KLİNİKLER
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği A.D.
SPOR HEKİMLİĞİ
18 Nisan 2021, Pazar
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abidin Kayserilioğlu.

*Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
1979 yılında Spor Fizyolojisi Enstitüsü olarak kurulduk. 1984’de Araştırma Merkezi’ne dönüştürüldü. 1999 yılına kadar Spor Fizyolojisi Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak çalıştı. Önceleri İstanbul Tıp Fakültesi’ne bağlı enstitü idik. O günden bu yana seçilmiş başkan olarak görev yapıyorum. Anabilim Dalı olunca da kurucu başkan olarak atandım. 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün yardımlarıyla burası restore edildi. 750 metrekarelik bir alan üzerinde görev yapıyoruz. Bir büyük salon, bir toplantı salonu, bir depo ve 11 odadan oluşuyor. Enstitü iken Temel Bilimler’in çatı katında bir odadaydık sonra tüm çatıya yayıldık. Burası yapılınca da buraya geçtik. Spor ve Gençlik Genel Müdürlüğü burayı hem restore ettirdi hem de alet yardımı yaptı. Bizde onlarla protokol imzaladık. O senenin milli sporcularına bedava hizmet veriyoruz.

*Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Benimle birlikte 2 profesör, uzmanlık eğitimi yapan 6 asistan, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü kadrosunda olup bizde çalışan, fizyoloji doktorası yapmış bir uzman var. Uzmanlık için eğitim gören asistanlardan biri hem iç hastalıkları hem de kardiyoloji uzmanı. Üçüncü uzmanlığını bizde yapıyor.

*Yardımcı personel durumunuz nasıl, ihtiyacı karşılıyor mu?
Spor Akademisi mezunu ve egzersiz fizyolojisi yüksek lisansı yapmış bir elemanımız var. Ayrıca 1 laborant, 1 hemşire, spor fizyolojisi yüksek lisans eğitimi yapan 3 de fizyoterapistimiz var. Kadrolu bir fizyoterapiste ihtiyacımız var.

*Yatak durumunuz nasıl?
Biz burada poliklinik hizmeti verip kondisyon testleri yapıyoruz. Cerrahi işlemimiz olmuyor. Teşhis koyup ayaktan tedavi yapıyoruz, gerekirse kasları güçlendirmek için rehabilitasyon programları uyguluyoruz. Sporcuların ve amatör olarak spor yapanların kondisyon testlerini yapıyoruz. Bu nedenle yatağımız yok.

*O zaman nöbetleriniz de olmuyor, değil mi?
Evet, yataklı kurum olmadığımızdan nöbet durumumuz da olmuyor.

*Rotasyon uygulamanız hakkında bilgi verir misiniz?
Uzmanlığa gelen asistanların; 6 ay kardiyoloji, 10 ay ortopedi ve 6 ay da fizik tedavi rotasyonları oluyor. 3 yılın geri kalan zamanında yani 1,5 yıl bizde kalıyorlar. Zaten aynı kampüs içinde olduğumuzdan rotasyondan arta kalan zamanlarını da bizimle geçiriyorlar. Biz bu kişileri 15 gün takım doktorluğu stajı için spor klüplerine gönderiyouz. 15 gün de yarış sporlarına gönderiyoruz. Bunlar zorunlu değil ama eğitim için gerekli. Bunlar aynı zamanda bağımsız numune alıcılarıdır. Bu konuda kurslara katılmışlardır ve sertifikaları vardır.

*Eğitim programınız hakkında da bilgi verir misiniz?
Burada poliklinik hizmetleri yaparız. Kondisyon testleri, laboratuvardaki tüm cihazların kullanımı ve sonuçların değerlendirilmesini öğrenirler. Testlerde sporcunun profilini ortaya çıkarırız. Eksiklikler varsa bunları giderecek rehabiltasyon programları öneririz. İşte asistanlar tüm bunları öğrenir. İzokinetik kas gücünü ölçüm cihazımız var. Bununla kol ve bacakların 18 ayrı hareketinin gücünü ölçebiliyoruz.

*Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Geçen sene yapılan Türkiye Spor Hekimleri Derneği’nin kongresine 20’ nin üzerinde tebliğ sunduk. Yurtdışı yayınlarımız ise bu dönemden sonra başlayacak. Profesyonel olarak spor yapmayan 50 erkek tıp öğrencisinin kanını alıp genetik araştırmalar yapıyoruz. Kondisyonun genetik faktörlerle bağlantısını inceliyoruz. Hangi kromozomun sorumlu olduğunu araştırıyoruz. Bunun için bir ön çalışma olacak ve bu yaz bitip yabancı yayınlara gönderilecek.

*Teknik donanımınız nasıl, eksikleriniz var mı?
Aletler eskidi, yenilemek gerekiyor. Kasların elektriğini ölçen elektromiyografi cihazının alımı için açılan ihale bitti, yakında cihaz gelecek. Diğerlerini de dekanlığa bildirdik, zaman içinde alınacak.

*Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi kongreleri takip ediyoruz, katılıyoruz. Yurtdışı kongreleri ekonomik nedenlerden takip edemiyoruz.

*Anabilim Dalınızı seçecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Spor hekimliğinin mazisi çok eski ama Türkiye’de yeni gelişiyor. Önü açık bir bilim dalı. Önümüzdeki yıllarda spor hekimlerine olan ihtiyaç çok artacak. TUS sonucuna göre bize asistan geliyor. Şu anda 6 kişilik kadromuz dolu. Boşalınca bildireceğiz, yeni asistan alınacak. Ama burayı seçecekler için, sporu seven ve spor yapan hekimin daha başarılı olacağını söylemek isterim. Çünkü sporcunun halini daha iyi anlarlar. Takım doktorluğu da zor, yorucu fakat aynı zamanda zevkli bir iştir.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Sabahattin Tartarik (Şiro Çayı balıkçısı)
18.04.2019 12:05:32
Hangi mesleği ?
People
3
2) Eray Karalar (öğrenci)
17.04.2019 21:37:17
Bu mesleği yapabilmem için üniversitede hangi bölümü okumuş olmam gerekiyor?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer