KLİNİKLER
İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
GÖĞÜS CERRAHİSİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Klinikler köşemizin bu haftaki konuğu İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Salih Zeki Güçlü. Başnekim Güçlü, bir klinik değil, hastanelerini tanıttı.

Hastanenizin tarihçesini anlatır mısınız?
1910 yılında hastanemiz 10 yatak ile açılmıştır. 1924 yılında yatak sayısı 50’ye yükseltilip hastane kimliği kazandırılmıştır.1946 yılında İzmir Bulaşıcı ve Salgın Hastalıkları Devlet Hastanesi adını almıştır. 1955 yılında yatak kapasitesi 575 olup ismi İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi adını almıştır. 1959’da Ege Üniversitesi’nin bazı klinikleri düzenlenen bir protokol ile hastanemiz bünyesinde yer almıştır. 1 Mayıs 2000 tarihinde İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ismini almıştır.
Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor? Hastanemiz göğüs ve göğüs cerrahisi eğitimi vermektedir. Göğüs hastalıkları kliniklerinde 7 şef, 8 şef yardımcısı, 37 uzman ve 55 asistan; göğüs cerrahisinde ise 1 şef, 2 şef yardımcısı, 9 uzman ve 7 asistan bulunmaktadır. Yan dallarda ise 1 diş hekimi, 1 dahiliye, 2 genel cerrahi, 2 ortopedi, 1 kadın doğum, 1 çocuk hastalıkları, 3 göz, 2 KBB, 1 cildiye, 2 biyokimya, 1 intaniye, 4 mikrobiyoloji, 4 patoloji, 5 radyoloji, 1 kalp damar cerrahisi, 2 fizik tedavi, 1 nöroloji, 1 psikiyatri uzmanı bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
223 hemşire, 74 diğer sağlık çalışanı 54 hizmetliden oluşmaktadır. Ayrıca temizlik şirketi elemanı olarak 180, bilgi işlem elemanı olarak 32 kişi çalışmaktadır.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Hastanemiz 650 yataklı olup doluluk oranı yüzde 70’dir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde her serviste 1 hemşire yoğun bakımda ise 4 hemşire nöbete kalmaktadır. Ayrıca servisler için 2 asistan, acil için 2 asistan, yoğun bakım için 1, göğüs cerrahisi için 1 asistan nöbete kalmaktadır. Her gün 1 nöbetçi uzman 1 de nöbetçi şef bulunmaktadır.

Yeni göreve başlayan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Asistanlar yaklaşık olarak 500 milyon TL, göğüs hastalıkları uzmanları 1.2 milyar TL döner sermaye almaktadır.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Göğüs hastalıkları asistanları hastanemizdeki yoğun bakımda 3 ay rotasyon yapmaktadır. Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne 3 ay radyoloji, 3 ay intaniye, 6 ay dahiliye rotasyonuna gitmektedirler.

Eğitim programınız nedir?
Servis içi seminer ve literatür saatleri hariç, hastane genelinde her hafta 1 gün olgu sunumları, seminer, tümör konseyi yapılmaktadır. Ayrıca ayda 1-2 kez Toraks Derneği’nin düzenlediği Ege Bölgesi’ndeki üniversitelerin göğüs hastalıkları dallarının da katıldığı toplantılar yapılmaktadır.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Hastanemizde 8 bronkoskop, 8 mekanik ventilatör, 7 BİPAP cihazı, uyku polikliniği, solunum fonksiyon testi cihazı, body-pletismograf, dijital röntgen, bilgisayarlı tomografi cihazı bulunmaktadır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Hastanemizin dergisi olan İzmir Göğüs Hastalıkları Hastanesi Dergisi yılda 2 kez yayınlanmaktadır. 2002-2003 döneminde hastanemizden 7 yurtdışı, 173 yurtiçi makale çıkmıştır.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
2002-2003 döneminde hastanemizden 67 yurtdışı kongre, 156 yurtiçi kongrede sunulan poster çalışması yapılmıştır. Katılım ve bilimsel yayın konusunda hastanemiz ilk 3’te yer almaktadır.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer