KLİNİKLER
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi
KALP VE DAMAR CERR.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ali GürbüzKliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz ilk defa 1989 yılında Opr. Dr. Mansur Şağban’ın şefliğinde kurulmuş ve açık kalp ameliyatlarına başlamıştır. 1999 yılında Doç. Dr. Ali Gürbüz’ün şefliğinde yeniden yapılandırılarak 2. dönemine başlamıştır. Şu anda kliniğimiz her türlü açık kalp ameliyatının, konjenital kalp cerrahisinin ve her türlü vasküler uygulamanın yapıldığı bölgenin referans hastanesidir. Özellikle son yıllarda endovasküler girişimler konusunda da Türkiye’de lider pozisyona geçmiştir. Bir yıl evvel ülkemizde ilk kez kliniğimizde hizmete giren hibrid ameliyathanede invaziv radyolojik ve cerrahi girişimleri aynı anda yapabilmekteyiz. O nedenle bazı hibrid endovasküler uygulamalar şu anda Türkiye’de sadece kliniğimizde yapılmaktadır. Farklı birçok üniversiteden öğretim üyesi kliniğimizi ziyaret ederek bu konu ile ilgili eğitime ve canlı uygulamalara katılmaktadır. Ayrıca, kliniğimiz iki yılda bir güncel bir konuda geniş katılımlı “workshop”lar düzenlemektedir. En son toplantımızı da 28 Şubat’ta Ulusal Vasküler Cerrahi Derneğinin bünyesinde “İnteraktif Venöz Günleri” adı altında yapacağız. Bu toplantıda, ameliyathane de canlı olarak yapacağımız operasyonları konferans salonumuzdaki katılımcılara naklen sunacağız.

Bununla beraber kliniğimiz Sağlık Bakanlığının uygun gördüğü bazı hastanelerde kalp cerrahisi için koordinatör hastane olarak faaliyet göstermektedir. Bu bağlamda en son olarak Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi bünyesinde, kliniğimiz koordinatörlüğünde açık kalp cerrahisi uygulamaları başlatılmış ve halen tarafımızdan yürütülmektedir.

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

1990 yılından bu yana asistan eğitimi verilmektedir. Bu eğitim stratejimiz yıllar içinde deneyimlerle şekillenmiş ve çok profesyonel bir konsepte ulaşmıştır. Teorik eğitim formasyonunun yanında asistanlarımızın cerrahi pratiğin de önem vermekteyiz. Kliniğimizde ihtisasını bitiren bir asistanımız her türlü acil vasküler deneyime sahip olmakta ve kalp cerrahisinde önemli tecrübeler kazanmaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Hastalarımızın ve eğitim alan asistanlarımızın en şanslı olduğu konulardan birisi de akademik kadromuzdur. Akademik yönden oldukça zengin bir kadroya sahibiz. Gerek bilimsel çalışmaları, gerekse kongre katılımlarını en üst düzeyde tutmaktayız. Şu anda 1 şef, 2 şef muavini , 3 başasistan, 7 uzmanımız mevcuttur. Bunların 8’i doçenttir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimiz aynı katta servis, 7’şer yataklı iki yoğun bakım ve 2 ameliyathaneden oluşmaktadır. Bu çok sayıdaki birimde doğal olarak çok sayıda elemana ihtiyaç duyulmaktadır.
Her yerde olduğu gibi bizde de özellikle yoğun bakım hemşiresi sayısında zaman zaman eksiklikler vardır.

Eğitim programınız nedir?

Her hafta cuma günleri ameliyat edilecek hastalarla ilgili geniş kapsamlı bir konsey toplantımız olmaktadır. Bu toplantılarda her hasta özelinde asistanlarımıza kardiyovasküler sistem hastalıkları ve cerrahi stratejileri anlatılmaktadır, Ameliyat edilecek hastaların cerrahi teknikleri etraflıca tartışılmaktadır. Takiben makale saati ve daha önce belirlenen konuların anlatımı yapılmaktadır.

Bununla beraber günlük olarak asistanlarımıza operasyonlar sırasında belirli düzeylerde cerrahi uygulama yapma şansı verilmektedir ve bu işlemler sırasında tecrübeli ekibimizin deneyimlerine de sahip olmaktadırlar. Kliniğimiz cerrahi çeşitlilik açısından çok zengin bir klinik olması nedeniyle eğitim alan hekimlerimiz, ihtisaslarını tamamladıklarında özgüvenleri tam iyi birer kalp-damar cerrahı olmaktadırlar.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
On dört yoğun bakım, 27 servis yatağımız mevcuttur. Bu yatak sayımızla sadece Ege Bölgesi’ne değil, tüm Türkiye’ye hizmet vermektedir. Bölgenin referans hastanesi olmamız nedeniyle 24 saat kesintisiz olarak acil ve acil dışı tüm hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Yatak sayımızı arttırmak için hastane bünyesinde yoğun çalışmalar devam etmektedir. Doluluk oranımız yüzde 100’dür.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Ortalama 15 bin civarındadır. Aynı anda 3 odada poliklinik hizmeti vermekteyiz. Ameliyat sayımızın yıllık bin 200 civarında olduğunu düşünürsek, bu rakamın her geçen gün arttığını tespit etmekteyiz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbet düzenimiz asistanlarımızın kıdem durumuna göre değişmektedir. Nöbet sayılarını belirlerken, asistanlarımızın eğitim durumlarıyla beraber sosyal yaşamlarının da bozulmamasını amaçlamaktayız. Nöbet uygulaması ihtisas süresinin ilk 2 yılında ayda 10, sonraki 2 yılında ayda 8, sonraki 2 yılında ise ayda 6 nöbet şeklinde yapılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Bu konuda kendimizin geliştirmiş olduğu ve diğer kalp-damar-cerrahi kliniklerinin de uygulamalarını içeren hazırladığımız program mevcuttur. Bu program yıllar içinde sürekli revize edilmiş ve “Ülkemiz somut koşullarında hizmet verecek bir kalp-damar cerrahı nasıl yetişir?” sorusuna cevap verecek şekilde hazırlanmıştır. Hangi yıl hangi asistanın ne yapacağı programla belirlenmiştir. Bu bağlamda da yıllık asistan karneleri düzenlenmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistan rotasyonları müfredatta belirtildiği üzere genel cerrahi, göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları, kardiyoloji ve anestezi birimlerini içermektedir. Asistan sayısı azlığı nedeniyle rotasyon uygulamalarında zorluklar yaşamaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Kliniğimiz bilimsel olarak yurt içi ve yurt dışı toplantılarda üst düzeyde temsil edilmektedir. Son bir yılda “Science Citation Index (SCI)” kapsamı, SCI dışı yabancı makaleler ve internet dergilerindeki (ISSN numaralı) makale sayımız 47, yurt içi makale sayısı 4, uluslararası kongrelerde sunulan bildiri sayısı 44, ulusal kongrelerde sunulan bildirilerimizin sayısı ise 98 olmuştur. Amacımız bu yayınların hem sayısal hem de tıbbi kalitesini en üst düzeye taşımak, bunu gerçekleştirirken hem insanlarımıza hizmet vermek hem de bilim dünyasına katkı da bulunmaktır.

Ayrıca kliniğimiz akademik kadrosu birçok ulusal ve uluslar rası toplantı da oturum başkanlığı ya da panelistlik gibi görevler almaktadır. Bu tablo da beni bu kliniğin şefi olarak çok gururlandırmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kişisel yaklaşımım, bilimsel toplantı ve kongrelerden üst düzeyde klinik olarak faydalanmak ve kendi deneyimlerimizi de tıp dünyasına aktarmaktır. Bunu gerçekleştirirken klinik ekibinin kolektif olarak katılımını sağlamak temel bakış açılarımdan biridir. Bu nedenle yoğun olarak kongrelere katılmaktayız. Geçen yıl 12 yurtdışı toplantısına 30 kişilik katılımımız oldu. Gururla söylemek isterim ki 3 kıdemli asistanım da geçen yıl yurtdışı toplantısında kliniğimizi temsil etmişlerdir. Yurt içi kongrelerine de yoğun olarak katılmaktayız. Kliniğimiz hemşirelerinden 10 kişi de yurt içindeki toplantılara katılmıştır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kalp-damar cerrahisi özveri gerektiren bir branş olup, yoğun çalışma gerektiriyor. Bu branşa gönül vermiş hekimlerimiz için kliniğimiz tercih edilen bir klinik haline gelmiştir. Vizyonumuzun genişliği, bilimsel performansımızın üst düzeyde oluşu, asistanlarımızın bile yurt dışı kongrelere katılıyor oluşu, her türlü ameliyatın yapıldığı bir klinik oluşu nedeniyle kalp-damar cerrahisine gönül verecek genç arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz.

Teşekkürler.

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:
Klinik Şefi: Doç. Dr. Ali Gürbüz
Klinik Şef Yrd: Doç. Dr. Cengiz Özbek
Klinik Şef Yrd: Doç. Dr. Ufuk Yetkin
Kardiyak Anestezi Sorumlusu:
Uzm. Dr. Nagehan Karahan

Başasistan:
Doç. Dr. Levent Yılık
Doç. Dr. Mert Kestelli
Opr. Dr. Tayfun Göktogan

Uzman:
Doç. Dr. Banu Lafçı
Doç. Dr. Ömer Tetik
Opr. Dr. Kazım Ergüneş
Opr. Dr. Haydar Yaşa
Opr. Dr. Serdar Bayrak
Opr. Dr. Ahmet Özelçi
Opr. Dr. Orhan Gökalp
Opr. Dr İsmail Yürekli

Asistanlar:
Dr. Berkan Özpak
Dr. Tevfik Güneş
Dr. Aykut Şahin
Dr. Mehmet Bademci
Dr. Muhammet Akyüz
Dr. Barçın Özdem
Dr. Övünç Arslan

Hemşireler:
Servis sorumlu Hemşiresi: Sevil Şahin
Yoğun bakım Sorumlu Hemşiresi: Gökçen Köker
Ameliyathane Sorumlu Hemşiresi: Ayten Akman
Perfüzyon Sorumlu Hemşiresi: Dudu Acar
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer