KLİNİKLER
İstanbul Ünv. İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Reh. A.D.
FTR
19 Nisan 2021, Pazartesi
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Öncel.

Anabilim dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Burası Türkiye\'nin ilk fizik tedavi kliniğidir ve mazisi oldukça eskidir. İsmet Çetinyalçın 1956\'da, Doğan Akan da 1957\'de Amerika\'daki eğitimlerini bitirince İstanbul Üniversitesi\'nde rehabilitasyon fikri yeşerdi. Çetinyalçın şimdiki binanın bodrum katında bir bölümü, tıbbi rehabilitasyona uygun şekle sokarak fizik tedavi kliniğinde, Akan da ortopedi kliniğinde ilk rehabilitasyon çalışmalarını başlattı. Bu senelerde İstanbul\'da büyük bir poliomiyelit epidemisinin çıkması rehabilitasyon çalışmalarını hızlandırdı. Fizik Tedavi Kürsüsü Başkanı Ord. Prof. Dr. Cevdet Çubukçu\'nun ve Ortopedi Kürsüsü\'nün Başkanı Ord. Prof. Dr. Akif Şakir Şakar\'ın katkı ve destekleriyle 1958\'de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Derneği kuruldu ve rehabilitasyon çalışmaları daha da hızlandı. Ord. Prof. Dr. Çubukçu\'nun emekliye ayrılmasıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Kürsüsü başkanlığına tayin edilen Doç. Dr. İsmet Çetinyalçın\'ın profesörler kuruluna verdiği önerge kabul edilerek, kürsünün adı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon olarak değiştirildi. Böylece burası, Türkiye\'de fizik tedavi ve rehabilitasyon adını alan ilk kürsü oldu.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
9 öğretim üyemiz var. Bunlardan 6\'sı profesördür, bir başasistan ve 10 asistanımız var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel durumumuz pek içaçıcı değil. 12 hemşiremiz var ve yeterli. Ama hizmetli yok. Gündüz poliklinikte bir kadın hizmetli var. Ama gece özellikle ihtiyaç daha fazla, yatan hastanın altına sürgü vermek gerekiyor, hizmetlimiz yok. 1999\'da göreve başladım, o zamandan beri talep ediyorum ama hala bir şey yok. 3-4 hizmetliye ihtiyacım var. Burada asistan ve öğrenci eğitimi var. Slayt gösterecek kişi lazım. Öğretim üyelerinin getir götür işini yapacak elemana ihtiyacım var. Yatan hastayı röntgene, laboratuvara götürecek adamım yok. Ayrıca fizyoterapist kadrosunda da eksiğim var.

Yatak kapasiteniz ne kadar?
34 yatağımız var. Bunlardan 12 tanesi; 6\'sı kadına 6\'sı erkeğe ait olmak üzere koğuş. Döner perdeleri ve okuma ışığı, lavabosu, televizyonu, buzdolabı var bu odalarda. Yataklarımızın hepsi dolu. Türkiye\'nin her tarafından bölümümüze hasta geliyor. Gelen hasta 1 bazen 3 hafta yatıyor, o nedenle yatak için bir ay sonrasına gün verebiliyoruz.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Yeterli. Cihazlarımız çok hassas ve kapasitesilerinin üstünde çalışıyor. Bayodeks denilen cihazımızın değeri yüz milyarları buluyor. Elektromiyografi de oldukça pahalı bir alet. Cihazlarımıza gözümüz gibi bakıyoruz.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Her asistan 24 saat nöbet tutar. Ertesi gün de mesaisine devam eder, yani izin yok. Asistan nöbet tuttuğu için ek ücret alır. Tüm binada her gece bir asistan bir hemşire ve bir hizmetli nöbet tutuyor.

Rotasyon uygulamanız hakkında da bilgi verir misiniz?
Her asistan üç bölümde rotasyon yapar. Bunlar; romatoloji ağırlıklı dahiliye, ortopedi ve nörolojidir. Her biri 3 aydır. Tamamladığına ve başarılı olduğuna dair yazıyı getirmedikçe uzmanlık sınavına giremez. Eğitim süresi 3 yıldır ama 3.5-4 yıldan önce kimse uzmanlık sınavına giremez. Asistanların durumunu gösteren bir de defterleri vardır. Bunda her 6 ayda bir yapılan sınavlarda aldıkları puanlar, seminerler katıldıkları toplantılar yazılıdır. Yani hocası defteri eline aldığında onun hakkında bilgi sahibi olur.

Eğitim programınız hakkında neler söyleyeceksiniz?
Burada iki türlü eğitim yapılır. Son sınıf talebesi gelir bir buçuk ay kalır. Her gün pratik, haftada bir gün de teorik eğitim vardır. Bu süre sonunda önce sözlü sonra yazılı sınava girerler. Asistan eğitimimiz var. Kısa dönemlik bir adaptasyondan sonra servise çıkar, hastaya neler yapıldığını görür. Bir iki hafta da böyle geçer. Sonra yatak verilir. Tabi başında bir uzman vardır. Hocasına danışarak hastayı takip eder. Bir süre de böyle geçer. Sonra polikliniğe geçer. Orada da başında bir uzman vardır. Belli bir süre sonunda tez hazırlamaya başlar. Bir danışmanı olur. Bir buçuk yıl tamamlanınca da tezini verir. Tez kabul edilirse, bir sene içinde uzmanlık sınavına girme hakkını kazanır. Tez kabul edilmezse süre 6 ay daha uzar, kalırsa sınava dışardan girer.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Yurt içi ve dışı yayınlarımız oluyor. Her hocanın yılda en az 3-4 yurt içi yayını olur. Her hoca yılda 1-2 kongreye bildiri sunar. Yayınlarımız daha çok İngiliz mecmualarında yayınlanır. Profesörlerin 2 yılda bir dış yayını olur. Bu konuda en çok doçentler çalışır. Profesörlük için referans göstermek amacıyla dış yayınlara ağırlık verirler.

Kongreleri takip ediyor musunuz?
Dış kongrelere katılım tabi ki bu ekonomik durumda azalacak. İç kongrelere katılıyoruz. Yasa gereği oturum başkanı olarak kongrelere, yılda belirli sayıda katılıyoruz. Ama konuşmak için kişi istediği kadar gidebiliyor. İlaç firmaları davet ediyor genelde. Asistanlar da gitmek istiyor ama, her şeyi kendileri karşıladıklarından bu zor oluyor tabii.

Sizin bölümü tercih edecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Burada başarılı olmak isteyen çok yoğun bir çalışmayı göze almalı. Tezini de kendi hazırlayacak, fizyoterapiste verip ona hazırlatamaz. Yani kendine güvenene buyurun diyoruz.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer