KLİNİKLER
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği
NÖROLOJİ
27 Mart 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Şefi Uzm. Dr. Yaşar Zorlu

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sosyal Sigortalar Kurumu hastanesi olarak 1971 yılında açılmıştır. Eş zamanlı kurulan Nöroloji Kliniği 1978-1979 yılları arasında 1 yıl kadar eğitim kliniği olarak hizmet vermiş ise de sürekli eğitim kliniği özelliğini 1993 yılında benim şeflik sınavını kazanarak atanmamdan sonra kazanmıştır.

Kliniğimiz bünyesinde hizmet veren iki laboratuvardan biri olan EEG laboratuvarı 1973 yılında kurulmuştur. İki EEG cihazı ile hizmet veren poliklinik ünitesinin yıllık hasta sayısı 5 bin civarındadır, hastanemiz dışında anlaşmalı birçok üniteye hizmet vermektedir. 2008 yılında kurulan EEG-video monitörizasyon ünitesi de 1995 yılından bu yana özel dal polikliniği olarak hizmet veren epilepsi polikliniğimize ciddi katkıda bulunmaktadır.

1982 yılından bu yana var olan EMG laboratuvarımızda yenilenmiş 2 cihaz ile hizmet vermektedir. EMG, ENG ve uyarılmış potansiyellerin kayıtlandığı bu ünitede yılda ortalama 5 bin-5 bin 500 hasta incelenmektedir.

Kliniğimizin rutin başvuruları karşılayan polikliniklerine ilave epilepsi, multipl skleroz, hareket bozuklukları, myastenia gravis ve demans konularında özel dal poliklinikleri mevcuttur.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 1993 yılından bu yana asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimiz benimle birlikte 6 uzman hekim ve 1 doçentten oluşmaktadır. Klinik şef yardımcımız kliniğimizde doçent olmuştur, halen il dışı bir eğitim hastanesinde geçici görevlidir. Başasistanımız geçici görevden yeni dönmüştür. Bir uzmanımız da kliniğimizde geçici görevle çalışmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde biri klinik sorumlu hemşiresi olmak üzere toplam 6 hemşire, yoğun bakım ünitesinde ise 9 hemşire çalışmaktadır. EEG-video monitörizasyon ünitesinde 3, poliklinik EEG   tümünde 4 sekreter ve 7 yardımcı personel ile hizmet vermekteyiz. Yatan hastaya sunulan hizmetin kalitesinin artması için hemşire sayısının artması ve vardiya sistemine geçilmesi gerekir düşüncesindeyim.

 

Eğitim programınız nedir?

Haftanın pazartesi günleri makale saati, perşembe günleri de seminer saati yapıyoruz. Öğle arasına konan bu eğitim saatleri dışında mesai bitiminden sonra (saat 17.00’dan sonra) katılmak isteyen uzmanlarla birlikte ana konuları asistanlarla tartışıyoruz. Bu toplantıları bazen İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği ile birlikte yapıyoruz.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Nöroloji Kliniğinin 22 yatağı var. Ayrıca 8 yataklı bir nöroloji yoğun bakım ünitemiz mevcut. Hasta sayımız oldukça fazla olduğundan hastanenin diğer kliniklerine de hasta yatırabiliyoruz. Bu nedenle de yatak doluluk oranımız yüzde 100 ya da üstünde olabiliyor.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız özel dal poliklinikleri ile birlikte 70-75 bin civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Asistan hekimlerin nöbet sayıları asistan sayısı ile değişiyor. Bu nedenle de kesin sayı vermek yanlış olabilir. Genellikle son sene asistanları ayda 3-4 nöbet tutarken ilk yıl asistanları ayda 6-7 nöbet tutuyorlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitiminde Türk Nöroloji Derneğinin çekirdek eğitim müfredatı uygulanmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyonlar yönetmelikler uyarınca ve Türk Nöroloji Derneğinin planlaması doğrultusunda yapılmaktadır. Son bir yılda branşımızın eğitim süresi ve rotasyonların sayı ve süresindeki değişiklikler nedeniyle ciddi sorunlar yaşadık.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Hemen her yıl 1-2 yurt dışı, 3-4 yurt içi yayınımız oluyor. Bu sayıların daha da artması, ulaşabileceğimiz dergi sayısı ve hastanemiz laboratuvarlarının gelişimi ile ilişkili diye düşünüyorum.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Özellikle asistanların kongre katılımına özen gösteriyorum. Ulusal kongrelerde maksimum katılım sağlamaya çalışıyoruz. Katılımda bildirisi olanların önceliği oluyor. Nörolojinin çalışma gruplarının yaptığı okul ve seminerlere de her asistan eğitimi süresince en az bir kez katılıyor.

Yurt dışı kongrelere uzmanların katılımını sağlamaya çalışıyorum. İngilizce dil belgesi olan asistanların da bildiri hazırlamak kaydı ile eğitimi süresince hiç değilse bir yurt dışı kongreye katılımını sağlamaya çalışıyorum.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Nöroloji, tıp fakültelerinde küçük stajlar arasında olduğundan az bilinen bir dal. Sıklıkla kötü prognozlu hastalıklar grubu olarak biliniyor. Bence tıbbın en çok gelişmeye açık ve en hızlı yenilenen dallarından biri. Uzun süren hastalıklarla uğraşmak sabır ve insan sevgisi gerektiriyor. Elektrofizyoloji ve nöroradyoloji nörolojinin olmazsa olmazı ve keyifli yanları.

Acil başvurusunun çok olduğu ve yorucu bir tıp dalı olduğu gerçektir. İyi bir genel tıp bilgisi gerektirir. İçerisine girildiğinde de hastalıklarındaki prognozun hiç de sanıldığı kadar kötü olmadığı görülecektir. Özellikle gençlerin kronik hastalıklarında (epilepsi, MS gibi) dikkatli izlem ile güzel sonuçlara ulaşıp onların normal yaşantılarını sürdürmelerini sağlamak sıklıkla mümkündür. Hızlı gelişen bir tıp dalında okumayı, çalışmayı ve araştırmayı seven yeni arkadaşları aramızda görmekten mutlu olacağız.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Uzm. Dr. Yaşar Zorlu

 

Klinik Şef Yardımcısı:

Doç. Dr. Ufuk Şener

 

Baş asistan:

Dr. Serdar Kesken

 

Uzmanlar:

Dr. Ali İhsan Evinç

Dr. Saadettin Yağdıran

Dr. Metin Murat Özçelik

Dr. Fatma İrem Uludağ

 

Asistanlar:

Dr. Özgül Ocal

Dr. Nilüfer Yıldırım

Dr. Meltem Korucuk

Dr. Tarık Duksal

Dr. Şule Bilgin

Dr. Levent Öcek

Dr. Derya Daşkın

Dr. H. Armağan Uysal

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) SAVAŞ EMRAL (MEMUR)
11.02.2014 10:41:30
UFUK HANIM BEN TRABZONDAN SAVAŞ EMRAL SİZE UKAŞABİLECEĞİMİZ BİR TELEFONUNUZ VARSA BİZE DÖNÜN BENİM CEP NO 0546 789 3161


EŞİM SEVGİ EMRAL TRABZON
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer