KLİNİKLER
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
\"Kliniklerimiz\" köşesinin bu haftaki konuğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Erduran.
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Anabilim dalımızın temelleri, 1980 yılında 8 öğretim üyesi ile birlikte atıldı. 1982\'de Dr. Yusuf Gedik, Dr. Ali Baki ve Dr. Asiye Nuhoğlu kadrosuyla Trabzon Çamlık Göğüs Hastanesi’nde poliklinik hizmeti başladı. Bir yıl sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 5 asistan fakültemize alındı ve bu yıl içinde çocuk polikliniği kurularak servise hasta yatırılmaya başlandı. 1983 yılından sonra bölümümüze gelen öğretim üyeleri ve asistanlar ile birlikte kadromuz büyüdü. Yine bu yıl itibariyle bölümümüze asistan alınarak asistan eğitimi devam etmektedir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Fakültemizde 1983 yılı itibariyle asistan kadrosu açılmış olup 23 yıldır devam etmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 6 profesör, 5 doçent, 2 yardımcı doçent, 2 uzman, 19 asistandan oluşmaktadır.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımız bünyesinde süt çocuğu, adölesan, yeni doğan yoğun bakım, hematoloji, onkoloji ve acil servislerimiz mevcut olup, bu servislerde toplam 43 hemşire, 12 yardımcı personel, 5 sekreter çalışıyor. Pediatrik infeksiyon hastalıkları ve pediatrik yoğum bakım servislerimiz de açılış aşamasındadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Anabilim dalımızdaki toplam yatak sayısı 110 olup, yatakların yüzde 90-95?i doludur.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Yıllık polikliniğimize başvuran hasta sayısı 25 bin civarındadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet sayıları asistanlık süresi ile ilişkili olarak düzenlenmekte olup, birinci yıl asistanı bir ayda 15 nöbet yani gün aşırı nöbet tutmaktadır. Birinci yıl asistanları nöbetlerini servislerde tutmaktadır. Her altı ay bir basamak kıdem farkı yaratıp nöbet sayısında bir azalma yapar. Son sene asistanı ayda 4-5 nöbet acil serviste tutmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Asistan eğitimimizde, servislerdeki çalışma döneminde pratik uygulamalar, hastaya yaklaşım ve müdahale becerisinin kazandırılması yanında, seminerlerle teorik bilginin kazandırılması amaçlanmaktadır. Her hafta bir servisten ilginç bir vakanın takdim ve tartışması, 2 haftada bir makale saati, 2 haftada bir öğretim üyesi asistan semineri, haftada bir Radyaloji Anabilim Dalı ile ortak eğitim saati, ayda bir Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı ile ortaklaşa vaka tartışması, ayda bir poliklinik vaka toplantısı, ayda iki gün intern vaka tartışması, ayda bir mortalite toplantısı, haftada bir fakültemiz bünyesinde tüm öğretim üyesi ve asistanların katılımı ile gerçekleşen mezuniyet sonrası eğitim toplantıları yapılmaktadır. Her sabah bir gün önce servislerimize yatan hastaların tartışması, anabilim dalımızın o ay için görevli olan eğitim konsültanı öğretim üyesi tarafından haftada bir kısa bir seminer anlatımı, haftada 2 defa son sınıf öğrencileri tarafından belirlenen bir konu anlatımı yapılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde belirli bir çekirdek programımız yok. Asistanlara anlatılacak olan eğitim seminerleri veya asistan ve internlerin anlatacakları seminer konuları her ay periyodik olarak değişen eğitim konsültanı öğretim üyesi tarafından asistan ve internlerin görüşü alındıktan sonra, anlatılması istenen konular tartışılmaktadır.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Standart asistan karneleri mevcut olmayıp, asistanlık süresinin farklı zamanlarında sınav uygulamaları ile bilgi ve beceri ölçülmeye çalışılmaktadır. Özel bir durum olmadıkça en geç ayda bir yapılan anabilim dalı akademik kurul toplantısında asistanların bilgi, beceri, eğitim ve disipliner durumları gözden geçirilmekte, bu konularda yetersiz görülen asistanlar eğitimlerindeki eksik ve yetersiz oldukları konular hakkında uyarılmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Beş yıllık asistanlık döneminde, mikrobiyoloji, biyokimya ve kadın doğum hastalıkları bölümlerinde 3?er aylık rotasyonlar yapılmaktadır. Rotasyondaki asistanlar ilgili anabilim dalının eğitim programını izlemektedir.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Eğitim seminerleri için bilgisayar donanımı, laboratuvar araçları gibi yeterli teknik donanım imkanları bölümümüzde mevcuttur. Tüm sunumlar barkovizyon ve bilgisayar ortamında yapılmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yıldaki yayın sayımız 35 tanedir. Bu yayınların 25 tanesi yurt dışı yayındır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Asistanlarımızın yılda en az bir kongreye katılmaları sağlanmaktadır.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Son beş yılda istifa eden asistan sayımız üçtür.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Aramıza yeni katılan asistan ortalama ayda 500 YTL döner sermayeden pay almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
KTÜ Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı takriben 23 yıldır asistan eğitimi vermektedir. Anabilim Dalımıza takriben 8 ilden hasta gelmektedir. Bölgemizde akraba evliliklerinde sık olmasından dolayı genetik geçişli hasta sayımız oldukça yüksektir. Günlük poliklinik sayımız ortalama 90-110 arasındadır. Eğitim açısından oldukça ilginç vakalar gelmektedir. Eğitim programlarımız da oldukça yüklüdür. Anabilim dalımızdaki tüm öğretim üyeleri asistanları bir evlat, bir kardeş gibi görmektedir. Ancak hasta yükümüzün yoğun olması yanı sıra eğitim programlarımızın yoğunluğu ve hastanemizin dolayısı ile anabilim dalımızın bir bölge sağlık merkezi gibi fonksiyon görmesi, bir takım çalışma yoğunluğunu da gündeme getirmektedir. Aramıza yeni katılacak arkadaşlara şunu ifade etmek isterim ki en verimli çağınızda ve çok şey öğrenme gereksiniminin zirvede olduğu bir döneminizde anabilim dalımızda uzmanlık eğitiminizi keyifle alacağınızdan ve eğitim sürecinizin sonunda ciddi bir bilgi donanımına sahip olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Sizleri nöbetlerin yoğunluğu ürkütmesin, sonuçta hocalarınız da bu dönemlerden geçmişlerdir. Geriye dönüp baktığımızda bizlerde o günlerimizi bir hoş seda ile anmaktayız ve gün aşırı nöbetlerin pediatri uzmanlık eğitiminin vazgeçilmez bir parçası olduğuna inanmaktayız. Anabilim dalımızdan ihtisas alan meslektaşlarımızın büyük bir kısmının hekimlik mesleklerini başarılı bir şekilde yaptıklarını da gözlemlediğimizi ifade etmek isterim.

Hizmet ettiğimiz hastalarımız çocuklar olduğu için, çocuklarımızın kalplerindeki masumiyet, sevimlilik, dürüstlük, saflık onlar ile sürekli muhatap olan çocuk hekimlerine ve hemşirelerine de yansıyacağından, pediatri anabilim dalımızda da bu sıcacık havayı teneffüs edeceksiniz.

Teşekkürler. 11.09.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer