KLİNİKLER
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı 1995 yılının ocak ayında benim göreve başlamam ile kuruldu. Akademik kadro, asistan, personel, fiziksel mekan dahil hiçbir olanağı yoktu. Büyük zorluklar yaşanarak fiziksel mekan ve personel sağlandı. Mayıs 1995’te poliklinik, kasım 1995’te ise yataklı servis hizmetlerimiz başladı. Zaman içinde akademik personel ve asistan sayımız arttı. 17 Ağustos 1999’da yaşadığımız asrın felaketinde hastanemiz ağır hasar aldı. Asistanlarımızdan Dr. Erdal Batur’u enkaz altında, Dr. Ebru Büyükbeşe’yi trafik kazasında kaybettik. Deprem sonrasında gelen yardımları akılcı bir biçimde değerlendirerek mart 2000’de 650 metre karelik bir prefabrik mekanda Genel Pediatri ve Yenidoğan Yoğun Bakım Servisini tekrar kurduk. 2000 yılında Neonatoloji, Pediatrik Endokrinoloji, Pediatrik Enfeksiyon, Pediatrik Hematoloji Bilim Dalları ve Çocuk Acil; 2002 yılından sonra da Pediatrik Nefroloji, Pediatrik Onkoloji, Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalları, Çocuk Astım ve Alerji Ünitesi kuruldu. 20 Haziran 2005’te Umuttepe Kampüsünde inşa edilen yeni hastanemize taşındık. 2007 yılında da Çocuk Yoğun Bakım, Çocuk Nörolojisi ve Çocuk Gastroenterolojisi hizmet vermeye başladı. Bugünkü hâliyle yatak sayımız Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde 20, Genel Pediatri servisinde 35, Hematoloji-Onkoloji Servisinde 17, Çocuk Yoğun Bakımda 4, Çocuk Acilde 3 olmak üzere toplam 80’dir. Bu vesile ile Kocaeli Üniversitesinin deprem hasarını atlatmasında öncü kişi, Umuttepe’deki yeni hastanemizin ve yeni kampüsümüzün kurucusu, yeri doldurulamayacak özgün insan, bir önceki Rektörümüz Sayın Prof. Dr Baki Komsuoğlu’nu rahmetle anıyorum.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde 1996 yılından beri asistan eğitimi verilmektedir ve şimdiye kadar 24 kişi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olmuştur. Ayrıca 2002’den beri de yan dal uzmanlığı vermekteyiz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 6 profesör, 3 doçent, 7 yardımcı doçent olmak üzere 16 kişiden ibarettir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Servislerimizdeki hemşire, sağlık personeli ve tıbbi sekreter sayısı istenilen düzeyde değildir. Özellikle yoğun bakım servislerinde hemşire sayısının daha fazla olması gerekir.

Eğitim programınız nedir?
Tıp öğrencisi eğitimi, asistan eğitimi ve yan dal asistanlarının eğitimi olmak üzere üç ayrı eğitim programımız mevcuttur. Bu programlar zaman zaman paralel olmakla beraber çoğu zaman ayrı gerçekleşmektedir. Tüm servislerimizde sabah saat 8:00’de başasistan viziti yapılır; 8:30’da tüm öğretim üyeleri, asistanlar, internler ve stajyerlerin katıldığı, aynı gece yatan hastaların kısaca sunulduğu ve tüm bilim dallarının konsültasyonuna olanak veren 40 dakikalık sabah toplantısı yapılır, sonra bütün bilim dalları poliklinikte hasta görmeye ve servis vizitlerine başlarlar. Saat 9:00-12:00 arasında Tıp 4. sınıfların dersleri vardır. Saat 13:00-14:00 arasında eğitim seminerleri, asistan dersleri, makale saati, radyoloji saati, vaka sunumu, mortalite toplantısı gibi aktiviteler haftanın her gününde gerçekleştirilir. Saat 14:00’ten sonra poliklinikler devam eder. 14:00-16:00 arasında stajyerler ile öğretim üyelerinin klinik uygulama saatleri vardır. Saat 17:00’de servislerde başasistan devir vizitleri başlar. Bu çalışma temposu 12 ay boyunca kesintisiz sürmektedir.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kocaeli Üniversitesi Hastanesi bölgedeki en nitelikli referans hastanesi olup Yalova, İstanbul, Adapazarı, Bolu ve Düzce’den hasta başvurusu olmaktadır. Yenidoğan Yoğun Bakım Servisimiz bölgedeki fonksiyonel tek merkezdir. 80 yatağımız var ve çoğu zaman doluluk oranı %100’e yakındır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık poliklinik sayımız ortalama 55 bin civarındadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemeleri asistanlarda kıdem sıralarına göre yapılır. İlk yıl bir asistan her ay ortalama 12 nöbet tutar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatımız 2002 yılından beri mevcuttur ve web sayfamızda görünmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyon uygulamalarımız bilim dallarımızda kıdem durumuna göre yapılmaktadır. İlk 2 yıl asistanlarımız Genel Pediatri ve Yenidoğan Yoğun Bakım servislerimizde eğitim alırlar, daha sonra bilim dallarına ve polikliniklere gönderilirler.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
2007 yılında anabilim dalımızın yurt içi yayın sayısı 8, yurt dışı yayın sayısı 18’dir. (17’si SCI dergilerde olmak üzere).

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere akademik ve eğitim yaşantımızın elverdiği ölçüde katılmaktayız.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Aramıza katılmak isteyen yeni asistanların Kocaeli Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalının eğitim, klinik çalışma ve güncel pediatriyi öğrenme, araştırma açısından iyi bir merkez olduğunu, akademik disipline önem verildiğini, etik kavramların her zaman gündemde tutulduğunu ve çok çalışmaları gerektiğini bilmelerinde yarar olacaktır.

Teşekkürler.
02/06/2008

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:

Neonatoloji Bilim Dalı:
Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp
(Anabilim Dalı Başkanı)
Prof. Dr. A. Engin Arısoy
Doç. Dr. Gülcan Türker
Yrd. Doç. Dr. Ayla Günlemez
Uzm. Dr. Nazan Kavas (Yan dal asistanı)
Uzm. Dr. Derya Benzer (Yan dal asistanı)

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Bilim Dalı
Prof. Dr. Şükrü Hatun
Yrd. Doç. Dr. Filiz Çizmecioğlu
Uzm. Dr. Mehmet Özsarı (Yan dal asistanı)

Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı
Prof. Dr. E. Sami Arısoy
Yrd. Doç. Dr. Selim Öncel
Yrd. Doç. Dr. Demet Toprak

Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
Prof. Dr. Nazan Sarper
Uzm. Dr. Emine Zengin
Uzm. Dr. Suar Çakı (Yan dal asistanı)

Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
Prof. Dr. Zelal Bircan

Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
Doç. Dr. Funda Çorapcıoğlu

Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
Doç. Dr. A. Kadir Babaoğlu

Çocuk Nörolojisi
Yrd. Doç. Dr. Bülent Kara

Çocuk Gastoenerolojisi
Yrd. Doç. Dr. Ayşen Aydoğan

Çocuk Yoğun Bakım
Yrd. Doç. Dr. Murat Deveci

Asistanlar:
Dr. Aynur Akbulut
Dr. Murat Seringeç
Dr. Fatma Karakuş
Dr. Gamze Ataman
Dr. Figen Karaca
Dr. Süheyl Karataş
Dr. Nihal Karaçayır
Dr. Filiz Harputluoğlu
Dr. Sibel Tanrıverdi
Dr. Zeynep Eviç Başar
Dr. Hasan Karakurt
Dr. Sinan Taş
Dr. Yusuf Kuşdal
Dr. Deniz Güven Karakurt
Dr. Mehmet Kılıç
Dr. Şayegan Güven Filiz
Dr. Ajda Mutlu
Dr. Hatice Mutlu
Dr. Aslan Yılmaz
Dr. Koray Kurt
Dr. Pelin Demirkaynak
Dr. Mine Özsoy
Dr. Özlem Kayabey
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer