KLİNİKLER
Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği
ÜROLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Ali Ünsal

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz aslında yeni bir hastane. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2005 yılı ağustos ayında poliklinik hizmeti vermeye başladı. Bizim Kliniğimiz de kasım 2005 yılında şeflik haline geldi. Kliniğimizin kurucusu benim. İlk klinik şefi olarak da hâlen ben görev yapmaktayım.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimize 2006 yılı nisan TUS’unda ilk asistanlarımızı aldık. O asistanlarımız şu an iki yıllık kıdemdeler. Onun ardından asistan almaya devam ettik. Şu an toplam beş asistanımız var. Nisan 2006’dan bu yana Kliniğimizde asistan eğitimi vermeye devam ediyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizin akademik kadrosunda bir şef ve üç uzman olmak üzere toplam 4 kişi hizmet veriyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde beş hemşire, iki sağlık memuru, bir sekreter, hastalarımızı götürüp getiren onlara yardımcı olan bir posta ve iki personelimiz mevcut. Tabii ideali bu sayıların en az bir buçuk katı kadar daha personelimizin olması. Hastalara daha konforlu bir hizmet verebilmek için bu sayıların artması lazım. Ama bu sayıyla da hizmeti elimizden geldiği kadar götürüyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Her gün iki kere vizit olur. Sabahları başasistan viziti, arkasından şef viziti, onun arkasından ameliyatlar varsa ameliyata gidecek ekip ayrılır, serviste kalacak ekip serviste kalır. Polikliniğe inecek ekip, polikliniğe iner. Birde akşamları ikinci bir vizit olur. Bu, günlük vizitler sırasında hasta başında vaka bazında tartışmalar yapılır. Bunların dışında salı ve cuma günleri vaka konseylerimiz var. Ameliyat olacak hastalar, komplike hastalar o konseye çıkarılır, konseyde bütün eğiticiler ve asistanlar nezaretinde tartışılır. Ayrıca her cuma rutin olarak yaptığımız seminer ve literatür çalışmalarımız var. Dönüşümlü olarak bir hafta seminer anlatılır, bir hafta literatürlerden seçmeler yapılır. Asistan arkadaşlarımız onları anlatırlar. Genel olarak teorik eğitimimiz böyle. Tabii bir de pratik eğitimimiz var. Pratik eğitimimiz daha çok ameliyathane içerisinde olur. Ameliyat yapılırken teorik ve pratik bir arada yürütülür.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bizim 21 yatağımız var. Bu yataklarımızın doluluk oranı da yaklaşık yüzde 85 civarında.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık poliklinik sayımız ortalama olarak 21-22 bin civarındadır. Tabii bu sayı ameliyatlara da bu şekilde yansıyor. 2007 yılı içerisinde 850 civarında ameliyatımız var. Yeni kurulan bir hastane için oldukça iyi bir rakam. 2006 ile kıyasladığımızda bu 400 küsürlerdeydi. 2007’de bir sıçrama yaparak 850’ye geldi. İçerisinde bulunduğumuz 2008 yılında bu sayı daha da arttı. Yıl sonuna kadar sanırım binli rakamları geçmiş olacağız.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bize yeni başlayan bir asistan altı ay boyunca gün aşırı nöbet tutuyor. Gün aşırı nöbet tutmanın amacı kliniğe daha hızlı adapte olabilmek. Hastaları daha fazla görebilmek. Bu nedenle altı ay süreyle gün aşırı nöbet tutuyor. Altı aydan sonra asistanlarımız gün aşırıdan çıkarlar ve ondan sonra nöbet peyderpey 10 nöbete, 8 nöbete, 7 nöbete kadar düşüyor. Şu anda bizim en son yani en kıdemli iki yıllık asistanlarımız olduğu için onlar 6-7 nöbet tutuyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Böyle bir eğitim müfredatımız var diyebilirim. Bunun dışında Türk Üroloji Yeterlilik Kurulunun da yayınladığı bir takım bildiriler var. Orada hangi asistanın hangi senede ne kadar ameliyat yapacağı, hangi girişimsel işlemleri yapacağı bellidir. Biz de o çerçeve içerisinde, hatta onun da ötesinde daha fazla yaptırmak suretiyle asistanlarımıza eğitim veriyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bu rotasyonlar standarttır. Türkiye’deki bütün üroloji kliniklerindeki rotasyon sistemi böyledir. 6 ay kadar genel cerrahi rotasyonu vardır. 2-3 ay kadar anestezi rotasyonu var. Bir de 3 ay kadar nefroloji rotasyonu var. Bunlar bizim asistanlarımızın gidip oralarda yaptıkları rotasyonlar. Bize de kadın doğumdan asistanlar 3 aylık rotasyona gelirler.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yıl içerisinde 1 tane yurt dışı yayınımız oldu. Yine son bir yıl içerisinde 3 tane de yurt içi yayınımız oldu. Ayrıca 1 yurt dışı bildirimiz ve 2 tane de yurt içi bildirimiz oldu. Tabii hastanemiz yeni bir hastane olduğu için bu çalışmaların birikmesi biraz zaman alacaktır. Neticede bu çalışmalar hasta sayıları üzerinden yapılan çalışmalar. Bu veriler biriktikçe yayın sayısı da artacaktır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
İmkânlar çerçevesinde hem yurt içi hem yurt dışı kongrelere katılıyoruz. Özellikle asistanlarımızın da katılmalarını sağlıyoruz. Çünkü kongreler asistanlar için hem bir motivasyon oluyor, hem de yenilikleri takip etmenin yolu oluyor. Tabii bu bizim içinde geçerli. Onun için kongrelere mümkün mertebe katılıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kliniğimizde endoüroloji ve kanser hastalıkları çok üst düzeyde bir sistemle tedavi edilmekte. Endoüroloji konusunda özellikle perkütan böbrek taşı ameliyatları dediğimiz, kapalı böbrek taşı ameliyatları çok üst düzeyde yapılmaktadır. Sayıca da oldukça fazladır. Kliniğimizde haftada en az 4-5 tane kapalı böbrek taşı ameliyatı yapılmakta. Hatta bunu 9 aylık çocuklara yaptığımız da oldu. Dolayısıyla bölümümüzü tercih edecek asistanların burada endoüroloji ve laparoskopinin iyi bir düzeyde olduğunu bilmelerini isterim. Bunun yanında çocuk üroloji ağırlıklı olarak yapılmakta, üroonkoloji de yine ağırlıklı olarak yapılmakta.
Üroloji özveri isteyen bir branş Hakikaten ağır bir cerrahi branş. Çünkü bir tarafta 80 yaşında böbrek kanseri nedeniyle ameliyat ettiğini bir hasta vardır, öbür tarafta 6 aylık veya doğumsal anomallerle ameliyat ettiğiniz küçük bebekler vardır. Dolayısıyla çalışmayı seven, hem cerrahi hem teorik okumayı, araştırmayı seven kişilere ürolojiyi tavsiye ederim. Teşekkürler.
09/06/2008
Klinikte görev yapan:
Eğitim kadrosu:
Doç. Dr. Ali Ünsal (Klinik Şefi) Op. Dr. Ömer Faruk Bozkurt Op. Dr. Cengiz Kara Op. Dr. Esat Murat Akçaöz

Asistanlar
Dr. Ural Oğuz Dr. İzzet Çiçekbilek Dr. Mirze Bayındır Dr. Erhan Şahin Dr. Ekrem Özyuvalı
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Yaşar Yıldız (Öğretmen)
27.02.2021 15:58:11
24/02/2021 tarihinde Keçiören araştırma hastanesi üroloji bölümünde böbrek taşı ameliyatı oldum. Şimdi çok iyiyim ameliyat doktorlarımdan, hemşireler ve diğer çalışanlardan çok yakınlık gördüm. Ayrıca verilen hizmetten çok memnuniyet duydum. İyiki varsınız. Allaha emanet olunuz
People
3
2) murat 124 (kd bas cvs)
09.07.2018 12:37:04
basiniz saolsun efendim..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer