KLİNİKLER
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Nöroloji Kliniği
NÖROLOJİ
31 Ekim 2010, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Nöroloji Kliniği Şefi Prof. Dr. Galip Akhan

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Hastanemizde üç “Nöroloji Kliniği”, bir “Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesi”, bir “Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG Laboratuvarı” ve 1 Nöropsikoloji Laboratuarı bulunmaktadır.

Kliniğimiz 2003 yılında benim göreve atanmam ile İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 3’üncü  Nöroloji Kliniği olarak kuruldu. Eğitim kadromuz bir şef, bir başasistan ve bir uzman hekimden oluşmaktaydı.

2004 yılında kliniğimize bağlı “EEG Monitörizasyon ve Uyku Laboratuvarı” kurulduktan sonra eğitim kadromuza Uzm. Dr. Esen Yüksekkaya eklendi ve başasistanımız ile birlikte laboratuvarımızda çalışmaya başladı. 2006 yılında Uzm. Dr. Esen Yüksekkaya eş durumu nedeniyle kliniğimizden ayrıldı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Ayık Uyku Laboratuvarımızda çalışmaya başladı. Uzm. Dr. Şule Peker ve  Uzm. Dr. Sibel Ayık halen benimle birlikte  “uyku laboratuvarımızda” çalışmalarını sürdürmektedir ve her gün 2 hastaya tüm gece uyku kayıtları yapılmaktadır.

Yine 2006 yılında 1. Nöroloji Kliniğinde çalışan Doç. Dr. Tülay Kurt (İncesu) kliniğimize geçerek bizimle birlikte çalışmaya başladı ve 2009 yılında şef yardımcısı kadrosuna atandı. Kendisi şef yardımcısı görevinin yanı sıra hastanemiz nöroloji kliniklerine bağlı, Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG Laboratuvarında Uzm. Dr. Ayşegül Karatepe ile birlikte çalışmaktadır ve kliniğimiz adına yılda yaklaşık 3 bin hastaya EMG çekimi yapılmaktadır (Lab’ın toplam sayısı geçen yıl 9 bin civarında).

2007 yılında Uzm. Dr. Sabiha Türe’nin kliniğimize başlamasından sonra epilepsi ve epilepsi cerrahisi çalışma ekibimiz kuruldu. Bu ekipte ben, Uzm. Dr. Sabiha Türe, Nöroşirurji Uzmanı Dr. Gönül Güvenç ve Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. M. Fazıl Celal çalışmaktayız. Kurulduğu tarihten bu yana EEG Monitörizasyon Ünitemizde her gün 2 hastanın monitörizasyonu yapılmaktadır ve 20’ye yakın hastaya başarı ile epilepsi cerrahisi uygulanmıştır.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kurulduğu tarihten bu yana birimimizde asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuzda bir şef, bir şef yardımcısı, bir başasistan ve üç uzman hekim çalışmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizin yataklı bölümünde bir sorumlu hemşire, 10 hemşire, bir sekreter ve iki personel çalışmaktadır. EEG Monitörizasyon ve Uyku Laboratuvarı Ünitemizde altı EEG teknisyeni ve bir personel görev yapmaktadır. Hastanemiz Nöroloji Kliniklerine bağlı Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG Laboratuvarında üç EMG teknisyeni ve iki EEG teknisyeni çalışmaktadır. Ayrıca yine Hastanemiz Nöroloji Kliniklerine bağlı, Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesinde bir sorumlu hemşire, 16 hemşire ve iki personel bulunmaktadır. Nöropsikoloji Laboratuvarında iki deneyimli psikolog  hizmet vermektedir.

 

Eğitim programınız nedir?

Her iş günü saat 08:30-11:00 arası serviste yatan hastalara haftada 3 gün klinik şefi, 2 gün şef yardımcısı tarafından; saat 15:00-16:00 arasında klinik sorumlu uzman tarafından vizit yapılmaktadır. Tatil günlerinde icapçı uzman hekimler vizit yapmaktadır. Genel poliklinik hizmetleri her gün bir uzman hekimin sorumluluğunda ve denetiminde yapılmaktadır, ayrıca özel dallarda (baş ağrısı, uyku bozuklukları, epilepsi, Parkinson hastalığı ve hareket bozuklukları, demans, multipl skleroz ve diğer immün kökenli hastalıklar) poliklinik hizmetleri, ilgili dalda uzmanlaşmış hekimler tarafından asistan doktor katılımı ile yapılmaktadır.

Eğitim dönemi süresince (eylül-haziran ayları arasında) üç nöroloji kliniğinin ortak katılımı ile haftada bir gün literatür saati, bir gün seminer ve bir gün de olgu tartışmaları yapılmaktadır. Ayrıca, her klinik kendi içinde seminer ve olgu tartışması yapmaktadır. Epilepsi Çalışma Grubu haftada bir gün toplanıp olgularını tartışmaktadır. Bunların dışında Türk Nöroloji Derneği Ege Bölgesi olgu sunumu toplantılarına olgu sunumları olarak katılım sağlanmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde 30 yatak, hastanemiz Nöroloji Kliniklerine bağlı Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesinde 15 yatak mevcut. Yataklarımızın doluluk oranı yüzde 80-100 arasında değişmektedir. EEG Monitörizasyon ve Uyku Laboratuvarı Ünitemizde dört yatak vardır ve yüzde 100 doluluk oranı ile çalışmaktadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız ortalama 25-30 bin arasında değişmektedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Hastanemizde üç ayrı Nöroloji Kliniği olduğu için üç günde bir aktif nöbet (acil servis konsültanlığı) tutulmaktadır ve aktif nöbet gününde iki asistan, diğer günlerde bir asistan nöbetçi kalmaktadır. Yeni başlayan bir asistan ilk ay hastaneye ve kliniğe adaptasyon sürecinde günaşırı asıl nöbetçi asistan/asistanların yanında gözlemci olarak nöbet tutmaktadır. İkinci aydan itibaren iki ay süre ile 3 günde bir aktif nöbet günlerinde nöbet tutmaktadır.  Sonrasında ayda 7-8 nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

İlan edilmiş bir müfredat programımız yoktur. Bakanlığın çalışmaları netleşinceye kadar Nöroloji Derneğinin önerdiği asistan karnelerini kullanmaktayız.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

İlk yıl asistanı serviste ve Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesinde çalışmaktadır. Yine ilk yıl içinde bir ay acil servis rotasyonu yapmaktadır. İkinci yıl dâhiliye rotasyonu, 3’üncü yıl psikiyatri rotasyonu, 4’üncü yıl çocuk nörolojisi rotasyonu yapılmaktadır ve 5’inci yıl asistanı Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG Laboratuvarında 4 ay çalışmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Bana ait 1 yurt dışı ve 1 yurt içi yayın var, 4’ü sözel olmak üzere toplam 14 yurt içi bildirimiz var.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Ulusal Nöroloji Kongresi ve Ulusal Klinik Nörofizyoloji Kongrelerine her yıl bildirili olarak katılıyoruz. Bunların dışında kliniğimizde çalışan akademisyen ve uzman hekimler her yıl  yurt dışında yapılan bir kongreye katılmaktadır. Kliniğimizde çalışan asistan hekimler, bildiri götürenler öncelikli olmak üzere her yıl bir yurt içi kongreye gönderilmektedir.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimiz yatak sayısı, yoğun bakımı, nörofizyoloji laboratuvarları (EEG, EMG, LTM, PSG), Nöropsikoloji Laboratuvarı.  ve eğitim kadrosu ile en son bilimsel yenilikleri takip edip uygulayan bir kliniktir. Ayrıca diğer nöroloji klinikleri, nöroşirurji ve radyoloji ile yakın bir çalışma içindedir.

 

3. Nöroloji Kliniğindegörev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik Şefi:

Prof. Dr. Galip  Akhan

 

Klinik Şef Yardımcısı:

Doç. Dr. Tülay Kurt İncesu

 

Başasistan:

Uzm. Dr. Şule Peker

           

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Ayşegül Karatepe

Uzm. Dr. Sabiha Türe

Uzm. Dr. Ayşe Türkyılmaz

Asistanlar:

Dr. Ferda Kızıltaş     

Dr. İdris Şevki Köken

Dr. Ayşe Kılıç

Dr. Aslı Kuytu

Dr. İrem Taşkıran

Dr. Selcan Keşan Zeybek

Dr. Serkan Saka

Dr. Dilek Altın Akyüz

Dr. Kübra Özkeşkek

01/11/2010

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer