KLİNİKLER
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı
ÇOCUK CERRAHİSİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız köşemizin bu haftaki konuğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Melih Tugay

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1993 yılında Doç. Dr. Hülya Gündoğdu tarafından kurularak, Kocaeli dışında çevre il ve ilçelere hizmet vermeye başlamıştır. 17 Ağustos 1999’daki büyük depremde hastanemizin kullanılamayacak kadar hasar görmesinin yanı sıra kurucumuz olan Doç. Dr. Hülya Gündoğdu da hakkın rahmetine kavuşmuştur. Depremin hemen akabinde Kliniğimiz hizmet ve eğitim görevini önce seyyar bir ameliyathanede daha sonra da prefabrik yapılarda sürdürmüştür. Umuttepe’deki yeni yerleşkemizde bulunan Tıp Fakültesine taşınmamızla birlikte kliniğimiz modern ve eksiği olmayan bir hizmet ve eğitim merkezi hâline dönmüştür.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde kuruluş tarihi olan 1993 yılından beri asistan eğitimi veriliyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz iki doçent ve bir öğretim görevlisinden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 1 sorumlu hemşire, 4 hemşire, 1 sekreter ve 4 yardımcı personelimiz mevcuttur.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
3 yataklı yenidoğan yoğun bakım, 1 yataklı büyük çocuk yoğun bakım ünitesi olmak üzere toplam 18 yatağımız mevcuttur. Servisimizin dolu olduğu dönemlerde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım, Genel Cerrahi ve Beyin Cerrahisi servislerinde de hasta takip edebilmekteyiz. Doluluk oranımız yıllık bazda ortalama yüzde 98’dir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık poliklinik sayımız acil vakalarla beraber 5 bindir. Polikliniğimize başvuran her 5 hastadan birinde operasyon endikasyonu saptanarak gerekli işlemler uygulanmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Yeni başlayan asistan 3–6 ay arası adaptasyon sürecinde gün aşırı nöbet tutmaktadır. Daha sonra nöbetler yıllık kıdeme göre giderek azalmakta ve ayda 6–10 arası nöbet tutulmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Ayda bir kere patoloji ve radyoloji toplantısı yapılmaktadır. Her hafta Kocaeli Üniversitesi Pediatrik Onkoloji Grubu (KOUPOG) toplantısına katılmaktayız. Ayda iki kez seminer, haftada iki gün makale saati, iki gün olgu sunumu ve haftada bir kez ameliyat edilecek hastaların tartışıldığı konsey yapılmaktadır.

Her asistanın kendisine ait bir asistan karnesi mevcuttur ve yapmış olduğu işlemler oraya kaydedilmektedir. Her yıl asistanlarımız sınava tabi tutulmaktadır. Kliniğimizden şu ana kadar beş uzmanlık öğrencisi eğitimini tamamlayarak çocuk cerrahisi ailesine katılmıştır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Var. Yıllara göre asistan eğitim programımız aşağıdaki gibidir. Her konu bir öğretim üyesi tarafından anlatılmaktadır. Bu programı şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Yıl: Yenidoğan Fizyolojisi, Cerrahi Hastaya Yaklaşım, Radyolojik Tetkikler, İnguinal ve Skrotal Patolojiler, Akut Karın, İnguinal ve Skrotal Patolojiler, Basit Cerrahi Girişimler, Travma.

2. Yıl: GIS Kanamaları, Bilimsel Araştırma ve Tez Yazım Teknikleri, Kolon, Rektum, Anorektal Malformasyonlar I, Vasküler Girişimler, Abdominal Cerrahi Prensipler, Kolon, Rektum, Anorektal Malformasyonlar II, Hematolojik Hastalıklara Cerrahi Yaklaşım, Yumuşak Doku.

3. Yıl: Baş Boyun Bölgesi Patolojileri, GER ve Özefagus Hastalıkları, Karın Duvarı, Diyafragma ve Periton, Tümörlere Yaklaşım ve Tedavi Protokolleri I, Pediatrik Üroloji I, Cinsel Gelişim Bozuklukları ve Tedavisi.

4.Yıl: Çocuk Ürolojisi II, Tümörlere Yaklaşım ve Tedavi Protokolleri II, Yenidoğan ile İlgili Patolojiler ve Operasyon Teknikleri I, Pankreas ve Dalak Hastalıkları, Yenidoğan ile İlgili Patolojiler ve Operasyon Teknikleri Hepatobiliyer Sistem Patolojileri.

5. Yıl: İleri Cerrahi Teknikler I, Solunum sistemi ve Toraks Patolojileri I, İleri Cerrahi Teknikler II, Solunum Sistemi ve Toraks Patolojileri II

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Resmi olarak genel cerrahi, üroloji, patoloji, anestezi, ortopedi rotasyonlarımız var. Bunların dışında asistanlarımız Yenidoğan Yoğun Bakım ve Acil Servis birimlerinde de çalışarak bilgi ve becerilerini arttırmaktadır. Her yıl bir asistanımızın Deney Hayvanları Sertifikası ve Yenidoğan Resüsitasyon Kursu almasını öngörmekteyiz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda 11 yurt dışı, 2 yurt içi yayınımız var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt içi ve yurt dışı kongrelere katılabiliyoruz. Ayrıca üniversite yönetiminin bu konuda parasal katkısı asistan ve öğretim üyeleri için mevcuttur.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Çocuk cerrahisi gerçekten yorucu ve ağır bir uzmanlık alanıdır. Bu alanda yetişmek isteyen hekimlerin gerçekten özverili dikkatli ve mesleğinde başarı azmi ve hırsı olması gerekmektedir. Şu anda Kliniğimizde gerçekten büyük bir hasta potansiyeli ve çeşitliliği mevcuttur. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi, büyük çocuk yoğun bakım ünitesi, minimal invaziv cerrahi, çocuk endoskopi ve bronkoskopi üniteleriyle büyük bir coğrafyaya hizmet verilmektedir. Bu nedenle bu konuda uzmanlaşmak isteyen meslektaşlarımıza tavsiyem Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesini seçmeleridir.

Teşekkürler.

Anabilim Dalında görev yapan akademisyen, uzman ve asistanlar

Anabilim Dalı Başkanı: Doç. Dr. Melih Tugay
Doç. Dr. Gülşen Yıldız
Uzm. Dr Levent Elemen
Dr. Burak Erkuş
Dr. Alper Akay
Dr. Kıvılcım Karaoğlu
Dr. Mücahit Tan

5.5.2008
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer