KLİNİKLER
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Selda Hızel.


Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Kırıkkale Üniversitesi zaten 10 yıllık bir üniversite. Tıp Fakültesi kurulalı da 5 yıl oldu. Fakültenin kurulmasıyla birlikte Pediatri Anabilim Dalı bir poliklinik odasında tek öğretim üyesiyle hizmete başladı. Ben 3 yıldır buradayım ve 2 yıldır da başkanlığını yürütüyorum.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Öğretim üyesi olarak 5 kişiyiz. 2 doçent, 3 yardımcı doçent ve de 9 asistan arkadaşımız var.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Kötü. Hemşire ya da hasta bakıcı konumunda bakacak olursak çok az. Yani bütün katta pediatri ya da pediatrik cerrahi için sadece 1 hemşiremiz var.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Şuanda yeni bir hastane olduğumuz için hasta sirkülasyonumuz çok yoğun değil. 18 yatağımız var ve doluluk oranımız da yüzde 30 civarında.

Nöbet düzenlemeleriniz nasıl?
Asistanlar klinik nöbeti tutuyor. Öğretim üyeleri icapçı olarak kalmanın dışında 2.5 ayda bir hastanede idari nöbet tutuyor.
Asistanlar, ilk 6 ay günaşırı nöbet tutuyor. Ondan sonraki bir yıl 3 günde bir nöbetleri var. Ondan sonra giderek nöbet günleri arasındaki süre artıyor.

Rotasyon uygulamalarınıza ilişkin bilgi verir misiniz?
İnfeksiyon, biyokimya, kadın doğum, yenidoğan gibi rutin rotasyonlarımız var. Bunların dışında da asistanlarımız Ankara\'daki hastanelerde ek rotasyon yapıyorlar. Yeni bir hastane olduğumuz ve yatak sayımız da az olduğu için biz, burada ideal bir pediatri eğitimi verebileceğimize inanmıyoruz. Ankara\'ya çok yakın olmamız da büyük bir şans olduğundan, asistanlarımızı Ankara\'daki muhtelif devlet ve üniversite hastanelerinde rotasyona gönderiyoruz. İlk bir ay bizde dosya düzenlenmesini, klinik disiplinini öğreniyorlar daha sonra da SSK ‚ocuk Hastanesi, Ankara Hastanesi gibi büyük hastanelere vaka görsün ve girişimde bulunsun diye gidiyorlar. Bunun dışında da, kardiyoloji, nefroloji, endokrin gibi spesifik bölümlere de birer aylık sürelerde gönderiyoruz. Asistanlık süresi olan 5 yılın toplam 7 ayı rotasyonla geçiyor bunun dışında klinikte çalışıyorlar.

Eğitim programınız nasıl?
Hasta başı eğitimimiz var. Pazartesi günü büyük vizit yapıyoruz tüm öğretim üyeleriyle birlikte ve o büyük vizitte de her hastayı uzun uzun tartışıyoruz. Aynı gün bir de makale saatimiz var. Salı günleri seminer günümüzdür. Bunun dışında, çarşamba günleri hariç haftanın her günü öğlen arası eğitim saatlerimiz var. Perşembe vaka takdimi, cuma günleri de asistan eğitimi var. Bunların dışında yenidoğan bölümü oluşturduk. Her asistan 2-3 ay yenidoğanda kalıp, burada spesifik bilgisini geliştirecek.

Tıbbi araç gereç durumunuz nasıl, gereksinimlerinizi karşılayabiliyor musunuz?
Küçük bir laboratuvarımız var. Aslında bizim Anabilim Dalımız minyatür bir pediatri kliniği gibi. Tam kan, periferik yayma, tam idrar, çeşitli metobolik hastalıklar için birinci basamakta yapılabilecek idrar tetkikleri için gerekli tesisatımız var. Yenidoğan ünitemizde de acil gereksinimlerimizi karşılayabilecek nitelikte araç gerecimiz var. Çok fazla bir açığımız yok.Üstelik Ankara\'ya yakınlığımızın da çok yararı var. Bunun için çok fazla büyük bir laboratuvar kurmamız gerekmiyor.

Bilimsel yayın durumuz nedir?
Kırıkkale Üniversitesi, bu konuda tüm Türkiye üniversiteleri sıralamasında iyi bir durumda bulunuyor. Bölüm olarak biz de iyi durumdayız. Şuanda yürüyen bir çok çalışmamız var. Yurtdışı yayınlarımız var. Kongrelerin bir çoğuna ya posterle ya da bildiriyle katılıyoruz zaten. 9 asistanımızın hepsinin elinde şuanda bir ya da iki araştırma var. Poster ya da bildirileriyle asistanlarımız da kongrelerin büyük çoğunluğunu takip ediyor. Pediatride çok fazla spesifik alan olduğundan bütün kongreleri izlemiyoruz. Hepsini takip etmeye kalksak klinikte iş yapamaz, ders anlatamayız. Önemlilerinin hiçbirini kaçırmıyoruz ve zaten çoğuna da bildiriyle katılıyoruz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan neler beklersiniz, onlar nelerle karşılaşacak?
Küçük ve genç bir klinik olmamız nedeniyle avantajlarımız ve dezavantajlarımız var. Önce kötü haberi vereyim ki; yatak sayımız çok az, hasta sirkülasyonumuz fazla değil. Büyük bir hastanedeki gibi sürekli bir koşuşturmacamız yok. Ankara\'ya yakın oluşumuz de hem fayda hem zarar veriyor. Ne zaman yardım istediysek, hem üniversite hem de devlet hastaneleri kapılarını açtılar. Bir metabolizma hastası bize gelmez. Asistanın bunun tanısını tedavisini, takibini bizde yapabilmesi çok zor. Bu yüzden en az 1-2 hafta asistanlarımızı bizde görmesi çok zor olan bu vakaları izlemesi için Türkiye\'nin bu konudaki en nitelikli yeri olan Hacettepe Üniversitesi\'ne rotasyona gönderiyoruz. Acil hasta sorunumuz da var. Acil servisimiz olmadığı için çok vaka yok bu konuda. Acil deneyimlerini de Ankara\'nın muhtelif hastanelerinde alıyorlar.

Bizim koşullarımız çok ortada. Yani az öğretim üyesi, az yatak, az hasta ama mutlak huzur var. Kavga gürültü yok, çok düzenli bir çalışma ortamı var. Bir hastaya yaklaşımımız çok boyutlu olabiliyor. Çünkü büyük hastanelerde o koşuşturma içinde ne okumaya ne de vakaları gerektiği gibi incelemeye zamanları oluyor. Bizde bu bir avantaj ki bir hasta geldiğinde çok detaylı inceleme, bulgular üzerine uzun zaman araştırma yapıp, düşünme zamanı bulunabiliyor. Bu sayede bir çok şey de öğrenebiliyorlar.

\'Az öğretim üyesi\' olması tabii \'az hoca kaprisi\' de demek ki bu da bir avantajı anabilim dalımızın. Bütün bunların dışında küçük bir aile gibiyiz. ‚alışma ortamımız çok iyi, bunların hepsini bilerek gelsinler. Şimdiye kadar gelen asistanlarımızdan memnun kalmayıp ayrılan olmadı.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ahmet şencan (Öğretmen)
02.12.2017 03:31:38
2017den 1992yi çıkartıp 10 sonucunu bulan bir insancığı doçent doktor yapmışlar helal olsun.
People
4
2) Tulay Erdal (Ev hanımı)
21.06.2017 16:10:06
Cocuk Endokrinoloji Bolumude kapanmış.Yakında hastanede kapanır artık.Ne olacak bu çocuklar düşünen yok mu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer