KLİNİKLER
İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği
GASTROENTEROLOJİ
13 Ocak 2020, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız köşemizin bu haftaki konuğu, İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Sait Buğdacı

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

İstinye Üniversitesi, 2015 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir.

İstinye Üniversitesi Liv Hastanesi Bahçeşehir’de hizmet vermekte olup, bir yıl önce hizmete başlamıştır.

Kliniğinizde hangi tanı yöntemleri uygulanmaktadır?

Gastroenteroloji ünitesinde konvansiyonel endoskopik yöntemlerin yanısıra ileri endoskopik uygulamalar olan endosonografi, ERCP, kapsül pHmetri, kapsül endoskopi, özofageal ve anorektal manometri işlemleri uygulanmaktadır. Ayrıca endoskopik reflü onarımı (endoskopik Nissen) uygun vakalarda uygulanabilmektedir (stretta ve GERD-X).

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Üniversitemizin yeni olması hasebiyle klinik bilimler eğitimi gelecek yıl başlayacaktır. Asistan eğitiminde asistanların eğitimi önceliklidir. Hizmet alımı amaçlı kullanıma şiddetle karşıyım. İkili iyi diyalog her zaman karşılıklı özveriyi doğurur. Asistanlara özellikle de yan dal eğitiminde sınırlayıcı davranan üniteler duyumlarımız arasındadır. Bu yapının altında yatan psikolojik saiklerin hızla düzeltilmesinin gerekli olduğunu düşünenlerdenim.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Üniversitemiz bünyesinde gastroenteroloji bilim dalı endoskopi ünitesinde iki öğretim üyesi olarak hizmet vermekteyiz. Asistan ve yan dal uzman alım süreci yapılanma tamamlandığında başlayacaktır. Ancak, Sağlık Bakanlığının vakıf üniversitelerine kadro ayrımı konusunda ketum davrandığını belirtmek isterim.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yıllık iki kongre katılımı, sözel bildiri vb. varlığında ek kongre katılımı sağlanabilmektedir. 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 

Bir anonim söz, “Sevdiğiniz işi yaparsanız çalışmış olmazsınız.” der.  Meslektaşlarımın kişilik ve doğalarına en uygun alanı tercih etmelerini öneriyorum.

Klinik Künyesi

Kuruluş tarihi: 2015

Klinikte görevli hekimler

Doç. Dr. Mehmet Sait Buğdacı

Uzm. Dr. Sedat Özdemir

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer