KLİNİKLER
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göz Kliniği
GÖZ HASTALIKLARI
22 Mayıs 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göz  Kliniği Şefi Prof. Dr. Ahmet Maden

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimizin içinde yer almış olduğu hastane, 1851 yılında “Gureba-ı Müslimin” adıyla bugünkü Konak Doğum Hastanesi binasında kurulmuştur.

1851 yılında hizmete açılan Gureba-ı Müslimin Hastanesinin ilk yıllarına ait doktorları hakkında fazla bir bilgi yoktur. Sadece Dr. Nalbantoğlu Nikolaki’nin 1879 yılından önce İzmir Guraba-i Müslimin Hastanesinde sertabip (baştabip) olarak görev yaptığı bilinmektedir. Onun görevden ayrılırken önerisi üzerine 1879 yılında Dr. Mustafa Enver Bey hastaneye sertabip olarak atanmıştır. Dolayısıyla hastanenin  ilk Türk Başhekimi olan Dr. Mustafa Enver Bey, hastane tarihinde Gureba-ı Müslimin Hastanesi  ile  ismi özdeşleşmiş  kişilerin başında gelmektedir.  22 Temmuz 1932 tarihinde 83 yaşında vefat eden  Mustafa Enver Bey’in  hatırasını yaşatmak için İzmir’de bir bulvara ismi verilerek heykeli dikilmiştir.

Yatak sayısı zamanla artan hastanenin, savaş yıllarında, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinden sonra, yatak sayısı 250’den 80’e indirilmiş, memur, doktor ve hizmetli kadroları daraltılmıştır. 1920 yılında hastanenin bir kısmı 15 doktorun görev aldığı “Amerikan Kızılhaç Hastanesi” olarak görev yapmıştır.

1851 yılında “Gureba-ı Müslimin Hastanesi” ismi ile bugünkü Konak Doğum Hastanesi binasında hizmete giren hastanenin ismi önce, 1914 yılında  özel idareye  devredilerek, İzmir Memleket Hastanesi olarak değiştirilmiş, daha sonra 1950 yılında Sağlık Bakanlığına geçen hastanenin ismi İzmir Devlet Hastanesi olarak belirlenmiştir. 

1958 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulduğunda Üniversite Hastanesinin inşaatı henüz tamamlanmamış olduğundan, göz hastalıkları kliniğinin de aralarında bulunduğu bazı klinikler faaliyetlerini bir süre İzmir Devlet Hastanesindeki kliniklerde sürdürmüşlerdir.

Hastane, 1982 yılında Basın Sitesi-Yeşilyurt Semti’nde inşa edilen, şu anda halen faaliyetini sürdürdüğü yeni binaya taşınarak, çok kısa bir süre “Atatürk Sağlık Sitesi İzmir Devlet Hastanesi”  adıyla anılmıştır.

En son olarak hastaneye  “İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi” ismi verilmiş, aynı yerde, aynı isimle hizmete devam etmektedir. Hastanemiz bugün yaklaşık 900 doktor ve bin 100 yatağı ile bölgenin önde gelen sağlık kuruluşlarından biri durumundadır. Hastane Yeşilyurt Semti’nde bulunduğundan halk arasında yaygın olarak “Yeşilyurt Devlet Hastanesi” adı ile de bilinmektedir.

Hastanemiz tarihinde kayıtlarda ismine ulaşılabilen ilk göz hekimi (Kehhal), Haruni Efendi olarak görünmektedir. Yine kayıtlardan Haruni Efendi’nin  1891- 1907 yılları arasında hastanemizde görev yaptığı anlaşılmaktadır. Ayrıca, 1900’lü yıllarda Matyadi Emanuel Efendi’nin hastanemizde göz hekimi olarak görev yaptığı bilinmektedir. Daha sonraki dönemlerde hastanemiz göz hekimleri arasında  Dr. Ferhat, Dr. Mithat Oral, Dr. Rifat Ahmet Gözberk, Dr. Lütfi Kırdar isimlerine rastlanmaktadır. Bu hekimler dönemlerinde hastanenin tek göz hekimi olarak görev yapmışlardır.

Hastanemizin “İzmir Devlet Hastanesi” olarak hizmet verdiği dönemlerde (1950’den sonra) muhtemelen Ege Üniversitesi ile ortak çalıştığı dönemlerde Dr. Selahattin Erbakan hastanemizde çalışan göz hekimleri arasında yer almaktadır. Yine çakışan dönemlerde hastanemizde çalışmaya başlayan Dr. Zuhal Çakırca  1998 yılında emekli oluncaya kadar hastanemiz Göz Kliniği Şefliği görevini yürütmüştür.

Op. Dr. Zuhal Çakırca’nın 1998 yılında yaş haddinden emekli olmasının ardından 1999 yılında Prof. Dr. Ahmet Maden Sağlık Bakanlığının açmış olduğu merkezi sistem sınavda başarı göstererek klinik şefi olarak atanmış ve halen  bu görevi sürdürmektedir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Yukarıda açıklandığı gibi, geçmişi oldukça eski yıllara dayanan hastanemizde 1958 yılından bu yana asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimiz 2006 yılında yapılan toplu şef atama işlemleri sırasında ikiye ayrılmıştır. Şu anda ayrılmadan sonra 1. Göz Hastalıkları Kliniği olarak akademik kadromuz iki uzman, bir şef yardımcısı ve bir şeften oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde yedi sekiz hemşire, iki yardımcı personel bulunmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Haftada iki gün eğitim saatimiz vardır. Eğitim Programımızı çarşamba günleri seminerler, cuma günleri olgu sunumu, literatür tartışması vb. şeklinde sürdürüyoruz.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Toplam 19 yatağımız olup, doluluk oranımız  yüzde 40-100 arasında değişmektedir. Giderek hospitalize etmeden gün içi cerrahi uygulamaları ağırlık kazandığından, doluluk oranı yapılan ameliyat ve diğer uygulamaların sayısı ile doğru orantılı gitmeyebilmektedir.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayısı ortalama 2 bin civarındadır. Genel poliklinik ile birlikte elektif randevu sistemiyle yürütülen üst düzey birim polikliniklerimiz bulunmaktadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Asistanlar için günlük nöbet sistemi mevcut. Her gece klinik hastaları için bir nöbetçi asistan kalıyor. İlk yıl asistanı ilk 4-6 ayında kıdemli bir asistan yanında refakatçi olarak nöbete kalıyor. İlk yıl asistanı  ayda ortalama sekiz nöbet tutuyor.

Uzmanlar genellikle haftalık dilimler halinde icapçı şeklinde nöbet tutuyorlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Kliniğimizde asistanlar için standardize edilmiş bir eğitim programı var. Asistan, poliklinik ve servis hizmetleri yanında, eğitimi süresince her birimde ortalama 3 ay rotasyon yapmaktadır. Her asistanın bir “asistan karnesi” mevcut olup, eğitimi ile ilgili detaylar (rotasyonları, yaptığı ya da asiste ettiği ameliyat ya da uygulamalar vb.) buraya kaydedilmektedir).

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Zorunlu klinik dışı rotasyonlara ek olarak hastanemizde 1 aylık acil servis rotasyonu uygulanmaktadır. Bunun dışında yukarıda söz edildiği gibi klinik içi birim rotasyonu uygulamalarımız vardır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yılda  bir yurt içi, bir de yurt dışı makalemiz yayınlanmıştır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Güçlüklerle karşılaşılsa da, evet. Özellikle asistanların ulusal kongrelere katılımını en yüksek düzeyde sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca, kendimiz de verilen değişik görevlerle (konferans, panel, kurs vb.) çok sayıda bilimsel toplantıya iştirak ediyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Hekimlik çok onurlu ve çok güzide bir meslek olmasına karşın, maalesef ülkemizde çok çok zor bir meslek haline geldi. Hangi dalda olursa olsun, hekimleri büyük zorluklar bekliyor. Ancak, göz hastalıkları hekimlik mesleği içinde oldukça seçkin bir dal. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerle iç içe.

Asistanların iyi donanımlı bir hekim olarak yetişmeleri son derece önemli. Hekimlik her ne kadar bugün için çamur içine düşmüş olsa da, sonuçta bir altın gibidir. Eğer genç meslektaşlarım hekimlik onurunu ön planda tutabilirler ve iyi donanımlı olabilirlerse, bu zorluklardan nispeten daha az etkileneceklerine ve bu sıkıntıları daha kolay aşabileceklerine inanıyorum.

 

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve ünvanları

 

Klinik Şefi:

Prof. Dr. Ahmet Maden

 

Klinik Şef Yardımcısı:

Doç. Dr. Nazife Sefi Yurdakul

 

Başasistan:

Op. Dr. Aras Saklamaz

 

Uzman:

Op. Dr. Melih Türe

Asistanlar:

Dr. Özgür Yağız

Dr. Neşe Şanlı

Dr. Özgür Eroğul

Dr. Aytek Coşar

Dr. Elçin Kalalı

Dr. Mustafa Karakaş

Dr. İpek Çintan

Dr. Esra Seda Bodur

Dr. Umut Demirdelen

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Hayriye AKSAN (EMEKLİ Kamudan)
24.08.2014 12:54:49
PRF Ahmet Maden Hocanın ve yardımcısı Doçent Dr Nazife Hanım ın halen ATATÜRK Devlet Hastanesinde görevde olmalarına sevindim. Gözlerimi ameliyat için ancak onlara emanet edebilirim. Her ikisine de Saygılar Sevgiler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer