemi boyunca ayda ortalama 6 nöbet tutmaya devam ederler.

Rotasyonlar nasıl yapılıyor?
Asistanlar eğitim dönemleri boyunca anestezi, genel cerrahi ve fizik tedavi bölümlerinde toplam 15 ay rotasyona tabi tutulmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kliniğin ve Türk ortopedi camiasının sesi olan, Acta Orthopaedica et Traumatologica Turcica dergisi kuruluşundan beri klinik çatısı altında faaliyet göstermektedir. Kliniğimizden gerek bu dergide gerekse uluslararası dergilerde her yıl onlarca yerli ve yabancı yayın çıkmaktadır. Asistanlar ve öğretim üyeleri bir yıl içinde bir yabancı, iki de yerli kongreye katılım olanağı bulmaktadır.

Asistanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Asistanlığa başlayan doktorlar temel maaşlarına ilave olarak üniversitenin belirlemiş olduğu miktarda döner sermaye payı almaktadır.

Son 5 yıl içinde istifa eden asistanınız var mı?
Son 5 yıl içinde sadece bir asistan kliniğimizden istifa etmiştir.

Bölümünüzü tercih etmek isteyen asistanlara bir mesajınız var mı?
Halen çalışmakta olan Türkiye’nin en eski ortopedi kliniğimize yurdun dört bir yanından çözüm aranan komplike hastalar sevk edilmektedir. Ortopediye istekli her yeni mezunun girmeyi hayal ettiği kliniğimizden mezun olanlar gittikleri yerlerde kliniği gururla temsil etmektedir.

Teşekkürler. 26.06.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer