KLİNİKLER
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı
HALK SAĞLIĞI
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Çan.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız 04.01.1973 tarihinde kurulmuştur. Bugüne kadar bir çok öğretim üyesinin çalıştığı ve ayrıldığı, 6 halk sağlığı uzmanının yetiştiği küçük bir anabilim dalıdır. Anabilim dalımıza ait bir eğitim ve araştırma merkezimiz yoktur ancak Trabzon Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki sağlık ocakları bu amaçla kullanılmaktadır. Anabilim dalımıza ait tıp fakültesi hastanesi bünyesinde Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ile ortak çalıştığımız Sigarayı Bırakma Polikliniği ve sağlıklı kadınlara yönelik Meme Kanseri Tarama Polikliniğimiz mevcuttur.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
1 doçent, 1 yardımcı doçentimiz bulunmaktadır. 3 tıpta uzmanlık sınavı ile gelen araştırma görevlisi, 7 de sağlık bilimleri enstitüsü ile gelen yüksek lisans öğrencimiz bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bölüm sekreterimiz ve temizlik için hizmetlimiz bulunmaktadır. Ayrıca polikliniklerde çalışan görevliler var.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Anabilim dalımızdaki araştırma görevlileri dahili tıp bilimlerine bağlı diğer anabilim dallarındaki araştırma görevlileri kadar döner sermaye almaktadırlar. Bu da aylık 450 YTL civarındadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Yönetmelikte belirtilen iç hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum ile çocuk sağlığı ve hastalıkları anabilim dallarında 3 ay süreli toplam 1 yıl süren rotasyon programı uygulanmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Teorik dersler ve uygulamalarımız söz konusudur. Bunun dışında seminer ve makale saatleri de yapılmaktadır. Araştırma görevlilerimiz saha çalışmaları uygulamalarına katılmaktadırlar.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Anabilim dalımızda biyoistatistik uygulamalar için bilgisayarlarımız ve internet olanağımız var.

Bilimsel yayın sayınız nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
İki öğretim üyesi olmamıza rağmen değişik anabilim dalları ile yürütülen ortak projeler sayesinde değişik alanlarda çok sayıda yayın yapma imkanımız olmaktadır. 50 civarında yurtdışı, 90 civarında yurt içi yayınımız mevcut.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Halk sağlığı alanında çalışmayı seven, ilgili ve istekli insanlara ihtiyacımız bulunmaktadır. Klinik alanları isteyen ama puanı yetmediği için tercihleri arasında yer alan seçimle gelen kişiler maalesef bizi üzmektedir. Alanımız oldukça geniştir. Sahada bir süre çalışmış, sahayı tanıyan hekimlerin halk sağlığı ihtisası yapması, gerçekten daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Teşekkürler.

12/12/2005
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer