KLİNİKLER
İ.Ü. Cerrahpaşa T.F. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
14 Nisan 2021, Çarşamba
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derin Kösebay.

Anabilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Bu kliniğin tarihçesi yaklaşık bir asıra yakındır. Önce Haydarpaşa\'daki Tıp Fakültesinde çalışıyor. Sonra Haseki Kadın Hastalıkları Hastanesi olarak 30 yıldan fazla görev yapıyor. 1966\'da Cerrahpaşa\'ya geliyor. Burada Cerrahpaşa Kadın Doğum Kliniği olarak açılıyor. Yani bu klinik; Türkiye\'nin en eski kadın doğum kliniğidir. Buradan ihtisas alanların bir kısmı yurt dışına gitti, bir kısmı da Türkiye\'nin çeşitli illerinde çalışıyor. Tevfik Remzi Kazancıgil, 30 seneye yakın bu kliniğin direktörlüğünü yaptı. O, hocaların hocası olarak bilinir. Çünkü Türkiye\'nin neredeyse bütün kadın doğum hocalarını o yetiştirmiştir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
6\'sı doçent 29 öğretim üyemiz var. Ayrıca 27 asistan 3 tane de baş asistanımız bulunuyor.

Yardımcı personel durumunuz nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu?
Burada, 10 sene önceki kadromuzdan yaklaşık 80 kişi eksik hizmet veriyoruz. Emekli olan veya istifa eden gidiyor, yerine kadro alınamıyor. Örneğin Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı 1989\'da kuruldu,1993\' de yeni binasına geçti. O zaman kadro alındı, aradan kaç sene geçti, hala kadro alınamadı. Kapıda bulundurduğumuz eleman sayısında bile eksiğimiz var. Gece, koca klinikte bir tek erkek personel bulundurabiliyoruz. Halbuki 40 yataklı her katta; bir kadın, bir erkek personel bulunmalı ki yeterli hizmet verilebilsin.

Kaç yatağınız var, doluluk oranınız ne kadar?
140 yatağımız var ama hepsini dolduramıyoruz. Yataklarımızın 25 tanesi onkolojiye, 120 yatak da kadın doğum kliniğine aittir. Yüzde 50\'sini ancak doldurabiliyoruz. Bazı problemli vakalarda üniversite hastanelerinin üstünlüğü tartışılmaz. Ancak normal doğumda insanlar iki misli para vermek yerine daha ucuz ve konforlu hastaneleri seçiyor. Kliniğimiz yaklaşık 40 yıldır doğru dürüst tamirat görmedi. Altyapı eksiğimiz çok.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?
Bayram ve yılbaşı akşamları da dahil olmak üzere, her akşam klinikte biri uzman veya öğretim üyesi toplam 5 kişi nöbete kalır. Hemşire ve ameliyathane personeli de nöbet tutar. Yani nöbette bir ekip bulunur.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Bu, asistan eğitimi içinde yapılıyor. Cerrahiye, anesteziye, patolojiye ve ürolojiye gidiyorlar. Rotasyonları biz düzenleyip asistanlara yaptırıyoruz. İhtisas döneminin dörtte biri rotasyonda geçiyor.

Eğitim programınızdan da bahseder misiniz?
Üniversite olmamızın getirdiği bir mecburiyet bu. Ama hakkıyla yaptığımızı söyleyebilirim. Her sömestr 67 saat, 2 gruba ders veriyoruz. Ayrıca İngilizce eğitim gören gruba da aynı dersler ingilizce olarak anlatılıyor. Haftanın her günü talebeler ve asistanlarla seminerler, toplantılar yapılıyor. Pazartesi sabahı onkolojinin, öğleyin de tüp bebeğin, salı endokrinolojinin, çarşamba sabahı onkolojinin toplantısı oluyor. Aynı gün öğlen ise öğretim üyeleri, talebe ve asistanlarla vaka tartışmaları yapıyor. Perşembe günü asistanlar seminer hazırlıyor. Onkolojide mecmua kulübümüz var. Perşembe günü burada en son çıkan yayınlar tartışılır. Ayrıca Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalının da kendi toplantıları oluyor.
İstanbul\'daki kadın- doğumla ilgili kongrelere asistanların hepsini yollamaya çalışıyoruz. İstanbul dışındakilere de en az 3 asistan gönderiyoruz. Her sene asistanları imtihan ederiz. Onlara eğitim derecelerini bildiririz. Birinci geleni ödül olarak yurt dışındaki bir kongreye göndeririz. Asistan en az 6 ay nöbet tutar. Bunun sonunda imtihan ederiz. Başarılı olursa orta kademeye çıkar yani nöbet sayısı azalır.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Bundan 10 sene öncesine göre 10 misli arttı. Her bilim dalı yurt içi ve dışındaki yayınlara yazı, bilimsel toplantılara da konuşmacı gönderir. Yurtdışı yayınlara katılmayı teşvik için bir uygulamamız var. Bunlar yıl sonunda rektörlük tarafından düzenlenen törenle ödüllendirilir. Ayrıca yurt dışı kongrelere katılmak için de kişiye artı puan getirir.Yılda ortalama 40 bilimsel yayınımız olur.

Teknik donanımız yeterli mi?
Çok eksiğimiz var. Dünyada en modern aletler hep üniversite hastanelerindedir. Diğer sağlık kuruluşları üniversitede görür, öğrenir ve alır. Bizde ise bu durum ters çalışır. En gelişmiş araç gereçler özel hastanelerde, birimlerdedir. Bırakın modern aletleri, rutinde kullandıklarımızda bile eksiklerimiz var. Tüp bebek ünitesinde dondurarak saklama ünitesi olmalı, yok. Preimplatasyon Genetik dediğimiz yöntem de yok. Makas, büstiri gibi ameliyathane aletlerini en son, 7 sene önce aldık. Hala o makasları bileyerek kullanıyoruz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Burada 3 birimimiz var. Bunlar onkoloji, endokrinoloji ve perinatolojidir. Bu bilim dalları Türkiye\'deki tüm kongrelere birinci sırada davet edilir. Buradan konuşmacı olarak da katılanlar olur. Ekonomik nedenlerden dolayı artık yurt dışı kongrelere katılmada azalma olacaktır.
Bölümünüzü tercih edecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Başta da belirttiğim gibi alet-edavat eksiğimiz var ama bunları kısa zamanda tamamlamaya çalışacağız. Asistanlarımızı motive eden uygulamalarımızdan da bahsetmiştim.Yoğun bir eğitim programımız var. Burayı seçecek asistanlar; çalışmadan, öğrenmeden, vaka takip etmeden başarılı olamayacaklarını bilmelidir. Asistanlarımıza birer karne veririz. Katıldıkları kongreleri, seminerleri, toplantıları kaydederler. İlgili öğretim üyeleri de imzalar. Yani asistanın elindeki karne, nasıl çalıştığını gösterir.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) ümit gök (öğrenci)
25.06.2015 15:23:09
sayın profesörler hep aynı şeyleri yazmıyormusunuz farmakoloji sadece veteriner tıp eczacılıkta yok o dediğiniz puanları yüksek 4 yıllık kimyadada olduğunu bilmiyormusunuz hatda onlar tus sınıvınada girmeye hakkı var kazandımı ister farmakologda olabilir yada bir eczacılık sınavı yapılıyormuş kimyacılar için kazandımı eczacı oluyor lütfen bunları internet sayfalarına yayılın maaşları doktor maaşı kadar ayda 10 milyar olduğunu yazın.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer