KLİNİKLER
Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1 ve 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kinikleri
KADIN HAST. VE DOĞUM
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinde bu hafta Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kiniği Şefi Doç. Dr. Orhan Ünal ile 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefi Doç. Dr. Cem Turan’ı konuk ediyoruz.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1986 yılında hizmet vermeye başladı. O yıllarda hastanenin birinci katında yer alan Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, artan hasta sayısına cevap vermek nedeniyle hayırsever vatandaş Semiha Şakir tarafından yaptırılan ve kendi adı ile anılan 4 katlı modern binasına kasım 1997’de geçti.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri 2 klinik şefi tarafından yönetilmektedir. Her kliniğin birer şef yardımcısı ve ikişer başasistanı mevcut. Her klinikte 6 uzman doktor görev almakta. Şu anda 14 asistan doktor, kadın hastalıkları ve doğum eğitimlerini sürdürmekteler.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Doğum servisi hizmetleri 1 sorumlu hemşire ve 5 görevli hemşire ile jinekoloji servisi hizmetleri 1 sorumlu hemşire ve 5 görevli hemşire, doğumhane hizmetleri 1 sorumlu hemşire ve 11 görevli hemşire tarafından yürütülmektedir. Polikliniklerde 4 hemşire hizmet vermektedir. Doğumhanede nöbet usulüyle çalışan 4 bayan hizmetli ve katlardan sorumlu 5 kadrolu çalışan personelimiz mevcut.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
23 yatağımız mevcut. Doğum servisi doluluk oranı yüzde 80 civarında bulunuyor. Jinekoloji servisi ve ameliyathane 2. katta yer alıyor. Ameliyathanede bulunan 3 ameliyat masamız aynı anda ameliyat yapmaya izin verecek şekilde düzenlenmiştir. Ameliyat sonrası hasta takibi için de 2 yataklı takip odamız bulunuyor. Jinekoloji servisinde 2 tek yataklı özel oda olmak üzere toplam 22 yatak mevcuttur. Jinekoloji servisimiz yüzde 100 doluluk oranı ile çalışıyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Bir ay içerisinde uzman doktor 2 nöbet tutuyor. 2. vardiya poliklinik hizmeti 16:00– 23:00 saatleri arasında sürüyor ve ayda 2 kez ekstra vardiya nöbeti tutuluyor. Bir asistan doktor ayda 7-10 arasında nöbet tutuyor.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Performansa dayalı yeni döner sermaye uygulamalarından sonra bir uzman doktor 600–750 YTL döner sermaye alırken, bir asistan doktor 400–500 YTL döner sermaye alıyor.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
2002 haziran ayından sonra klinikte eğitime başlayan asistanlar; Sağlık Bakanlığı’nın uygun gördüğü şekilde 5 yıl sonunda uzman olabiliyorlar. Asistanlar 6 ay genel cerrahi, 2 ay üroloji, 2 ay anestezi, 3 ay patoloji rotasyonlarını yapıyorlar. Uzmanlar ve başasistanlar klinik şeflerinin uygun gördükleri alanlarda 3 ile 6 aylık dönemler arasında çalışırlar. Her ay bir klinik jinekolojik operasyonlar ve jinekoloji polikliniklerinden sorumlu olurken, diğer klinik doğumhane, doğum servisi ve diğer poliklinik hizmetlerinden sorumlu olmakta. Bu uygulama her ay için klinikler arasında uyum içerisinde rotasyona tabi tutuluyor.

Eğitim programınız nasıl?
Haftada bir gün seminer saati düzenliyoruz. Seminerler uzmanlar ve asistanlar tarafından sunuluyor. Ayrıca haftada bir gün literatür saati bulunuyor. Burada güncel makaleler inceleniyor. Aynı toplantı sonunda kliniklerin ve polikliniklerin faaliyetleri hakkında dökümanlar sunuluyor. Hafta içerisinde görülen nadir vakalar tartışılıyor.
6 ayda bir asistanlara sınav yapılmakta, sınavda birinci gelen asistana kitap hediye edilmekte ve kongre katılımı sağlanmaktadır.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Çalışma faaliyetlerimiz ortak olarak sürdürülmektedir. Her gün operasyon yapılan 3 ameliyat odası ve gerekli her tür donanımımız mevcuttur. Kliniğimizde her türlü jinekolojik onkoloji, jinekolojik diğer vakalar ve laparoskopi ve histeroskopi operasyonlarını yapabiliyoruz. Jinekolojik onkoloji polikliniğinde kolposkopi yapabiliyoruz. Menopoz, infertilite ve reprodüktif endokrinoloji polikliniklerinde hastalarımızı düzenli olarak takip ediyoruz. İnfertilite polikliniğinde de intra uterin inseminasyonu kendi imkanlarımız ile hazırlamaktayız.
Perinatoloji polikliniğinde renkli doppler ultrason, gebe ve kadın doğum polikliniklerinde de ayrıca birer abdominal ve transvaginal problu 2 adet ultrason cihazımız mevcut. Gebe polikliniğimiz ve doğumhanede 2 adet kardiotokogram (NST aleti) bulunuyor.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Yılda ortalama 3-4 adet Index Medicusta kayıtlı dergilerde yer alan yurtdışı yayın ile 7-8 adet yurt içi yayınımız bulunuyor.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi ve yurtdışında yapılan kongrelere klinik olarak takip ediyoruz. Bunu yaparken tüm arkadaşlarımızın bundan faydalanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca uzmanlarımız çalışmış oldukları yan dallar ile ilgili kongrelere katılmaktadırlar.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek asistanların Tıpta Uzmanlık Sınavı ile hayatlarına yön verirken iyi karar vermeleri, kendileri ile barışık kişiler olarak gerçekten kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmak istediklerini tekrar düşünmelerini istiyoruz.
Yabancı dili iyi seviyede bilmeleri son yayınları ve kitapları iyi takip etmelerini sağlayacaktır. Eğitim kurumumuzla sınırlı kalmamakta yabancı dili iyi bilen bir doktor için düzenli eğitim uzman olduktan sonrada devam etmektedir.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer