KLİNİKLER
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı
PSİKİYATRİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Olcay Yazıcı.
* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimizin tarihçesi Dr. Mazhar Osman’a dayanır. Üniversite kliniği olarak psikiyatri alanında Türkiye’nin en eski ve köklü kliniğiyiz. Dr. Mazhar Osman için müzemsi bir oda hazırlatıyoruz. Sandalyesini, masasını bulup çıkarttık, restore ettirdik. Resimlerini de bulduk, odayı düzenliyoruz.
* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

10 profesör, 5 doçentimiz var. Asistan sayımız da 14’dür.
* Yardımcı personel durumunuz nasıl, yeterli mi?

O kadar yetersiz ki İstanbul Tıp Fakültesi Vakfı tarafından personel çalıştırmasak ancak bir katı çalıştırabileceğiz. Yani personelimiz, kliniğin ancak yüzde 50 kapasitesini karşılayabilecek düzeyde. 12 hemşiremiz var. Normalde 5 hastaya 1 hemşire düşmeli. Yani hemşire sayımız en az iki kat olmalı.
* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?

Bizde 80 yatak var. 40’ı kadın, 40’ı erkek hasta yatağı olarak. Doluluk oranımız da mevsimlere göre değişmekle birlikte ortalama yüzde 90-95’dir.
* Nöbet düzenlemeleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?

Asistanların kendi aralarında nöbet programı düzenleme hakkı vardır. Genelde nöbete 1 kıdemli bir kıdemsiz asistan kalır. Ama asistan sayımız az olduğundan bazen 1 asistan nöbete kalabiliyor. Bu kişinin en az 1 yıllık asistan olması gerekiyor. Hemşire olarak da 1 kişi nöbete kalır. Öğretim üyelerinden bir kişi icap nöbet tutar. Nöbete kalan asistan ve hemşire hem yatan hastalarla hem de acile başvuranlarla ilgilenir.
* Rotasyon uygulamanız nasıl oluyor?

Bir asistan karnesi hazırladık. Rotasyon programı oluşturduk. Bu programa göre asistan dış rotasyona ve iç birimlerdeki rotasyona gider. Dışarda nöroloji ve dahiliye rotasyonları olur. Asistan 3 öğretim üyesi gözetiminde 9 ay yataklı serviste çalıştıktan sonra 6 ay nöroloji, 3 ayda acil dahiliye rotasyonu yapar. 8 ay psikonevroz ve psikoterapide çalıştıktan sonra tekrar yataklı serviste 3 ay kalır. 6 ay konsültasyon liyezon yapar. 4 ay çocuk psikiyatrisine gider. 9 ay genel poliklinik yapıp 6 ayda sosyal psikiyatri servisinde çalışıp rotasyonunu tamamlar.
* Teknik donanım, tıbbi araç- gereç durumunuz nasıl, yeterli mi?

Elektro şok aletimiz var ama modası geçmiş, çalışmıyor. Dekanlığa başvurduk, istedik oradan gelmezse vakıf aracılığıyla bağışlarla alacağız. EEG aletimiz çok gelişmemiş bir model ama işimizi görüyor.
* Bilimsel yayın durumunuz nasıl?

Öğretim üyelerinin hemen hepsi kendi uğraş alanlarında Türkiye’deki önde gelen otoriteler arasındadır. Nitelikli araştırmalar, çalışmalar yapıyoruz. Her birim yılda en az bir dış yayın yapar. İç yayınlarımız daha çoktur.
* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?

Kongrelere davetli olarak gidiyoruz, konuşma yapıyoruz. Genelde yılda yurtdışı 2 kongreye gideriz. Öğretim üyeleri ilgi duydukları konuların kongrelerine katılırlar. Yurtiçi ve dışı kongrelere katılım sunum yapma kapasitemiz yüksektir.
* Eğitim programınız hakkında da bilgi verir misiniz?

Asistanlar ilk geldiklerinde bir yıl tüm öğretim üyelerinden kurs tarzında eğitim alırlar. 5 ve 6 sınıflara anlattığımız dersleri, asistan olduklarında çok daha üst düzeyde karşılıklı tartışmaya dayanan bir eğitim şeklinde veririz. Yıl sonunda sınav yaparız, geçmezse yeni asistanlar için vereceğimiz kursa 1 yıl süreyle tekrar katılır. Asistan eğitiminin teorik kısmı birkaç saatlik ve haftada 1-2 günlük olduğundan yıl boyuna yayılır. Eğitim süresinde her birimin toplantılar, seminerler, vaka tartışmaları olur. Asistan oradan oraya koşuşturur.
* Kliniğinizi seçecek asistanlara neler söylemek istersiniz?

Psikiyatriyi “lütfen” değil gerçekten seçmiş olanlar, hiç şikayet etmeden çalışmayı kabul edenler, öğrenmeğe açık olanlar bize gelsin, burası onlar için ideal bir yer. Ama zeki ve yetenekli olsalar da tembeller için burası uygun değil. Hızlı trafiği olan yoğun çalışma gerektiren bir yer burası. Çalışkan olacak, mesleğini sevecek ve fedakarlıktan çekinemeyecekler.Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer