KLİNİKLER
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
17 Ocak 2020, Cuma

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinden Prof. Dr. Cemal Kazımoğlu

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yaklaşık 160 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği ise 1965 yılında kurulmuştur. Kliniğin kurucu şefi Op. Dr. Cevdet Alptekin’dir. 1960’lı yıllarda İzmir Devlet Hastanesi adı ile faaliyetini sürdürmüştür. 1990’lı yıllarda ise adı İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmuştur. Kliniğimizde 1972 yılında uzmanlık eğitimine başlanmıştır. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2011 yılından itibaren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesiyle yapılan ortak kullanım protokolü çerçevesinde “Üniversite Hastanesi” olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Kliniğimizde şu ana kadar 96 uzman hekim yetişmiştir.

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 47 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuzda iki profesör, iki doçent, bir doktor öğretim üyesi, üç başasistan, 10 uzman hekim ve dokuz uzmanlık öğrencisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Servisimizde 21 hemşire, iki tıbbi sekreter, iki ortopedi teknisyeni ve altı temizlik elemanı bulunmaktadır. Ayrıca, iki fizyoterapist arkadaşımız da bizimle birlikte çalışmaktadır.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Kliniğimizde cuma günleri, haftalık yapılan ameliyatların değerlendirildiği toplantı ile seminer sunumu yapılmaktadır. Ayrıca, cuma günleri hariç düzenli olarak poliklinik hastalarının değerlendirildiği günlük vaka konseyi toplantısı yapılmaktadır. Kliniğimiz cuma günleri yapılan Diyabetik Ayak ve Ortopedik Onkoloji Konseyi’nin üyesidir.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde 59 yatak bulunmaktadır. Yatak doluluk oranımız 2018 yılı verilerine göre yüzde 80’dir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

2018 verilerine göre poliklinik sayımız yaklaşık 120 bin kadardır. Ayrıca, 2018 yılında kliniğimizde yaklaşık 6 bin ameliyat yapılmıştır. 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

İlk yıl asistanlar üç günde bir, daha sonraki yıllarda ise daha az sayıda nöbet tutmaktadırlar. 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Kliniğimizde, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği, Eğitim Konseyi tarafından hazırlanmış çekirdek eğitim programı uygulanmaya çalışılmakta ve asistan karneleri tutulmaktadır. Ülkemizde maalesef eğitim verilen kurumlar arasında eğitici sayısı ve donanım bakımından farklılıklar olması nedeni ile çekirdek eğitim programlarının uygulanmasında bir standart henüz yakalanamamıştır. Biz geniş eğitim kadromuzla, klinik eğitimimizde mümkün olduğunca bu müfredat çerçevesinde hem teorik hem de pratik olarak eğitimlerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanlar beş yıllık eğitim dönemleri boyunca acil tıp, anestezi, genel cerrahi, fizik tedavi, kalp damar cerrahisi ve plastik cerrahi bölümlerinde toplam dokuz ay rotasyona tabi tutulmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

2018 yılında kliniğimizdeki uluslararası yayın sayımız 10, ulusal yayın sayısı ise sekizdir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt dışı bilimsel toplantılara ancak eğitici konumundaki doktorlarımız katılabilmektedir. Ancak; yurt içinde düzenlenen ulusal kongrelere, bilimsel toplantılara ve kurslara olanaklarımız ve sponsorluklar ölçüsünde uzman hekimlerin yanında asistanlarımızın da katılımı sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kliniğinizde tıbbi cihaz açısından durum nedir?

Hastanemiz İzmir ve Ege Bölgesi’nin en büyük eğitim ve araştırma hastanesidir. Bunun yanında, tıbbi cihaz açısından son derece donanımlıdır. Özellikle yenilenen ameliyathanemizde son teknoloji ürünü tıbbi cihazlar ve görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır.

 

  1. Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı, asistanlık ve uzmanlık döneminde fedakârlık ve özverili çalışma gerektiren ağır bir cerrahi branştır. Kliniğimiz, deneyimli eğitici kadrosu ve geniş hastane imkânlarıyla ortopedi ve travmatoloji ailesine iyi yetişmiş, donanımlı uzmanları kazandırmayı hedefleyen bir kliniktir. Arkadaşlarımızla birlikte huzurlu bir aile ortamında çalışmaktayız. İnsan ilişkilerimizde saygı, sevgi ve hoşgörüye, klinik çalışmalarında ise disipline büyük önem veriyoruz. Ortopedi ve travmatoloji alanına ilgi duyan arkadaşlarımızı kliniğimize bekliyoruz.

Teşekkürler.

 

Klinik Künyesi

      Kuruluş Tarihi: 1965

      Klinikte görev yapan görev yapan hekimler:

      Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri

      Prof. Dr. Cemal Kazımoğlu

      Prof Dr. Muhittin Şener

      Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Çağatay Zengin

      Eğitim Görevlisi-Başasistan

      Doç. Dr. Tuğrul Bulut

      Doç. Dr. Mesut Tahta

      Op. Dr. Mehmet Özdemir

      Op. Dr. Hüseyin Durmaz

      Op. Dr. Ali Murat Dülgeroğlu

      Uzmanlar

       Op. Dr. Zeki Sertöz

       Op. Dr. Süleyman Sofulu

       Op. Dr. Mahmut Tunçez

       Op. Dr Ali Kantemir

       Op. Dr. Ahmet Savran

      Op. Dr. Kemal Kayaokay

      Op. Dr. Cavit Sertaç Saruhan

      Op. Dr. Cumhur Deniz Davulcu

      Op. Dr. Murat Azizi Vatansever

      Op. Dr. Hakan Zeybek

     Asistanlar

      Dr. Hakan Ertem

      Dr. Naim Özpolat

      Dr. Burak Orhan Kandemir

      Dr. Mehmet Maden

      Dr. Abdullah Onur Batıhan

      Dr. Ali Haydar Sevdiren

      Dr. Sabyraly İsmailov

      Dr. Özgür Doğan Aydın

      Dr. Oğuz Tezcan

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer