KLİNİKLER
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
FİZYOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurbay Ateş


METE GENERALOĞLU-ANKARA
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Bölümümüzün kuruluş faaliyetleri 1995 yılında Doç. Dr. Nurbay Ateş tarafından başlatılmıştır. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinin eğitime başlamasıyla 3 yeni öğretim üyesi daha aramıza katılarak kuruluş çalışmalarına destek vermişlerdir. İlk yıllardan itibaren nörofizyoloji odaklı olarak yapılandırılmış olan bölümümüz, özellikle deneysel epilepsi modelleri ve kan-beyin bariyeri çalışmalarında önemli ilerlemeler sağlamıştır. Fizyoloji Ana Bilim Dalı olarak Üniversite Hastanesinin Hematoloji Laboratuvarı, Kan Bankası gibi ünitelerinin kuruluşuna önemli katkılar sağlanmıştır. Kocaeli Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi de tüm birimleriyle kurularak araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Bölümümüz Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Yüksek Okulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü kapsamında teorik ve pratik öğrenci eğitimine aktif olarak katılmaktadır. Bilimsel çalışmaların sürdürülmesi için gerek ulusal (ORTÜ Marmara, Ankara, İstanbul Üniversiteleri) gerekse de uluslar arası (Hollanda Nijmegen Üniversitesi) iş birlikleri ile ileri düzey araştırma projeleri yürütülmekte ve sonuçlar bilim dünyası ile paylaşılmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Bölümümüzde 1996 yılından beri uzmanlık eğitimi verilmektedir. Öte yandan Sağlık Bilimleri Enstitüsü kapsamında yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. Uzmanlık ve doktora eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlarımızın bir kısmı bizde, bazıları ise diğer devlet ve vakıf üniversitelerinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kadromuzda 1 profesör, 3 yardımcı doçent, ayrıca uzmanlık ve doktora eğitimi almakta olan 2 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Bölümümüze uzun yıllar hizmet veren Doç. Dr. Nilüfer Esen ise çalışmalarını yurt dışında sürdürmektedir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Diğer temel tıp dallarında olduğu gibi bizde de yardımcı personel konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmakta, ancak multidisipliner öğrenci laboratuvarları ve araştırma faaliyetlerinin yürütülmesi için görevlendirilmiş personelle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Eğitim programınız nedir?
Uzmanlık ve doktora eğitiminin ilk yıllarında genel fizyoloji, hematoloji, nörofizyoloji ve genel çalışma ve araştırma kurallarıyla ilgili teorik ve uygulamalı dersler verilmekte, 2. yıldan itibaren ise bir yandan yürüyen araştırma projelerine katılımları sağlanarak, diğer yandan seminer çalışmaları yaptırılarak orijinal proje tasarımı için gerekli alt yapı sağlanmaktadır. Araştırma konusu belirlendikten sonra çalışmanın yürütülebilmesi için üniversitemizdeki farklı bölümlerle ya da diğer üniversitelerden alanındaki önemli isimlerle ortak projeler oluşturularak tez ya da araştırma projesinin uluslararası yayına dönüşecek standartlarda yürütülmesini sağlamaktayız.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Uzmanlık ve doktora programındaki asistanlarımıza öncelikle temel fizyolojik teknikler ve laboratuvar uygulamalarını takiben deneysel araştırmalarda EEG kaydı ve analizi, stereotaksi, beyin araştırmaları ve deneysel epilepsi modelleri konusunda eğitim verilmektedir. Öğrencilere pratik laboratuvar eğitiminin ve dönem seminerlerinin düzenli olarak verilmesi sağlanmaktadır. Asistanlarımızın eğitim ve araştırma düzeylerinin gelişmesi için fizyoloji, anatomi, histoloji ve biyokimya derslerinin yanı sıra biyoistatistik, etik, iletişim becerileri ve bilim felsefesi alanında da ders almalarını sağlamaktayız.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Seçmeli rotasyonlarımız nöroloji, kardiyoloji ve ürodinami Laboratuvarı çalışmalarını içermektedir. Ayrıca bir tez ya da araştırma projesinin yürütülebilmesi için başka üniversitelerle yapılan iş birliğinin gerçekleştirilebilmesi için kısa ya da uzun süreli görevlendirmeler yapılabilmektedir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Dört uluslararası yayın ile 1 ulusal yayınımız ve çok sayıda kongre bildirimiz mevcuttur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Öğretim üyeleri olarak kongre katılımı sınırlı olsa da, genç arkadaşlarımızın alanlarıyla ilgili yurt içi ya da yurt dışı kongrelere Üniversite ya da TÜBİTAK kaynaklarıyla katılmalarını mümkün olduğunca sağlamaktayız.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Temel tıp bilimlerine ilgi duyan ve akademik kariyer yapmak isteyen genç araştırmacıları aramızda görmek isteriz. Dinamik bir ortamda eğitim ve araştırma çalışmalarına katılmaya hevesli ve özellikle nörofizyoloji alanında çalışmak isteyen genç arkadaşlarımızı ülkemizin en iyi kampüs üniversitelerinden biri olan Kocaeli Üniversitesine beklemekteyiz.

Kliniğimizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar
Prof. Dr. Nurbay Ateş
Yrd. Doç. Dr. Gül İlbay
Yrd. Doç. Dr. Ayşe Karson
Öğr. Gör. Deniz Şahin
Ar. Gör. Gönül Bambal
Ar. Gör. Dr. Özlem Akman


19/10/2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer