KLİNİKLER
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı
ANES. VE REANİMASYON
19 Nisan 2021, Pazartesi
Klinikleri tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamil Toker

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı 1995 yılında benim göreve başlamamla birlikte fiilen kurulmuş oldu. Tıp Fakültesinin henüz kuruluş aşamasında olması nedeni ile 3 ameliyathane ile 30 Ekim 1995 tarihinde faaliyete başlamış olduk. Yoğun Bakım hizmeti de aynı tarihte tek yatak ile başladı. SSK Kocaeli Hastanesinin bir bölümünde faaliyetini sürdüren Kocaeli Üniversitesi Hastanesinin gelişmesine paralel olarak ameliyathaneler 5 odaya, Yoğun Bakım Ünitesi yatak sayısı da 6 ve daha sonra 8 yatağa çıkmıştı. 17 Ağustos 1999 depremi ile her şey bir anda adeta yok olunca, kuruluş tekrar başa döndü. Deprem sonrası ilk olarak bir tır aracının içine yerleştirilmiş mobil ameliyathane, kısa süre sonra prefabrike barakalarda kurulan ameliyathaneler ve 4 yataklı Yoğun Bakım Ünitesi ile faaliyetine devam etti. Daha sonra rotary kulüplerinin bağışı ile yapılan hastanede ameliyathane sayısı ve Yoğun Bakım yatak sayısı da arttı. Anabilim Dalımız 2005 yılının haziran ayından bu yana da üniversitemizin yeni yerleşkesinde inşa edilen 600 yataklı modern hastanesinde toplam 14 ameliyathane ve 11 yataklı yoğun bakım ünitesi ile faaliyetini sürdürmekte.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde kuruluş tarihimiz olan 1995 yılından beri asistan eğitimi vermekteyiz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Hâlen Anabilim Dalımızda 2 profesör, 3 doçent ve 3 yardımcı doçent, toplam 8 öğretim üyesi görev yapmakta. Asistan sayımız da 22’dir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
12 adet anestezi teknikeri görev yapmakta.

Eğitim programınız nedir?
Her eğitim yılında 1 ekim ile 1 temmuz tarihleri arasında her hafta cuma günü yarım gün teorik eğitime ayrılmıştır. Yıl boyunca her asistan en az bir olmak üzere bir seminer sunusu hazırlayarak sunar. Öğretim üyeleri de en az bir seminer anlatırlar. Ayrıca olgu tartışmaları makale sunuları da yapılmakta. Teorik eğitimlere Anabilim Dalının bütün üyeleri katılırlar. Hasta başı eğitim faaliyetimizin bir parçası olarak kesintisiz sürer. Bütün öğretim üyeleri gerek ameliyathane gerekse Yoğun Bakım Ünitesinde aktif olarak çalıştıklarından bu eğitim, öğretim üyesi ile birebir yapılabilmekte.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Yoğun Bakım Ünitesinde halen 11 yatak bulunmaktadır. Doluluk oranımız yüzde 90’ı aşmakta.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Anestezi Polikliniğinde yılda yaklaşık 10 bin hastaya hizmet verilmekte. Ancak ameliyat sayısını vermek daha doğru olacaktır. 2007 yılında faaliyet göstermiş olan 12 ameliyathanede toplam 13 bin ameliyat yapıldı. Bunların yaklaşık 3 bin 500’ü lokal anestezi altında gerçekleştirilmiş, 10 bine yakın sayıda cerrahi girişim de genel ya da rejyonal anestezi ile gerçekleştirilmiştir. Ameliyathane dışında 10 farklı disipline de hizmet veriyoruz. Bunlar arasında girişimsel radyoloji, girişimsel kardiyoloji ve psikiyatri, radyasyon onkolojisi, tüp bebek merkezini saymak mümkündür.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Göreve yeni başlayan asistan ilk bir ay, gün aşırı nöbet tutmaktadır. İkinci aydan başlayarak 3 günde bir, yani ayda 10 nöbet tutmaya başlar. 3-4 ay sonra ayda 7-8 nöbet tutmaya başlarlar ve daha sonra bu sayı ayda 5- 6 nöbete kadar azalır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde kullandığımız teorik program her yıl gözden geçirilerek güncel bilgi ve gelişmeleri de içerecek şekilde düzenlenir. Pratik çalışma programı ise kıdem esasına göre hazırladığımız bir plan dahilinde belirlenir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bilindiği üzere asistanlarımızın Tıpta Uzmanlık Tüzüğü’ne göre 4 ay iç hastalıkları ve 4 ay farmakoloji rotasyonu yapmaları zorunludur. Bu rotasyonları birinci yıl bittikten sonra ikinci yılları içinde yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 7 uluslararası 8 adet de ulusal yayınımız var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ulusal ve uluslararası kongrelere gerek üniversite gerekse de endüstrinin destekleri ile katılabiliyoruz. Asistanların eğitimleri süresince en az bir kere Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kongresi’ne katılmalarını mutlaka sağlıyoruz. Bunun dışında anesteziyolojinin ilgi alanındaki diğer kongrelere de katılmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca asistanlardan ilk isim olarak yer aldıkları çalışmaları ulusal ya da uluslararası kongrelerde sunulmak üzere kabul edilirse katılmalarını sağlıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı iyi bir anesteziyoloji eğitimi almak için en doğru adreslerden birisidir. İyi ve güçlü bir aile olduğumuzu düşünüyorum. En önemli referansımız bizde eğitimlerini tamamlamış olan arkadaşlarımızdır. En gerçekçi bilgileri onlardan edinmek mümkün olabilir. Elbette öğretim üyelerimiz eserleri, klinik hizmet potansiyelimiz ve çeşitliliğimiz, bazı konularda referans merkezi hâline gelmiş olmamız bizi güçlü ve iddialı yapan diğer faktörlerdir. Bu bilgilere de ulaşmak artık günümüzde çok kolay.

Teşekkürler.
26/05/2008

Klinikte görev yapan;
Akademisyenler:
Prof. Dr. Kamil Toker Prof. Dr. Mine Solak Doç. Dr. Nur Baykara Doç. Dr. Yavuz Gürkan Doç. Dr. Tülay Şahin Yıldız Yrd. Doç. Dr. Dilek Özdamar Yrd. Doç. Dr. Murat Tekin Yrd. Doç. Dr. Tülay Hoşten

Araştırma görevlileri:
Dr. Kaan Gökduman Dr. Duygu Baykal Ceylan Dr. Elçin Akyıldız Dr. Merve Fazilet Bağuş Dr. Z. İpek Arslan Aydın Dr. Alparslan Kuş Dr. Emre Sahillioğlu Dr. Sertan Acar Dr. Sinan Torlak Dr. Boğaç Özserezli Dr. Mine Özgün Dr. Türksan Antike Dr. Nilüfer Araz Dr. Onur Balaban Dr. Tolga Çelenk Dr. Hande Özocak Dr. Suna Kara Dr. Defne Özcan Dr. Çiğdem Nur Gök Dr. Derya Berk Dr. Hülya Yanal Dr. Fatih Deniz
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer